Co je to bossing?

Co je to bossing?Pojem bossing vám možná nic neříká, ale určitě budete znát označení "mobbing". Na rozdíl od mobbingu, který je šikanováním ze strany spoluzaměstnanců, popisuje bossing nevhodné chování šéfů. Proč vlastně vedoucí pracovník šikanuje? Důvodů může být několik. Na prvním místě však bývají zejména obavy z konkurence a nebo komplex méněcennosti. V každém případě se jedná o závažný kaz charakteru vedoucího a to v oblasti, která je pro jeho práci nejdůležitější - komunikaci a vztazích s lidmi.


Psychopati rádi zůstávají v pozadí

Proto je také zřejmé, že šikanující šéf nebude svoje metody používat příliš veřejně. Obvykle rád sáhne po zmíněném mobbingu, tedy zapojí do útoku proti oběti její kolegy. On se potom může tvářit jako nestranný pozorovatel. Maska ovšem spadne v případě, kdy si šikanovaný pracovník, pokud nepochopil, kdo za ústrky ve skutečnosti stojí, přichází svému nadřízenému stěžovat. Většinou se totiž dozví, že si za to může sám. Pokud se šéf dokáže ovládat, jednoduše všechny stížnosti zlehčí a stěžovatele zesměšní.

"Pokud nejste výjimečně odolná a silná osobnost, doporučuji se držet hesla "Kdo uteče, ten vyhraje"."
Víte, že... Ročně skončí více jak 1.000 malých prodejen a hospod? Většinou proto, že nestačí na větší konkurenci. Přitom návody, jak se takové velké konkurenci ubránit, existují a fungují. Je škoda se vzdávat, když to není nutné.


Jak vypadá bossing

Oblíbenou formou bossingu je zabraňování přístupu k informacím. Každý vedoucí pracovník si je dobře vědom, že informace jsou velmi cenným pracovním nástrojem, ale také nástrojem k projevování přízně či nepřízně. Stačí tedy pracovníkovi, který upadl v nemilost, uzavřít přítok informací, které k práci potřebuje. Nejenom že mu bude práce trvat déle a bude na ni muset vynaložit více námahy, ale stane se vysmívaným i v kolektivu, protože také ten dokáže hodnotit kdo je "in" podle informací, ke kterým má přístup. Vhodně pronesené šéfovy pochybnosti o tom, zda ostatní pracovníci nedoplácejí na neschopnost svého kolegy, opět přenesou "špinavou práci" na spolupracovníky šikanovaného ( Více informací najdete také v knize Zamrzlá produktivita).

Jak se bránit bossigu? Pokud nastupujete na nové pracoviště, nesnažte se být od prvního dne radikální. Možná je váš nový šéf hloupý a neschopný, ale nemusí se to ihned dozvědět od nového pracovníka. Získejte si nejdříve přátele mezi kolegy, i když ani oni nebudou třeba podle vašich ideálních představ. Jednak tím totiž předejdete možnosti zapojit do vašeho šikanování je, jednak máte naději, že vám proti případné nemilosti vedoucího pomohou a podrží vás. A když přece jen k bossingu dojde? Pokud nejste výjimečně odolná a silná osobnost, doporučuji se držet hesla "Kdo uteče, ten vyhraje". Nervy máte jenom jedny.

 

Seznamte se s trojlístkem pro váš úspěch:

Využijte tyto užitečné nástroje: