Pár maličkostí, které vám podstatně zvýší prodej

 

Na první pohled se to nezdá být tak důležité. Ale když oslovíte všechny smysly zákazníků, najednou se začnou zvyšovat tržby. Zkuste to a uvidíte, že mám pravdu. A není to obtížné. Jistý majitel prodejny mi řekl: "Nevím, co z toho děláte takovou vědu? Zákazník prostě přijde, koupí, co chce, zaplatí a jde domů. O čem by se měl rozhodovat?" Nevím, jestli s takovým přístupem ještě podniká, nebo už skončil. Pravděpodobně to druhé, protože už tehdy jeho prodejna zela prázdnotou

.
 
Pár maličkostí, které vám podstatně zvýší tržby

V intuitivním marketingu dobře víme, že působit na všechny smysly znamená mnohem více zákazníka oslovit.

 
Jeho názor je typickým příkladem "samoobslužného myšlení", kdy se obchodník stává jen výdejcem zboží, o jehož koupi se rozhoduje někde úplně jinde, tedy mimo jeho dosah. Aktivní přístup se naopak vyznačuje využíváním všech nástrojů, které mohou nakupující ovlivnit.

Mám tu pro vás pár triků, které vám mohou překvapivě zvýšit tržby. Nejde o žádné investice a náročné úpravy. Naopak, jsou to v podstatě maličkosti.

"Na zákazníka nejlépe působí smyslový soulad."


Neodrazujte zákazníky od vstupu

Nejdříve ke vstupu. Stálí nakupující pravděpodobně nezaváhají, ale těm novým mohou některé věci připadat jako nepřekonatelná překážka. Především když do prodejny nevidí. Výloha je polepená, nebo k ní zevnitř přistavené regály brání v pohledu dovnitř. Případně je obchod špatně osvětlený. Vstupní dveře pokrývají plakátky. A mnoho dalších bariér, které kolemjdoucímu brání nahlédnout, co se děje uvnitř.

Proč je to důležité? Naše instinkty, pocházející z pravěku, považují prostor, kam nevidíme, za nebezpečný. Podvědomě se mu proto raději vyhneme ( píšu o tom třeba v článku Za dveřmi je medvěd).

Když zákazník vstoupí, měl by mít před očima nějakou zásadní informaci. Buď mu něco říká o vaší prodejně, nebo třeba oznamuje aktuální akci. Jde o to, aby se jednalo opravdu o zásadní sdělení, které zákazníka přiměje, aby v prodejně nejen zůstal, ale také očekával odpovídající zážitky. Když je "natěšený", kupuje více.

Podobně ho naladí vybrané zboží hned u vchodu. Například v prodejně potravin takto působí čerstvé ovoce a zelenina. V zákazníkově hlavě vytváří dojem, že všechno zboží v prodejně je čerstvé a svěží.


Na regály chytře

Zboží, kterého chcete prodat nejvíce, umístěte v regálu ve výši očí, tedy cca 150 centimetrů nad zemí. Dávejte přednost vertikálnímu uspořádání. Obvykle se to dělá tak, že nejlevnější zboží dané značky nebo sortimentu se umístí až dolů. Takže oči nakupujícího sestupují od dražšího k lacinému. Při umísťování produktů je také důležité myslet na to, že zákazník se kolem regálu obvykle pohybuje tak, že ho má po pravé straně. Horizontální seřazení zboží by proto mělo napovídat další nákupy podle logických souvislostí.
V některých prodejnách stále ještě mají zastaralé nízké regály, takže zákazníci místo aby se dívali na zboží, hledí do očí nakupujícím na druhé straně. Přicházejí tak o soukromí a zrychlí nákup na to nejnutnější.

Narušujte stereotyp. Dlouhá řada zboží stejné značky je nudná a oslabuje pozornost nakupujícího. Velký výběr je spíš na škodu. Výzkumy potvrdily, že zákazníci kvůli obavě, že si vyberou špatně, raději nic nekoupí. Místo nabídky stejných jogurtů od pěti značek je lepší dát jen dva výrobce, ale s pestřejšími příchutěmi.

Využívejte křížového prodeje a druhotného vystavení ( jak píšu zde category management není jen pro velké). Tedy nejen podle sortimentu, ale i podle logiky nákupu nebo použití. Například když vystavíte mixér v jedné části prodejny a příslušenství k němu na druhém konci, nejen že poklesne prodej příslušenství, ale dokonce i mixéru, protože zákazník nevidí všechny jeho možnosti.

Když ve společnosti Apple připravovali první prodejny, nejdříve rozmístili sortiment klasicky, podle zařízení. Počítače na jednu stranu, přehrávače jinam… Už se mělo otevírat, ale někoho napadlo, že je to špatně. Lidé přece přicházejí nakupovat proto, že něco chtějí dělat. Třeba pořizovat a zpracovávat filmy, nahrávat si a poslouchat hudbu atd. Takže i za cenu zpoždění byla prodejna zreorganizována podle účelu. Vyplatilo se to, prodeje trhaly rekordy.


Aby propagace nesla ovoce

Propagujte zboží tam, kde je. Máte-li reklamní materiály, letáčky, oznámení o akci a další prostředky, týkající se konkrétního zboží, umístěte je přímo k produktu. Nakupující tak může ihned zareagovat. K propagaci využívejte plochy, které má zákazník přímo na očích. Například čelo prostoru, kam se umísťují vozíky, zeď za pultem, čela regálů, místa, která zákazník vidí při pohybu po pravé straně apod.

Používejte profesionální označení. Pořád je ještě mnoho prodejen, kde mají každou cenovku jinou, zastrkané v křivých a opotřebovaných lištách regálů. Kde (především u masa a uzenin) jsou informace o ceně psány rukou, nejlépe všech prodavaček. Kde je každá volná plocha polepená ručně psanými plakátky a informacemi nebo výzvami pro zákazníky. Na první pohled jde o detail, ale je nesmírně účinný. Nakupující si totiž podle těchto drobností vytváří dojem o vaší profesionalitě. A kdo by chtěl nakupovat u amatéra?


Zásada intuitivního marketingu: Zapůsobte na všechny smysly a zvýšíte prodej

Intuitivní podnikatelé vědí, že na zákazníka nejlépe působí smyslový soulad. Nejde jen o vzhled, důležité je i sladění zvuků (hudby, slovního projevu prodavačů), vůní (vůně povzbuzující chuť, vytvářející atmosféru), podnětů pro hmat a v potravinářských prodejnách i působení na chuť (ochutnávky).

Zvyšujte své tržby!Když řeknu, že prodejna je systém, podnikatelé si většinou představí objednávání a dodávky zboží, placení faktur, napojení pokladen. A přece je potřeba vidět, že i v tom, jak se zákazník po prodejně pohybuje, co vidí, jak se u toho rozhoduje a jak nakupuje, vyžaduje systém. Jednoduše řečeno, buď prodej řídíte a máte ho pod kontrolou, nebo nemáte pod kontrolou své příjmy a náklady. Myslíte si, že můžete ještě více prosperovat? Poraďte se o tom se mnou:
Poraďte se o úspěchu s Milošem Tomanem

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde