Chcete vyšší tržby po celý rok? Využijte k tomu sezóny

 

Sezóny narušují jednotvárnost, která jinak dělá z prodejny továrnu na nakupování. Proto je využívejte co nejčastěji. Jak ozdobit prodejnu na Vánoce, to ví každý obchodník. Nebo se alespoň domnívá, že polystyrenové vločky a nafukovací Santové, které každý rok vytáhne ze skladiště, jsou tím správným řešením. Případně něco podobného na Velikonoce. Ale podzim? Většina ani nechápe, proč by ho vůbec měla připomínat.

 
Sezóna v prodejně spolehlivě navýší tržby

Intuitivní marketing je spojený s pestrostí a zážitkem zákazníků.

 
Co je na něm vlastně zajímavého a jak by to mělo působit na ochotu zákazníků více utrácet? A pokud se s tím dá skutečně více prodat, čím vlastně prodejnu vyzdobit?

Povězme si nejdříve, proč podzim vlastně zdůrazňovat. V obchodě jsme zvyklí upozorňovat na svatého Valentýna, Velikonoce nebo Vánoce, protože to jsou svátky, které můžeme komerčně využít (přestože jejich hlavní náplní je něco jiného). Roční doby jsou ovšem z tohoto pohledu k ničemu. Čím by měly přimět zákazníky, aby si něco koupili?

"Povšimli jste si, jak se z prodejen vytratily sezóny, závislé na ročních obdobích?"


Sezóny narušují stereotyp a proto zvyšují prodej

Povšimli jste si, jak se z prodejen vytratily sezóny, závislé na ročních obdobích? Rajčata i jahody máme v zimě, kabáty a lyže kupujeme v jarním výprodeji. Běh času se nakonec řídí akcemi. To je škoda, protože zákazníci přestávají vnímat rytmus změn. Konec konců je každý den něco zlevněno, tak proč by o tom měli přemýšlet. Dříve říkali: Už je podzim, musím si koupit plášť a boty… a jestlipak už mají švestky na knedlíky? Dnes se dívají: Co je v akci?

Kdyby šlo u akcí o ojedinělé případy, zákazníci by se tomu přizpůsobili a jejich reakce by byly silnější. Takto ovšem vzniká stereotyp, který už nikoho příliš neosloví. Stejně jako si obyvatel velkoměsta zvykne na neustálý hluk automobilů a tramvají, tak si zákazníci zvykli na vyvolávání akcí. Obchodníkům pak nezbývá, než zvyšovat procenta slevy, aby alespoň nějak zaujali. A v rádiu nebo televizi jsou mnohé reklamy pronášené zvýšeným hlasem.


Na střídání ročních období jsme zvyklí

Střídání ročních období ovšem máme stále v sobě. Tento rozpor působí na náladu zákazníků. Vlastně se nemají na co těšit, co očekávat, podle čeho se rozhodovat. Čas ubíhá jako fádní dálnice od Velikonoc k Vánocům, nic mezi tím. Pokud vrátíte zákazníkům sezóny, včetně té podzimní, projeví se to na jejich ochotě nakupovat související zboží. To je tedy důvod, proč připomenout podzim.

Jak to udělat? Stačí se jednoduše zamyslet, co k tomuto ročnímu období patří. Někteří z vás se možná budou muset vrátit do dětství, protože se vám podzim zúžil na počasí a venkovní teplotu. Patří však k němu barvící se a padající listí, větve, kaštany, zahradní plody, jeřabiny. To všechno je samozřejmě pastva pro oči. Čím více smyslů však zapojíte, tím větší dojem na zákazníky uděláte. A ten se pak zase postará o ovlivnění nákupního rozhodování ( viz i článek Kolik máme smyslů? Jeden?).


Jak podle intuitivního marketingu vypadá podzimní dekorace, která prodává

  • Pro působení na čich můžete buď použít skutečné plody, nebo aromalampy s odpovídajícími vůněmi. Pouvažujte (samozřejmě podle sortimentu) i o tlejícím listí, vůni syrové hlíny, uvadajících květů.
  • Na hmat zapůsobí přírodní materiály související se sklizní: režné pytle, dřevo bedýnek na ovoce, proutěné koše.
  • Pro sluch můžete pouštět country nebo podobnou hudbu.

V dekoracích byste měli dávat přednost skutečným materiálům. Plakáty a letáky jen případně doplňujte celkovou kompozici. Samy o sobě jsou neživé, ploché, ani nijak nevoní.

Do celkové podzimní výzdoby pak můžete průběžně přidávat další události, jako je začátek školy, Památka zesnulých atd. Včetně těch místních.

Zvyšujte své tržby!Coby úspěšní podnikatelé dáváte jistě přednost pestrosti a změně. Víte, že tím lépe upoutáte pozornost zákazníků, než kdybyste měli pořád stejnou prodejnu. A oni se pak těší na každou další návštěvu. Je to dobrý způsob, jak posílit věrnost zákazníků. A ta je základem úspěšného prodeje. Necítíte spokojenost s dosavadní výší tržeb? V mém balíčku rad a návodů, včetně benefit programu, najdete vše potřebné pro jejich zvýšení. Vyžádejte si teď hned všechny informace:
Prosperujte v podnikání jinak s intuitivním marketingem

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde