Dávejte zákazníkům zajímavé informace o zboží a častěji ho koupí

 

Zákazníkům se dnes nechce při nakupování přemýšlet. Je na vás, abyste jim dodali informace a argumenty, proč si to které zboží koupit. "Vadí mi, když od politiků slyším, že si za zdravé potraviny máme připlatit," napsal účastník jedné ankety o zdravém životním stylu. "Ty by přece měly být standardem," dodal. Jak je vidět, mnoho lidí ještě nepochopilo, že nemáme jen dvě cenové úrovně, totiž standard a nadstandard, ale že také existuje hojně rozšířený podstandard. To jsou všechny ty potraviny plněné náhražkami, jež s oblibou distribuují řetězce.

 
Informace o zboží jsou silným konkurenčním nástrojem
 
Ale i lidé, kteří by alespoň občas nepohrdli něčím přirozeným a zdravým, nakonec sáhnou po tom nejlevnějším. Vinu za to nesou obchodníci. Kolik informací o zboží předávají svým zákazníkům, tedy kromě výrazné cenovky a nápisem "Akce"?


Informuj se sám?

V samoobsluhách si zvykli, že tento princip se uplatňuje i na informace: Sežeň si je sám, zákazníku. V případě pultového prodeje jde zase spíš o podávání, než prodávání. Prý není čas něco zákazníkům vysvětlovat. Když se manželka zeptala v uzenářství, kolik procent masa obsahuje salám, který se jí líbil, hodila jí prodavačka na pult umaštěný papír a pobídla ji: "Najděte si to sama, já nemám čas!". Zajímavé je, že jinde bychom nic podobného netolerovali. Kdyby nám pekař dal nedopečený chleba, protože neměl čas ho pořádně upéct, nebo automechanik opravil brzdy jen napůl, neboť další zákazníci už čekají v řadě, to by byl oheň na střeše. Ale v prodejně je to jaksi "normální".

"Jako tradiční obchodníci máte v rukou skvělý konkurenční nástroj a většinou si to ani neuvědomujete."


Informace o zboží jako konkurenční nástroj

Lidé prý nechtějí čekat. Ale ano, chtěli by, kdyby se přitom nenudili. Ve francouzských prodejnách je běžné, že se do rozhovoru zapojí všichni a probírají informace, které někdo z nich od prodavačů dostane. Vůbec jim nevadí, že si na svoji bagetu nebo zeleninu chvíli počkají. U nás ovšem nakupujícím nezbývá, než hledět do prázdna (případně na akční nabídku na protější zdi). Kultura prodeje tedy nespočívá jen v čistotě. Jde o to, aby zákazník neodbýval svůj nákup jako nutnost, která ho jen zatěžuje ( více o tom v e-knize Intuitivní marketing v prodejně).

Poslední dobou se hojně hovoří o zážitku z nakupování. Tradiční obchodníky to obvykle mine, protože jde zase o recepty pro velké konkurenty. Ale přitom se nic, žádná reklama a světelná show nevyrovná přátelským rozhovorům v prodejně. A nejsou vůbec samoúčelné. Jak už jsem se zmínil, zákazníci by si rádi koupili i dražší zboží, kdyby jim někdo vysvětlil, proč by to měli udělat. Supermarket ani hypermarket to nedokáže. Jako tradiční obchodníci tedy máte v rukou skvělý konkurenční nástroj a většinou si to ani neuvědomujete. Což řetězce samozřejmě těší.

"Jaká je tedy ta klobása?" zeptal se zákazník, který stál přede mnou. "Dobrá," odvětila lakonicky prodavačka. "A tady ta?" zajímal se nakupující dál. "Taky dobrá. Všechny jsou dobré," zněla rázná odpověď.

Zahazujete také tak své šance prodat? Víte vůbec, co říkají prodavači zákazníkům, když nejste v prodejně? ( přečtěte si i v článku Také vám prodavači odhánějí zákazníky?). A spokojíte se s tím, že oznamují ceny? Bědujete pak, že lidé jdou jen po slevách a nic jiného je nezajímá? Jak by také mohlo, když se to nedozvědí? Pokud tedy chcete zvýšit své tržby, položte si otázku, jestli dáváte zákazníkům takové informace a v takovém množství, aby ty peníze u vás vůbec mohli utratit. Vsadím se s vámi, že odpověď zní "ne". Tak tedy, co s tím uděláte?  A co využít program Cashback World PLUS IM?


Jak v intuitivním marketingu podáváme informace o zboží

Jak podávat informace o zboží, aby ho zákazníci kupovali a nezajímali se tolik o cenu:

  • ústně při prodeji (nabídnou novinku, ochutnávku, stručně vysvětlit přednosti zboží
  • na internetu (web, e-mailový newsletter
  • v propagaci zboží (stojánek, letáky apod.

Tímto způsobem samozřejmě nepropagujeme všechno zboží, ale vždy si něco vybereme. Ne však akční zboží, to už propaguje samotná cena.

Můj extra tip V intuitivním marketingu si nepotrpíme na přehnané informace o parametrech zboží. To chce jen málokdo. Zákazníci se zajímají především o přednosti, a to ještě podané spíš z emoční stránky, než v číslech. Když budete takto své zákazníky informovat, budete mít u nich mnohem větší úspěch. Vyšší prodej a přitom nízké náklady na marketing.

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde