Co má uvařená žába společného s úspěchem?

Co je to boiled frog syndrom?Představte si následující situaci. Žába sedí v hrnci s vodou, která se pomalu ohřívá. Teplota stoupá, žába se necítí příliš dobře, ale pořád se to ještě dá vydržet. A tak nedělá nic. Až je nakonec pozdě, na skok scházejí síly a žába se uvaří. Možná si nyní řeknete, že je to přece jen hloupý živočich, zatímco člověk… Podívejme se tedy na příklad z oboru, který je považován za výkladní skříň úspěchů vědy a techniky - kosmonautiky.

Když v roce 1986 explodoval americký raketoplán Challenger se sedmi kosmonauty na palubě, byly za příčinu havárie označeny poškozené "o" kroužky. Při tak náročných akcích, jakými kosmické lety bezesporu jsou, se občas podobné věci prostě stávají a tato havárie by v tom tedy nebyla ničím výjimečným, kdyby se nepřišlo na jednu věc. Inženýři z NASA o poškození věděli mnohem dříve, všimli si ho už při předchozích letech. Navzájem se ale přesvědčovali, že se o nic vážného nejedná a díly ještě nějakou dobu vydrží. Bohužel nevydržely.

"Mnohé firmy, kterým se přece jen podaří přežít, se mohou paradoxně zhroutit ve chvíli, kdy opět nastane konjunktura."

Boiled frog syndrom, jak se tomuto jevu říká, se samozřejmě nemusí projevovat jen na palubě raketoplánu. Běžně se vyskytuje třeba ve firmách, zvláště tam, kde jde o organizaci a řízení. Mnozí se o tom přesvědčili s nástupem krize - to, co se dosud zdálo být snesitelné, najednou začalo přímo ohrožovat existenci podniku.

Víte, že... Víc jak 50 % zákazníků se při nakupování nudí? Jsou to obvykle právě ti, kteří mohou nadprůměrně utrácet. Kdo chce získat jejich peníze, musí nabídnout víc, než jen dobré zboží za nízké ceny.


Boiled frog syndrom v praxi

Typický byl však i většinový přístup k projevům krize. Začalo se šetřit především na tom, co firmě může pomoci těžké období překonat - na marketingu, na odměnách schopným lidem, na širší motivaci. Mnohé firmy, kterým se přece jen podaří přežít, se tak mohou paradoxně zhroutit ve chvíli, kdy opět nastane konjunktura. Konkurence je - oslabené a potácející se - předežene ( viz článek Jak těžké je dohnat ujíždějící vlak?).

Na úspěch v pokrizovém období se tedy "zadělává" už v době krize (tím nemám ny mysli jen krizi ekonomickou, ale třeba krizi tradičního obchodu). A protože - jak poznamenal jeden z renomovaných ekonomů - po krizi nic nebude jako dříve, je třeba začít teď hned firmu měnit. Ne však formou zemětřesení, které doporučoval kdysi oblíbený reengineering, ale cestou postupných kroků. Výhodnější než jednorázový organizační převrat je neustálé proměňování - metamorphing - jehož výsledkem je pružná firma, rychle reagující na měnící se podmínky na trzích.

 


Nastavte si podnikání