Emoční inteligence a úspěch 2

Emoční inteligence a úspěch 2Odpovědnost sama za sebe souvisí i s takzvanou rezonancí. "V životě to funguje tak, že neustále vysíláme určitou energii, která kolem nás osciluje a vtahuje do našeho života různé věci," říká Marc Pletzer v knize Emoční inteligence. Naším cílem by tedy mělo být stát se nezávislým na druhých. Neznamená to však, že na vás okolí nijak nepůsobí. Zažíváte-li ve svém životě nehody, náhody a chaos, je načase se porozhlédnout, s jakými lidmi se stýkáte a přátelíte. Ne nadarmo mnozí úspěšní zdůrazňují, že když dosáhli změny ve svém životě, změnil se i okruh lidí kolem nich. A naopak - často bylo nutno změnit okolí, aby se dotyčný vymanil z jeho vlivu.

Naučte se však také brát lidi kolem sebe takové, jací jsou. V první řadě si ušetříte marnou námahu na jejich "předělávání", aby odpovídali vašim představám. A také se přestanete trápit s hledáním štěstí za ně.

"Člověk bez cíle se jen bezcílně potuluje životem."


Emoční inteligence a cílevědomost

Na poznání a nalezení sebe sama stojí sebevědomí. Jeho předpokladem je pak cílevědomost. Bez cílů nelze být ničím a člověk bez cíle se jen - jak jinak - bezcílně potuluje životem ( na toto téma doporučuji také e-book Úspěšný týden).

Při plánování cílů je důležité, abychom je popisovali pozitivně. Ne tedy "Už se nechci třást strachem před svým šéfem", protože taková formulace je zaměřena na strach. Popis musí být také orientovaný na konečný cíl, ne na samotný proces jeho naplňování. Nepopisujte ani přání ("Chci zhubnout"), ale skutečné cíle. A zařaďte je do časového kontextu.
Cíle působí jako motivační faktor. Bez nich tedy nemáte žádný dostatečně pádný důvod, abyste to či ono udělali, zvláště když vás to připraví o pohodlí.

Opuštění komfortní zóny je ostatně jedním z předpokladů vykročení ke změnám. Musíte totiž začít u sebe. Měnit druhé je možná pohodlnější, ale ničeho tím nedosáhnete. Nelze tedy do svých cílů promítat představu, že se mají změnit lidé kolem vás. Jinak se budete vracet znovu a znovu do stejných situací.

žárovkaChcete patřit mezi nejlepší a mít odpovídající příjmy? Chcete si splnit své sny bez dlouhého čekání? Pusťte se do práce, která ukáže, co ve vás je. Pomáhejte více jak 1.000.000 podnikatelům vydělávat a vydělejte tím také. Využijte této šance a přijdete se k nám!


Emoční inteligence a intuice

Důležitým faktorem je také intuice. Zpočátku vám možná bude dělat problém rozlišit mezi ní a vnitřními procesy, při nichž dojde k záměně vnitřních obrazů. Čím více si však budete vědomi vlastních pocitů, tím jasnější bude i vaše intuice. Učte se ji vnímat tak, že ji budete následovat. Jak radí autor knihy, pomoci vám může i několikaminutová meditace. Opakujte si při ní otázku, na kterou byste chtěli znát odpověď, a důvěřujte tomu, co uslyšíte nebo pocítíte.

Emoční inteligence úzce souvisí se sociálními schopnostmi. S vysokým IQ můžete být klidně osamoceni (a někdy tomu tak skutečněj bývá). Emoční inteligenci však můžete uplatňovat jen ve společnosti jiných lidí. Trénink sociálních schopností je proto důležitou součástí vašeho života. Spočívá zejména ve zkvalitňování komunikace. Samozřejmě ne po stránce technické, ale zejména obsahové. Marc Pletzer vám však nabízí i celou kapitolu věnovanou radám "jak to říci". Najdete zde informace o rétorických zásadách, slovní zásobě, řeči těla i komunikačních tricích.

žárovkaAni triky, ani nezájem o zákazníky, jak to dělají řetězce. Rád se s vámi podělím o lepší způsob, jak prosperovat v maloobchodě i dalších oborech podnikání a být lepší než oni. Program PARTNER PLUS vznikl právě proto, aby vás zbavili starostí o budoucnost. Přidejte se


Emoční inteligence a empatie

A na závěr ještě několik slov o empatii. Předpokladem pro tuto "královskou disciplínu" je senzitivní a citlivý přístup k lidem. Tím hlavní je však schopnost sdílet emoce. Empatie má široké uplatnění, zejména je však užitečná při řešení konfliktů. Ty se díky empatickým lidem dají zvládnout snadno a jednoduše ( více se dočtete i v knize Intuitivní marketing pro 21. století).

Jak je vidět, kniha Emoční inteligence není jen úzce pojatým seznámením s tématem. Obsahuje prakticky vše, co je důležité pro pochopení zásad úspěšnosti v osobním i profesním životě. Navíc poskytuje tolik příkladů ze života, ale především konkrétních návodů a cvičení, že se tím stává nepostradatelnou příručkou každého, kdo není spokojen se svojí dosavadní úrovní a životem. Pokud tedy máte pocit, že zatím nejste tam, kde byste chtěli (a měli) být, sáhněte právě po této knize.

  Komentáře: Důvěřujete vlastní intuici?

 

Intuitivní noviny

Každý měsíc vám pošlu emailem originální čerstvou dávku inspirace v Intuitivních novináchInspirace ze Školy milionářů

Jednou za měsíc inspirace pro každého, kdo chce stát pevně na vlastních nohou. 
Informace o nakládání s osobními daty zde.