Podnikejte aktivně, budete méně unavení a bohatší

 

Cílevědomá aktivita neunavuje, ale je naopak nejlepší prevencí vyhoření. Jak se to dělá? Mluvit o pohodě, to možná zní trochu nezvykle, protože s podnikáním máme většinou trochu jiné zkušenosti. Honička od rána do večera, neustálý stres, obavy, že nebude na zaplacení toho nebo onoho a do toho ještě jedna kontrola za druhou a hromady papírů. Můžete pak podnikat v pohodě a s radostí?

 
Jak si zajistit pohodu v obchodě a podnikání

Aktivita je intuitivním podnikatelům vlastní. Když ještě přidají pozitivní naladění, nejsou unavení.

 
Protože příčinou všeho stresu a nepohodlí je zkušenost, že ať děláme, co děláme, vždycky se nakonec objeví něco, co nám radost pokazí. Od konkurence po úřady. Jak tedy z toho ven?

Ze zkušenosti víme, kdy jsme v pohodě. Když víme, že máme všechno v pořádku, nebojíme se kontroly (nebo alespoň ne moc, protože člověk nikdy neví…). Když máme dost peněz, nebojíme se placení. Když nám přibývají zákazníci a rostou tržby, nebojíme se konkurence. Tu zkušenost většiny podnikatelů můžeme vyjádřit takto: "Pokud máme věci pod kontrolou, jsme v pohodě".

"Pasivní přístup vám bohužel pohodu nikdy nepřinese.


Jak mít věci pod kontrolou

Co to ale znamená mít věci pod kontrolou? Přesný opak toho, když někdo říká "Já s tím nic nenadělám." Jestliže to tak bereme, nikdy samozřejmě nebudeme své podnikání kontrolovat. Budou ho místo nás řídit vnější okolnosti. Vedle prodejny postaví nový supermarket, obchodník pokrčí rameny a sleduje, jak mu ubývají zákazníci, až nakonec zavře. To je pasivní přístup a pohodu vám nikdy nepřinese. Pořád totiž budete ve střehu, co se zítra na vás přivalí. Možná to znáte.

Co je opakem? Aktivita. Ano, chápu, že většina podnikatelů si po přečtení tohoto slova řekne, že už tak nemají čas. A ještě být víc aktivní. Ale správná aktivita vám čas naopak ušetří. Nevěříte?

Čím dál tím víc obchodníků dnes například zjišťuje, že když u některé kategorie zmenší výběr, dejme tomu na tři produkty, tak zákazníci nejen že neprotestují, ale nakupují více. Tesco takto například zvedlo prodej čajů, když jejich počet zredukovalo.

Takové omezení vám samozřejmě uspoří práci s objednáváním, naceňováním atd. Když navíc zákazníci nakupují více, rostou vám tržby bez zvyšování počtu nakupujících. Takže zase ušetříte čas, který by jinak padl na obsluhu přibývajících zákazníků. Čím větší nákup na jednoho nakupujícího, tím méně se nadřete. Anebo získáte prostor pro aktivní získávání dalších .

Když se jedna majitelka prodejny dozvěděla, že ve vedlejší vsi skončil obchod, smutně pokývala hlavou: "Nás to taky brzy čeká". Když jiná majitelka prodejny dostala tu samou zprávu, řekla: "Přemýšlím, jak ty zákazníky získat. Možná bych jim mohla vozit nákup autem."


Aktivní přístup je méně únavný

Není tedy přístup jako přístup. Ačkoliv se zdá, že být aktivní znamená vynakládat víc sil, ve skutečnosti to funguje jinak. Strávil jsem hromadu hodin za pultem, takže vím, že nejvíc unavuje rutina, otrávené pokukování po hodinách, kdy už bude konec, naštvanost. Když jsem pobíhal sem a tam, pusa se mi nezastavila a nelenil jsem předvádět zboží, cítil jsem se na konci dne kupodivu docela svěží.

Informací, jak aktivně řídit prodejnu je hromada. Jenže právě to je problém. Jak se v té hromadě rad, návodů, útržků z praxe a všeho dalšího vyznat? Podnikatel to většinou chvíli zkouší nějak použít a pak se vzdá, protože nemá čas. Ucelených informací moc není. Věřili byste, že tradičnímu obchodu jsou u nás prakticky věnované jen dvě knihy (a jedna z nich je moje)? Takže to na první pohled vypadá špatně.

Nebečte se stádem! V jednom bychom si měli rozumět. Pohoda neznamená, že se nic neděje. Pohoda pro intuitivního podnikatele je, když se věci dějí podle jeho přání a záměrů. A to nepřijde samo. Je potřeba si pro to vytvořit vhodné podmínky. Máte pocit, že můžete být úspěšnější? Řeknu vám, jak na to:
Prosperujte v podnikání jinak s intuitivním marketingem

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde