Jak zacházet s nesnesitelným šéfem

Jak ve zdraví přežít nesnesitelného šéfaJste-li zaměstnanci, pak více než půlku dospělého života strávíte v práci. Přitom pravděpodobnost, že narazíte na když ne ideálního, tedy alespoň dobrého šéfa, není příliš velká. Podle australské poradenské společnosti Dattner Grant jsou tři čtvrtiny pracovníků nespokojeny s lidmi, kteří je vedou. Jak se s tím vyrovnat a nezpůsobit si žaludeční vředy, to vám poradí užitečná příručka Jak ve zdraví přežít nesnesitelného šéfa.

Nechcete-li dát výpověď a hledat si jinou práci, nezbývá vám, než se naučit výt s vlky. "Pokud se budete řídit jen svými pocity - budete prostě reagovat na situace, jak budou přicházet - je velmi nepravděpodobné, že přijdete na nějaké dlouhodobé a pozitivní řešení," říká autor knihy Shaun Belding. Boj proti nadřízeným nemá velkou šanci na úspěch - vždy budou mít totiž navrch.

"Proč se proboha takto neuvěřitelně chovají?"


Šéf jako diktátor

Ředitelka, nazývající své lidi opicemi. Vedoucí, který podřízeným bere svačiny. Proč se proboha takto neuvěřitelně chovají? K poznání se přiblížíte, jestliže se blíže podíváte na tři faktory: motivaci, očekávání a osobnost.

Začněte motivací. Ne vlastní, ale šéfovou. Proč se stal vedoucím? Co ho k tomu vedlo? Toto poznání vás přivede blíže k pochopení, proč se chová právě takto.
Pokud se jedná o očekávání, zase tu nejde o to, co byste po šéfovi chtěli vy, ale právě naopak. Jak očekává, že se k němu budete chovat, které oblasti práce jsou pro něj důležité a jaké má představy o vaší roli v nich?

Agresivní, pasivní a manipulativní, to jsou podle Shauna Beldinga tři nejčastější typy vedoucích, které byste nejraději poslali k čertu.

žárovkaCo se děje v hlavě vašich zákazníků? Na co myslí a podle čeho se při nákupu rozhodují? To by chtěl jistě vědět každý podnikatel. A co když není zase tak těžké zjistit, jak zákazníci přemýšlejí? Dokonce si to můžete ověřit sami s pomocí jedné z mých samoobslužných příruček. Získejte ji!


Strategie proti šéfům

Strategií, které zaměstnanci běžně používají, aby se s obtížnými šéfy vyrovnali, je celá řada. Bohužel většinou fungují právě opačně - urychlí nikoliv šéfův, ale váš odchod. Autor knihy proto vyjmenovává a vysvětluje jiné přístupy, které vedou alespoň k mírové koexistenci, když už ne k porozumění. K minimalizaci neblahého vlivu vašeho nadřízeného doporučuje: najděte si útočiště (nedrážděte šéfa a stanovte si vlastní cíle) a kryjte si záda (vše důležité zdokumentuje). Najděte si také spojence, kteří vás v případě nouze podrží.

Podívejme se nyní na obranu. V první obranné linii najdete návod, jak získat větší kontrolu nad touto částí svého života, naučit se lépe řídit svůj osud. "A to nejen proto, že vám to pomůže lépe vyjít se šéfem," připomíná Shaun Belding. "Naučíte se i lépe zvládat obtížné situace v práci i v osobním životě." A když už to nejde jinak, je tu pořád ještě možnost útěku.

Závěrečná část knihy pak přináší přehled některých triků nesnesitelných šéfů a návodů, jak jim čelit.

Beldingova svižně napsaná příručka by vzhledem k výše zmíněnému počtu vedoucích, na které si jejich podřízení stěžují, měla mít své místo v knihovně tří čtvrtin zaměstnanců. Možná se pak i její zásluhou stanou některé firmy "obyvatelnými".

  Komentáře: Máte vlastní zkušenosti s nesnesitelným šéfem (šéfovou)?

 

Intuitivní noviny

Každý měsíc vám pošlu emailem originální čerstvou dávku inspirace v Intuitivních novináchInspirace ze Školy milionářů

Jednou za měsíc inspirace pro každého, kdo chce stát pevně na vlastních nohou. 
Informace o nakládání s osobními daty zde.
 

Využijte tyto užitečné nástroje: