3 praktické nástroje pro okamžité zvýšení prodeje

 

Inspirujte se, jak rychle zvýšit prodej s nízkými náklady. "Šlapete si po štěstí," říkají s oblibou věštkyně. Někdy však ani není třeba křišťálové koule, aby se vyjevilo, že si zbytečně škodíme. Zvláště tehdy, když přehlížíme to, co je na první pohled zřejmé a viditelné. Platí to samozřejmě i v obchodě. Důvody mohou být různé, ale důsledek je jen jeden: promarněná příležitost.

 
3 nástroje, které zvýší prodej ve vaší prodejně
 
Na nedávné Samošce mi to připomnělo vystoupení Zdeňka Skály ze společnosti Incoma GfK, věnované faktorům, které zákazník považuje za důležité, když se rozhoduje, kde nakoupí.

V případě tradičního obchodu mezi ně mimo jiné patří blízkost nákupního místa, čerstvost zboží a vlídný personál.

"Ze všech smutných slov jazyka či pera nejsmutnější jsou: Mohlo to být!"


Podpora obchodního úspěchu podle intuitivního marketingu

Zatímco umístění prodejny ovlivníte je jednou, když ji otevíráte, na lepším využití dalších dvou faktorů lze pracovat neustále. Podívejme se nejdříve na chování prodavačů. Ačkoliv ho zákazníci považují za jeden z charakteristických rysů tradičního obchodu, co do důležitosti se řadí až na jedenácté místo. Na můj dotaz pan Skála přitakal, že je to pravděpodobně právě proto, že se ve většině prodejen s vlídným a vstřícným personálem nakupující nesetkají.


Bez kvalifikovaných prodavačů to nejde

Ale nejde jen o vlídnost. Často se ptám obchodníků, zda školí nebo nechají školit své prodavače. Ještě jsem nedostal jednoznačnou odpověď "ano". Přitom dnešní personál je na rozdíl od dřívějších dob jen zřídka v oboru vyučený a tak tedy v praxi dělá jen to, co pochytil od ostatních - někdy ani to ne.  V programu Cashback World PLUS IM taková školení poskytujeme.

Že by moderních obráběcích strojích s elektronickým ovládáním pracovali dělníci bez náležitého vzdělání, že by účetnictví dělali lidé účetními zásadami nedotčení, že by šofér tramvaje neměl řidičské oprávnění - to by jistě nikoho nenapadlo. Hrozila by přece značná škoda!

Nevzniká vám však stejná nebo ještě větší škoda, když vaše tržby dosahují sotva poloviny možné výše, když prodavači odhánějí zákazníky a vy tak tak přežíváte? Je na místě znovu a znovu opakovat, že na nějaká školení nemáte peníze? Pokud myslíte tímto způsobem, připomínáte podnikatele v dopravě, který běhá s nůší na zádech a věří, že až vydělá, pořídí si auto.


Vsaďte na čerstvé zboží

Podobné je to s čerstvým zbožím. Většina zákazníků považuje tradiční prodejnu za nejlepší místo pro každodenní nákupy. A ty se obvykle skládají z rychloobrátkových produktů: pečiva, zeleniny a ovoce, uzenin, mléčných výrobků. Není třeba se ani rozepisovat o všech kategoriích. Dobrou prodejnu poznám jednoduše: stačí, když si ve tři hodiny odpoledne prohlédnu regál s pečivem. Pokud se na dně koše povaluje posledních pár kousků rohlíků, viditelně upečených před dvanácti a více hodinami, mám jasno.

Argumentace majitelů prodejen zase jen přebírá "osvědčená" klišé: kdo mi zaplatí zbylé pečivo, kde mám brát čerstvou zeleninu, kde na to vzít čas… Prodejní úspěch je však dán zejména způsobem myšlení podnikatele. Možná se vám nepříčí vydat denně stovku na reklamu, ale polovinu té částky na ztvrdlé rohlíky, to už by bylo plýtvání. Nebylo - v očích zákazníků jde o mnohem lepší propagaci, než letáky nebo inzerát v novinách.


Kde na to vzít čas?

I čas lze najít. Stačí se porozhlédnout a udělat si jasno, co je důležité a co ne. Pokud se vás prodavačky co deset minut chodí na něco ptát, není zřejmě vše v pořádku ( zajímavou inspiraci můžete najít v bezplatné publikaci Time management naruby). Zavedete-li si systém, zbude vám dostatek času na strategická rozhodování. Jinak můžete dopadnou podle známého bonmotu o obchodnících, kteří tak usilovně pracují, že nemají čas vydělávat.

Můj extra tip Po čem si tedy šlapete? Pokud víte, že zákazníci od vás očekávají, že jim nabídnete čerstvé zboží a komunikativní personál (jestliže jste to do této doby nevěděli, teď už to tedy pro vás není tajemstvím), a přesto to neuděláte, likvidujete svůj obchodní úspěch. Možná to v tuto chvíli nepociťujete natolik naléhavě, abyste začali teď hned něco dělat. V tom případě bych vám doporučil přečíst si několikrát citát od Johna Greenleafa Whittiera a zamyslet se nad ním: "Ze všech smutných slov jazyka či pera nejsmutnější jsou: Mohlo to být!" Intuitivní podnikatelé se starají, aby to bylo. S pomocí IM+ Strategie úspěchu.

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde