Jak využít emoce, abyste podstatně navýšili tržby

 

V prodejně vládnou emoce. Kdo s nimi umí pracovat, je ve výhodě proti konkurenci. Knihkupectví se jistě může spolehnout na ty emoce, které jsou už samy o sobě spojeny se prodávaným zboží - tedy knihami. Sázet však jen na ně, to znamená na jedné straně přicházet o příležitosti jak více prodávat, na druhé straně pak dávat prostor nápaditější konkurenci. Pokud tedy chcete v prodejně knih dosahovat dobrých výsledků, měli byste přidat něco navíc.

 
Chcete prodat víc knih? Nasaďte emoce

Intuitivní marketing pracuje s emocemi. Víme, že jsou to silné nástroje.

 
A to něco jsou zejména další emoce. U zboží tohoto druhu je třeba mít vždy na paměti, že chování zákazníka při výběru je trochu jiné, než dejme tomu v drogerii.

Tam si nakupující nanejvýš přečte štítek na saponátu nebo zubní pastě. V knihkupectví však většinou listuje, prohlíží, a pokud nepřišel s jasným záměrem, rozhoduje se až zde. Je tedy zřejmé, že by k tomu měl dostat ideální podmínky spojené s emocemi, neboť právě ty z větší části rozhodují, co si zákazník nakonec vybere.

"Knihkupectví prodchnuté emocemi vytvoříte jen tehdy, když na tom budete spolupracovat se zákazníky."


Vytvářejte emoční prostředí, protože emoce prodávají

Představte si, že máte za domácí úkol z deseti knih zvolit jednu, kterou doporučíte přátelům. Pravděpodobně si k tomu připravíte kávu, čaj nebo něco jiného k pití či zakousnutí, pohodlně se usadíte, možná si opustíte tichou hudbu - a budete dlouhou dobu listovat, pročítat, prohlížet obsahy. Možná také někoho z rodiny požádáte, aby s vámi o výběru diskutoval nebo přidal své zkušenosti.

Najdete podobné podmínky v knihkupectví? Jen velmi zřídka. Občas zde sice objevíte kavárnu, ale s ní také obvykle nápis, že se sem nesmí nosit knihy. Asi proto, aby je čtenáři nepobryndali. Mimo občerstvení není kam se posadit a většina prodejen dává najevo, že jejich cílem je umožnit co nejrychlejší koloběh zákazníků, ne jim dávat záminky, aby se zde zdržovali zbytečně dlouho a překáželi. Bylo by jistě zajímavé v takových obchodech změřit, kolik zákazníků zase odchází, aniž by si něco koupili. A to proto, že nejdůležitější samozřejmě není počet vstoupivších, ale obrat ( čtěte také v článku Prodávejte jako autorita).

Než Richard Branson otevřel svoji první prodejnu gramofonových desek značky Virgin, svěřil se několika přátelům, že si představuje trochu jiné řešení, než bylo v té době zvykem. Mládež zde měla dostat kávu či čaj, posedávat na pohovkách a třeba hodiny poslouchat hudbu a bavit se o ní s ostatními. Většina známých ho od toho odrazovala: "Budou jen zadarmo poslouchat a nic nekoupí!" Jak to dopadlo, víme. Richard Branson je jedním z nejúspěšnějších lidí naší planety.


Zásada intuitivního marketingu: Prodejna je jako domov

Od hudebnin ke knihám není zase tak daleko. Snad jen s tím rozdílem, že hudba se vybírá poslechem, kdežto tištěné publikace četbou. Jinak jde v podstatě o stejný princip: přenesení domova do prodejny. Zákazník je zde obklopen prostředím velmi podobným tomu, kde bude nakonec zakoupené zboží konzumovat. To má samozřejmě vliv na způsob, jakým si vybírá. Není-li frustrován pocitem, že v podstatě překáží a je ke všemu ještě podezřelý, že knihy ohmatá, je pravděpodobnost nákupu samozřejmě vyšší. Proč? Mnozí zákazníci nejsou schopni se v omezených a stresujících podmínkách rozhodnout, takže nákup odloží na později, což obvykle znamená "nikdy". Nebo riskují zklamání, které se pak projeví doma - a zase jde o silné emoce, ovšem negativní.


Připravte pro zákazníky vhodné podmínky

Dalším důvodem, proč byste neměli nechávat zákazníka stát před regálem, je skutečnost, že často přichází s něčím v ruce nebo dokonce v obou rukou. Zkuste si listovat v knize, když držíte nákup a s ramene vám neustále klouže brašna s notebookem. Co dělat? Položit počítač na zem, aby do něj ostatní kopali nebo ho dokonce někdo ukradl, zatímco jste se začetli? Běžné "Jdu kolem, podívám se," se tak den co den mění na "Zastavím se, až toho nebudu mít při sobě tolik". Což obvykle zase znamená "nikdy".

Tento nevlídný maraton má ještě jeden důsledek, a to obecný pokles kvality prodávaných knih. V záplavě hromadně vydávané literatury, nakupované následně ve stoje a v chvatu, se samozřejmě prosazují a stávají bestsellery ty knihy, které byly dostatečně podpořeny reklamní kampaní, a knihkupci je pak samozřejmě dávají na přední místa. Zcela nezaslouženě jsou tak jiná dobrá díla přehlížena a odsouzena k zapomnění. Postavte však před regál s takovým opovrhovaným zbožím pár křesel, stolek a kávovar a můžete si být jisti, že tyto knižní Popelky do jedné vyprodáte. Mluvím o tom proto, že většině knihkupců na kvalitě četby záleží a nepovažují knihy jen za obyčejné zboží na úrovni dejme tomu toaletního papíru.


Spolupracujte se zákazníky

Knihkupectví prodchnuté emocemi vytvoříte jen tehdy, když na tom budete spolupracovat se zákazníky. Samozřejmě, nejdříve je třeba nastolit jiné podmínky, které umožní, aby se nakupující zpomalili a zastavili. Až pak s nimi lze přímo i nepřímo komunikovat, působit na ně a přijímat jejich vliv. Jiné podmínky znamenají prostředí, které se podobá domovu: stolky, křesla, židle, možná i pohovky, časopisy k přečtení zdarma, nápoje… Pro je čtení často spojováno s kavárnami, kde to vypadá podobně? Protože do nich historicky i pocitově patří. V kavárnách čas utíká pomaleji a jaksi líně ( další informace i v e-knize Intuitivní marketing v restauraci).

Málokdo má samozřejmě možnost vybourat zeď a spojit knihkupectví s vedlejším kavárenským podnikem. Většina knihovníků naopak trpí pocitem, že najít i centimetr volného místa rovná se zázraku. Jak tedy za těchto podmínek dostat do prodejny sedadla a stoly? To, co na první pohled vypadá nemožně, ve skutečnosti zase tak neřešitelné není. Pozapomenutá kupecká zásada říká, že zboží zabere právě tolik místa, kolik ho máte. I kdyby se vám tedy prodejna zvětšila na dvojnásobek, stejně ji zaplníte. Jestliže tedy regály zredukujete ve prospěch klidové zóny, vejde se tam všechno.


Uvolněte v prodejně místo

To, co na první pohled vypadá jako alchymie, je snadno vysvětlitelné. Podívejte se do svých polic: místo deseti stejných knih vedle sebe (aby zaplnily právě tolik prostoru, kolik je k dispozici) dáte tři. A pokud se ani tak nedokážete vejít, zkuste knihy "točit", najděte jiné uspořádání regálů (proč je mít hluboké na dvě řady, když ta zadní stejně slouží jen jako sklad?). Na rozdíl od zmíněné drogerie nemusíte opticky zvětšovat a prosvětlovat interiér - v knihkupectví se naopak cení intimita. Takže police s knihami mohou sahat až ke stropu.

Jakmile se vám podaří nakupující zpomalit a uklidnit, můžete s nimi začít dále pracovat: podněcovat diskusi, dávat jim tipy, nabízet letáky či dokonce vlastní "noviny" atd. atd. Jednak samoobslužně, jednak osobně. I staří kavárníci mívali ve zvyku občas zajít mezi hosty a prohodit s nimi pár slov. Knihkupci a jejich prodavači snad nejsou všichni introverti, aby to také nedokázali. Nic tedy není nemožné a výsledek je vždy závislý na úsilí, které na něj vynaložíte. Nemyslím tím, že máte pracovat o dvě hodiny déle, ale že je třeba zbavit se stereotypů a dělat to, co přináší výsledky. Podle Paretova pravidla na to totiž stačí dvacet procent toho, co každodenně děláte.

Zvyšujte své tržby!Úspěšný podnikatel je s emocemi jedna ruka, protože ví, že ovlivňují nákupní rozhodování mnohem víc, než čísla nebo racionální potřeby. A také proto, že on sám pro své podnikání hoří, a to je věc především emocí. Konec konců i věrnost zákazníků je emoční záležitostí. Myslíte si, že můžete mít ještě spokojenější zákazníky? Mám pro vás balíček a návody a radami. A také benefit programem, který k tomu budete potřebovat. Zjistěte teď hned, co v něm je:
Prosperujte v podnikání jinak s intuitivním marketingem

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde