Co řetězce neumí a jak toho můžete okamžitě využít

 

Je potřeba si uvědomit, že řetězce zdaleka neumí všechno. Uniká jim, jak dělat dobrý marketing s nízkými náklady. Menší podnikatelé to dokážou. V městečku otevřeli novou samoobsluhu nadnárodního řetězce. Místní obchodníci se hned první den vydali na výzvědy. Nic radostného samozřejmě nezjistili. "Takové ceny," bědovali. "Tomu přece nemůžeme konkurovat! Co jen s námi bude?"

 
Neutíkejte z boje, konkurence se dá porazit

Intuitivní podnikatelé se řetězců a korporací nebojí. vědí, že umí něco, co oni ne.

 
Zelinář to vzdal po týdnu. Řezník o tom přemýšlí, další čekají, jestli nenastane nějaký zázrak. Doufají, že lidé se novinky brzy nasytí a pak se zase vrátí k nim. Aby se s konkurencí vyrovnali aktivně, to je ani nenapadne. Cožpak by oni mohli jít takto s cenou dolů?

Obchodníci si kupodivu při "špionáži" nevšimli jiných věcí, které by je měly neméně zajímat. V pět hodin odpoledne už v regálech samoobsluhy pravidelně chybí pečivo. Výběr v některých sortimentech je velmi omezený. A obvykle je otevřena jen jedna pokladna, před níž se vine dlouhá fronta ( zjistěte,
jak na tom jste vy, s pomocí interaktivní publikace Otestujte si svoji prodejnu).

"Přestaňte se honit za nejnižšími cenami a hledejte to, co zákazníci ocení daleko více."

Ptáte se, proč nevidí evidentní slabiny konkurence a tudíž příležitosti, jak jí čelit? Odpověď je jednoduchá: sami to za nedostatky nepovažují, protože také oni už odpoledne neobjednávají rohlíky, nechávají své zákazníky čekat a nabízejí jim zboží podle hesla "To vám stačí!"


Intuitivní podnikatelé neustupují konkurenci

Malí obchodníci tak připomínají oběť hypnotizovanou krajtou. Nechávají se ochotně řetězci i médii (čerpajícími informace zejména od těchto řetězců) přesvědčit, že zákazníka nezajímá nic než cena. A protože v ní nedokáží konkurovat, vyklízejí rezignovaně prodejny, jakmile se v sousedství objeví velký hráč ( čtěte také v e-knize Tajemství Davidova praku aneb Jak uspět proti velké konkurenci).

Ve skutečnosti většina ani nezkusila, nejde-li to jinak. Proč by to dělali, když je přece evidentní… Jenže pečlivým rozborem zjistíte, že nejde ani tak o skutečnost, jako o očekávání - čekám, že nakupující budou zajímat jen ceny, a proto mám pocit, že tomu tak skutečně je. Proč tedy ale zákazníci nadále chodí do prodejny, kde večer nekoupí pečivo a každý den ztrácejí čas ve frontě u pokladny? Není-li to kvůli cenám, pak co v tom je?
 

 

Nabídněte něco jiného, než řetězce

Důvod není těžké odhalit. Konkurence - nezávislí obchodníci - jim totiž nenabídne nic jiného. Také obvykle šetří na rohlících, podstrkuje do nakrájeného salámu kolečka ze včerejška a navíc zavírá nejpozději v šest večer. Má-li si tedy zákazník vybrat mezi dvěma stejnými přístupy, jde tam, kde je to lacinější.

Přestaňte se tedy honit za nejnižšími cenami a hledejte to, co zákazníci ocení daleko více. Mnozí obchodníci namítnou, že to jednoduše nejde, protože zákazníci jsou skutečně jen na peníze. Přitom ale jedním dechem dodávají, že v cenách nemají proti řetězcům šanci. Říká se, že tonoucí se i stébla chytí. Je-li tedy vaše situace takto na první pohled neřešitelná a zoufalá, proč byste nezkusili to, co se možná zatím vzpírá vašim představám? Vždyť nemáte co ztratit.  Inspiraci vám dodá program Cashback World PLUS IM.

Ostatně nebudete první. Mnozí před vámi už vsadili na zákazníka místo na ceny a prolistujete-li si odborné časopisy, zjistíte, že nejen přežili, ale také prosperují. A ani jeden z těchto obchodníků se nechlubí, že se mu podařilo zajistit nejnižší ceny ve městě.


V čem jsou slabiny řetězců, které můžete využít

Pro inspiraci se podívejme, v čem najdete slabiny řetězců a kde naopak s použitím intuitivního marketingu můžete být silní:

  • V osobní péči o zákazníky. Supermarkety jsou neosobní a směřují čím dál tím více k naprosté samoobsluze bez prodavačů. Proto začíná být osobní péče vzácností a je vnímána pozitivně.
  • V dialogu se zákazníkem. Pokud zákazník v supermarketu nenajde zboží, obvykle se nemá koho zeptat. Nikdo tedy neví, co si nekoupil a proč. Vy s ním o tom můžete hovořit, pomoci mu a nabídnout náhradní řešení, pokud něco nemáte.
  • V naplňování osobních potřeb zákazníka. Zejména potřeba uznání je pro každého člověka velmi důležitá. Neosobní supermarket bez prodavačů ji nedokáže naplnit. Tradiční obchodník ano a získá tím věrného zákazníka, který nakupuje více.
Zvyšujte své tržby!Intuitivní podnikatel před velkou konkurencí neutíká. Ne že by byl extrémně statečný, ale je to proto, že si je dobře vědom svých předností a silných stránek. Nejde o žádný hazard. Prostě víte, že s takovým vybavením máte velké šance na vítězství. Myslíte si, že dokážete konkurovat řetězcům? Vybavím vás balíčkem rad a návodů, jak na to. Vyžádejte si hned informace o něm:
Prosperujte v podnikání jinak s intuitivním marketingem

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde