Návod na zvýšení tržeb: Našeptávejte zákazníkům, co mají nakoupit

 

Výzkum agentury Ipsos přinesl možná překvapivé zjištění, že 72 % Čechů vnímá dnešní svět jako příliš komplikovaný a dokonce nepřátelský. Ptáte se, co s tím má společného obchodník? Může svět těchto lidí udělat o něco lepší, jednodušší a přátelštější, a přitom prospět i sobě a zvýšit tržby. Zákazníci se dnes musí denně rozhodovat v tolika věcech, že jsou vděční každému, kdo jim napoví a inspiruje je. Buďte tím inspirátorem vy, ukážu vám jak.

 
Inspirujte své zákazníky, zvýšíte tím tržby

Kdo napovídá, co koupit, ten prodá. Intuitivní podnikatelé se nespokojují s představou, že zákazníci vědí co chtějí. Inspirujte své zákazníky a navýšíte tržby.

 
Takové rozložení sil známe jako win-win, tedy situaci, kdy vyhrávají všichni a každý dostává svůj přínos, ale ne na úkor druhého. Je to stav z mnoha důvodů žádoucí a nejlepší na tom je, že se dá zařídit bez velkých nákladů a že vám pomůže vymezit se vůči větší konkurenci.


Zákazníci potřebují průvodce

Špatné zprávy se na nás valí ze všech stran. Ale můžeme je číst i jinak, než jsme zvyklí. Zamyslet se nad nimi a ptát se: Jak mě mohou inspirovat? To je i případ téměř tří čtvrtin lidí (a našich zákazníků), kteří mají pocit, že svět kolem nich je jako džungle, ve které se nevyznají. O něčem podobném svědčí i informace, že až 87 % nákupních rozhodnutí vzniká přímo v prodejně. Když to přeložíme do češtiny, zákazníci tápou, co by měli koupit , a rozhodují se až podle toho, s čím se v obchodě setkají. Toho se dá v aktivním prodeji velmi dobře využít.

Můj citát o úspěchu:
"Nebojte se napovědět zákazníkům, co mají nakupovat."

Z toho už je celkem jasné, co je potřeba udělat pro to, aby se vaši zákazníci jednak cítili dobře, jednak nakupovali a byli se svým nákupem spokojení. To zásadní slovo zní: Inspirace. Inspirujte zákazníky, raďte jim, a oni nejen nakoupí podle vašich rad, ale také vám za to budou vděčni. Komplikovaný svět nákupů se jim zjednoduší ( Sáhněte si zdarma: Více v e-booku Intuitivní marketing v prodejně).

Občas slýchám námitky, že tím vlastně omezujeme svobodu zákazníků. Vůbec ne. Kdyby totiž tu možnost vybírat si zcela podle svého využívali, nemělo by jich tolik pocit, že svět je komplikovaný a nepřátelský. Nebojte se tedy napovědět jim, co mají nakupovat. Nejenže jim to nebude vadit, ale budou vám dokonce vděční.

Podívejte se tedy, co v tomto směru můžete udělat, jak své zákazníky inspirovat a jak díky tomu zvýšit tržby.


Komunikace se zákazníky na dálku

Komunikaci je nejlépe začít už v době, kdy ještě zákazník sedí v teple domova. Má tak možnost si pohodlně ujasnit, co si chce koupit. V případě řetězců tuto roli plní letáky. U nich je teď možné pozorovat postupný přesun od akční nabídky zlevněného zboží po propagaci spíš dražších a reprezentativních produktů. Stává se takovou vzdálenou výkladní skříní. Tradiční obchodník může jít s dobou a posílat svým zákazníkům e-mailové newslettery. Je to také mnohem lacinější.

Obsahem těchto newsletterů ovšem nemůže být akční leták, protože ten příliš nezaujme. Podle nedávného průzkumu se jím při nákupu řídí už jen necelá třetina zákazníků. Je potřeba přijít s inspirací. Například s receptem v případě potravinářské prodejny, recenzí knihy u knihkupectví, tipem pro vánoční úklid, pokud jde o drogerii apod. To je to, co lidé čtou a podle čeho se také řídí.

Dalším prostředkem, tradičními obchodníky stále zanedbávaným, je web. Být na internetu je dnes nutnost i pro malé prodejny. Přinejmenším by měli jejich zákazníci mít možnost zjistit, kde je najdou a jakou mají otevírací dobu. Ale web (ve spojení se sociálními sítěmi, zejména Facebookem) je také skvělé místo pro inspirování.

Vytvořte si tedy jednoduchý web se sběrem e-mailových adres, dávejte zajímavý inspirativní obsah na Facebook, s odkazem na vaše stránky, a pak posílejte svým zákazníkům obsahově zajímavé newslettery.

Mýtus říká, že zákazníci si rádi vybírají a nesnáší, když jim do toho zasahujete. Opak je pravdou. Budou vám vděční za každou inspiraci. A vy na tom samozřejmě vyděláte. Proto je důležité, abyste zákazníky inspirovali. Mám pro vás ideu, jak zvětšit svůj úspěch: Proberte tento článek se svými přáteli, kolegyněmi a kolegy, zákazníky. Více o sdílení myšlenek zde.


Komunikace se zákazníky v prodejně

I když budete svým zákazníkům posílat zajímavé e-maily, přesto se budou z větší části rozhodovat až v obchodě. Největší chybou je tedy spoléhat se, že do prodejny už přichází rozhodnutý zákazník. Z čísel víme, že to vůbec není pravda, ale když se podívám do tradičních prodejen, jako by si to jejich majitelé vůbec neuvědomovali. Místo toho postaví před nakupující regály s vyrovnaným zbožím a nechají je, ať si s tím poradí sami. Výsledkem je minimální nákup. Ze zkušeností si troufám tvrdit, že takto přicházíte o 30 až 50 % tržeb! Udělejte tedy něco pro to, abyste tržby zvýšili.

V první řadě tedy v prodejně zopakujte to, co už děláte v e-mailu. Dejte zákazníkům recepty, recenze, tipy atd. Buď v podobě letáků (stačí jednoduše vytištěných na počítačové tiskárně), které si zákazníci vezmou ze stojanů (umístěných především u zboží, nejen u vchodu), nebo jsou uvedeny na tabulce až tabuli (u bohatších na obrazovce) zase v blízkosti produktů, kterých se to týká.


Seskupování zboží

S tím souvisí další nástroj, a to je seskupování zboží. Jestliže dáte do rámečku tip na tři prostředky, které se budou hodit na vánoční úklid, pak je zákazník musí pod tímto tipem všechny najít. To platí i pro recepty a vůbec všechno ostatní zboží. Účinek ještě zesílíte, když jeden z produktů bude v akci. Zvýší se šance, že si lidé koupí i ty nezlevněné ve skupině.

Dalším zesilovačem je doporučení zaštítěné majitelem prodejny. Jestliže vás zákazníci znají, pak jim své tipy a recepty poskytujte osobně. Například: "Jana Nováková vám doporučuje recept na svíčkovou". Pro zákazníky má takové osobní doporučení vyšší důvěryhodnost. Můžete k němu také přidat fotografii, to sdělení ještě posílí ( Sáhněte si zdarma: Viz také e-book 7 dní v prodejně).

Množství těchto podnětů závisí na velikosti prodejny. Můžete začít s jedním, rozšířit ho na tři a postupně až na cca 30 % počtu současných akcí. Pokud se osvědčí, dají se dokonce akce zredukovat.


Druhotné vystavení

Třetím prostředkem je druhotné vystavení. Můžete ho použít i mimo uvedené letáky a tipy. Jednoduše umístíte zboží nejen podle druhu, ale také podle logiky použití. Kečupy vedle hořčice a omáček, ale také v regálu s těstovinami. Vodu po holení nejen spolu s ostatními vodami, ale také vedle holících strojků.

Cílem této úpravy je zase inspirovat zákazníka ke komplexnímu nákupu. Jestliže uvidí zboží v rámci určité situace (Holím se, co všechno k tomu potřebuji?), pak je vyšší pravděpodobnost, že koupí vše, co s touto situací souvisí. Kreslící papír k tužkám v papírnictví, cibuli k masu na guláš, další pokračování ke knize.


V intuitivním marketingu inspirujeme své zákazníky a tím zvyšujeme tržby

Inspirování zákazníka je základem aktivního prodeje. A aktivita základem úspěchu intuitivního podnikatele. Je proto potřeba, abyste na ni mysleli nejen jednorázově, když uděláte nějakou změnu. Dávejte si neustále otázku: Jak mám inspirovat zákazníka, aby si koupil toto zboží? Co proto to mohu udělat a zvýšit tak své tržby?


Jak aktivním prodejem podstatně zvýšit tržby:

  • napovídejte v prodejně zákazníkům, co mají koupit
  • komunikujte s nimi i online
  • využijte druhotné vystavení zboží


Inspirace pro vás:

Když jsem se na jedné Samošce zeptal obchodníků, kdo už slyšel o možnosti nabízet zákazníkům recepty, pár rukou se zvedlo. Ale když jsem se dotázal, kdo to doopravdy dělá, nezvedla se ani jedna ruka. Nestačí tedy vědět, ale informace je třeba používat. K tomu vám dopomůže i můj balíček prosperity:

 

Seznamte se se Strategií úspěšného podnikání

 
Stáhněte si informační brožuru. Čekají vás 3 nástroje ovlivňující úspěšnost vašeho podnikání:

Informace o nakládání s osobními daty zde