Emoční inteligence a úspěch 1

Emoční inteligence a úspěch 1Emoční inteligence se v poslední době stala oblíbeným tématem. Je jistě dobře, že tím narušuje dosavadní monopol IQ a nabourává představu o zázračných zítřcích, dosažených jen s pomocí technické inteligence. Na druhé straně inflace děl o emoční inteligenci a emocích vůbec způsobuje, že některé se zkrátka nedají ani číst. V případě knihy Marca A. Pletzera s názvem Emoční inteligence je tomu naštěstí přesně naopak.

IQ má oproti EQ jednu velkou výhodu: Je měřitelný. Nebo se to alespoň domníváme. "Něco takového jako emoční inteligence přece neexistuje, prohlásil prý přátel autora knihy. A má pravdu. Nejsme schopni sestavit nějaký test, který by nám dal hodnověrné informace, jak na tom s emoční inteligencí jsme. Už samotný název emoční - inteligence jako by proti sobě stavěl protikladné a těžko spojitelné pojmy.

"Prvním krokem na cestě k úspěchu je převzetí odpovědnosti."


V emoční inteligenci jde o pocity

Oč tedy jde? "O svět pocitů," odpovídá Marc Pletzer. "Emoční inteligence je schopnost vnímat vlastní pocity i pocity druhých lidí a přiměřeně na ně reagovat." Naskýtá se ovšem otázka, k čemu nám to může být dobré. Odpověď už přinesl Daniel Goleman, který všechen ten shon kolem EQ spustil. Ten říká, že lidé s vysokou emoční inteligencí jsou úspěšnější než ti druzí (a třeba i ti s vysokým IQ). Platí to jak v osobním životě, tak v zaměstnání. O EQ se nyní zejména hodně hovoří v souvislosti s žádoucími styly vedení lidí.

Chcete-li tedy něco ve svém životě změnit a hledáte-li návod, jak na to, je Emoční inteligence tou pravou knihou pro vás. Autor vás v sedmi krocích provede od sebeuvědomění až po královskou disciplínu - empatii.

žárovkaChcete patřit mezi nejlepší a mít odpovídající příjmy? Chcete si splnit své sny bez dlouhého čekání? Pusťte se do práce, která ukáže, co ve vás je. Pomáhejte více jak 1.000.000 podnikatelům vydělávat a vydělejte tím také. Využijte této šance a přijdete se k nám!


Co překáží emoční inteligenci

Podívejme se nejdříve spolu s Marcem Pletzerem na základní předpoklady. Jednou z velkých překážek rozvíjení emoční inteligence (a potažmo úspěchu) je strach. Podle autora dokonce hraje v dnešní společnosti zásadní roli. Zejména televize udržuje ve vašem těle vysokou hladinu adrenalinu, což naopak omezuje jiné fyziologické funkce na minimum (například imunitní systém). Strach má však většinou individuální příčiny. Od těch zřejmých, jako je třeba strach z vystupování na veřejnosti, až po více skryté, například časový stres.

Mnozí lidé mají pocit, že za své pocity nenesou osobní odpovědnost. Přece jen reagují na podněty zvenčí. Automatismy jsou jistě v mnoha případech pozitivní, díky nim třeba řídíte spolehlivě auto, aniž byste na tuto činnost vyčerpávali celou kapacitu svého mozku. Jindy je však taková automatická reakce spíše na škodu. Zvláště jsou-li vaše pocity spjaty s emočními újmami v minulosti. Zde je pak zapotřebí změnit neuronové vazby.

Je vůbec možné to udělat? Určitě ano. Pojedete-li kolem cukrárny, možná se vám před očima objeví vábný obraz zmrzlinového poháru s kopcem šlehačky a začnou se sbíhat sliny. Člověk s nadváhou však může před svým vnitřním zrakem vidět místo poháru varovně vztyčený prst. Vaše pocity je tedy možno měnit, můžete s nimi pracovat a ovlivňovat je. A v tom vám kniha Emoční inteligence pomůže.


Rozhodujete sami o sobě

Prvním krokem na cestě k úspěchu je převzetí odpovědnosti. Dokud si budete myslet, že o úspěchu (štěstí, životní pohodě atd.) rozhodují vnější okolnosti a lidé kolem vás, nikam nedojdete. Jsme to vy - a nikdo jiný - kdo o vás rozhoduje. Udělejte si v tom jasno, protože bez tohoto vědomí nikam nedojdete ( čtěte i v článku Kdo za to může, když ne vy?).

Ačkoliv bylo řečeno, že testy emoční inteligence ještě nikdo nevymyslel, neznamená to, že se nelze vhodně volenými otázkami přesvědčit, jak na tom s EQ asi jste. Na začátku první kapitoly knihy proto najdete 37 takových otázek. Měli byste si na nich zejména uvědomit, že každý člověk má k dispozici rozsáhlou výbavu v podobě emoční inteligence. Mnozí si však postupem času stále více uzavírají přístup k vlastním pocitům.

žárovkaCo se děje v hlavě vašich zákazníků? Na co myslí a podle čeho se při nákupu rozhodují? To by chtěl jistě vědět každý podnikatel. A co když není zase tak těžké zjistit, jak zákazníci přemýšlejí? Dokonce si to můžete ověřit sami s pomocí jedné z mých samoobslužných příruček. Získejte ji!


Neomezujte emoce

Co je příčinou omezování emocí v životě? Například špatné vzory z dětství. Pokud byl vaším oblíbeným hrdinou Vinnetou, vzpomeňte si, jak málo dával najevo své pocity. Pravděpodobně jste také mnohé emoce potlačili na přání svého okolí. Zásady, které pak na základě těchto faktorů vyznáváte, vypovídají o kvalitách vašeho života. Jsou-li v protikladu s vašimi cíli (například když vám v mládí vtloukali do hlavy, že úspěšní a bohatí lidé jsou zlí), nebo vám přinejmenším zabraňují v rychlejším potupu k nim, je třeba najít jiné.

Nejdříve obraťte pozornost do svého nitra. Marc Pletzer vás nabádá, abyste si uvědomili své pocity. Vzpomeňte si proto na zážitky ze své minulosti, vnímejme také své tělesné reakce a zejména se naučte své pocity odhalovat a pojmenovávat. Čím více si jich budete vědomi, tím více budete poznávat, jak velký rozsah emocí máte k dispozici a můžete je tedy využívat ( viz také informace o knize Princip hokejky).

Obraťte také pozornost na hledání souvislosti s předchozími myšlenkami. Při tom si můžete uvědomit, které pocity jsou vám milé nebo nemilé - a proč. Naučíte se pak negativní myšlenky jen registrovat, ale pozitivní aktivovat.

  Komentáře: Považujete za důležitější IQ nebo EQ?

 

Intuitivní noviny

Každý měsíc vám pošlu emailem originální čerstvou dávku inspirace v Intuitivních novináchInspirace ze Školy milionářů

Jednou za měsíc inspirace pro každého, kdo chce stát pevně na vlastních nohou. 
Informace o nakládání s osobními daty zde.