To-Do List: Začněte už dnes vzdělávat své prodavače

 

Že by na moderních obráběcích strojích s elektronickým ovládáním pracovali dělníci bez náležitého vzdělání, že by účetnictví dělali lidé účetními zásadami nedotčení, že by šofér tramvaje neměl řidičské oprávnění - to by jistě nikoho nenapadlo. Hrozila by přece značná škoda! Ale co nekvalifikovaní prodavači a prodavačky?

 
Jak vzdělávat své prodavače
 
Z tohoto pohledu se zdá být jejich vystupování a chování neškodné. Když prodají něco špatně, tak to přece napraví a je to. Jenže to je jen zdání, nebezpečná iluze. Především může nevhodné chování zatvrdit zákazníka tak, že příště zamíří ke konkurenci. Nebo se rozhodne ode dneška nakupovat na internetu, protože tam mu setkání s protivnými prodavači nehrozí. Ale je tu ještě jedna věc. V obchodě se nepočítají jen ztráty způsobené chybou či nešikovností. Kalkulují se i promarněné příležitosti prodat. A ty už jsou citelné, mohou dosahovat 30 až 50 procent tržeb.

"Začněte své zaměstnance učit být kvalitními a kvalifikovanými prodavači."


Všecho se dá naučit - i jak se stát kvalifikovaným prodavačem

Obchodníci namítají, že při dnešní bídě o pracovníky prostě musí brát takové lidi, jací jsou. Zvlášť když jinde platí více. To je sice možná pravda, ale do továrny také nenastupují lidé, kteří už dejme tomu umí montovat auta nebo lisovat plasty. Do předválečné firmy Baťa nastupovala mládež z valašských pasek, která předtím pásla ovce a sušila seno. A většina z nich se naučila kvalitně šít boty.

Jedno věcí tedy je, jaké lidi dostanete, druhou pak, co z nich uděláte. Takže místo bědování nebo strkání hlavy do písku je potřeba začít své zaměstnance učit být kvalitními a kvalifikovanými prodavači. Nejlépe vlastním příkladem. A nejlépe ještě dnes.

Příspěvky To-Do List mají životnost jen 30 dní. Pokud si je chcete uchovat, zkopírujte si je, stáhněte nebo vytiskněte.

I když většina majitelů prodejen má za sebou léta praxe a má co předávat, přece jen jsou tu vědomosti, které možná zatím nemají. Třeba o aktivním prodeji. Proto máme školení typu "Nauč se - předej", kdy dostanete vědomosti v takové formě, aby se dobře předávaly dál. Všechno je to součástí programu na podporu vaší prosperity.