Jak zjistit, co zákazníci chtějí, a pak jim to prodat

 

Jít cestou pokusu a omylů není jistě to nejvýhodnější řešení, jak zvýšit prodej. Nejdříve proto zjistěte, co vaši zákazníci chtějí. Určitě ten pocit znáte. Upravili jste interiér prodejny nebo nakoupili nové zařízení, případně pozměnili zboží, a teď s obavami čekáte, jak zareagují zákazníci. Nebude to ztracená investice, nestáhne vás dolů místo zvýšení tržeb? Nenaletěli jste dodavateli nebo poradci, který vám maloval skvělé výsledky?

 
Jak zjistit, co zákazníci chtějí, a pak jim to prodat

Zjistěte, co vaši zákazníci chtějí, a dejte jim to, říká jedna ze zásad intuitivního marketingu.

 
A najednou je obchod plný a zákazníci nakupují ostošest. Tak jako v úryvku ze skutečné korespondence, který tu uvádím. Podívejte se na text několika e-mailů, které si vyměnili zákazník (majitelka prodejny) a dodavatel zařízení (zveřejněno se souhlasem aktérů):

Dobré ránko, musím Vám udělat radost aspoň trošku. Zákazníci nám strašně chválí prodejnu s tou teplou vitrínou. Moc se jim to líbí. Máme tam sekanou, klobásky, uzené, škvarky a zkoušeli jsme upéct kuřecí stehna v konvektomatu. Včera nám ho přivezli. Tak nám držte pěsti.

"Povšimněte si, jak často je v prodejnách nabízeno ne to, co byste tam jako zákazníci rádi viděli, ale co tam rád vidí majitel nebo provozovatel."

Super....fakt super zpráva při tom všem co mám v poslední době. To Vám ze srdce přeji a musím to říct i Italům... Máte totiž vitrínu tohoto typu z první série EXTRA. Přeji samé spokojené zákazníky.

Už Vás nebudu otravovat :-) ale škvarky teplé letí, sekaná též, kuřecí stehna už jsou prodané, holky říkaly, že mají pocit, jako by byl čtvrtek a ne úterý.

Zázrak? Úžasná síla nové vitríny? Ani jedno, ani druhé. Stejné zařízení byste mohli postavit do jiné prodejny a neprodalo by se ani stehno, ani kousek sekané. Nejdůležitější totiž není pořídit si nové vybavení, nové zboží nebo nové prodavače. Podstatné je vědět, co zákazníci chtějí. Bez toho vám bude veškerá nejmodernější technika i prodejní postupy k ničemu ( viz také článek Věrný zákazník poskytuje důležité informace).

Setkal jsem se například s případem ztrátového supermarketu. Neměl parkoviště, zato nedaleký konkurenční obchod ano. Na druhé straně byl jen kousek od centra města plného úřadů a kanceláří. Logicky se proto nabízelo změnit sortiment ve prospěch teplých pokrmů, salátů a dalších lahůdek, včetně menšího balení nápojů. Zaměřit se na svačiny. Majitel však trval na tom, že musí prodávat pětikilové balení pracích prášků, balíky minerálek a další zboží, o které byl minimální zájem. Nakonec byl rád, že se obchodu zbavil.


Co chtějí vaši zákazníci?

Povšimněte si, jak často je v prodejnách nabízeno ne to, co byste tam jako zákazníci rádi viděli, ale co tam rád vidí majitel nebo provozovatel. Zajímavé je, že co nám v cizím obchodě neujde, ve vlastním jako bychom neviděli. Přitom se při rozhovorech se zákazníky dozvíte spoustu zajímavých věcí, včetně jejich představ o sortimentu a službách. Obvykle to však dopadne tak, že na závěr padne ono známé (a špatné) rozhodnutí: "To stačí!" ( více si o zhoubnosti tohoto názoru přečtěte v knize Intuitivní marketing pro 21. století).

Typickým příkladem je tendence mít vše jako ostatní. Když se ptám obchodníků, proč prodávají právě to, co mají v regálech a na pultech, obvykle odvětí, že jde přece o normální sortiment. A nevadí jim, že všichni kolem, dvě, tři, čtyři další prodejny nabízejí to samé? "My máme dobré ceny," zní obvykle odpověď. Všichni obchodníci se tak perou o jednu kost, o jednoho a téhož zákazníka a jednu jeho potřebu. Místo aby každý zamířil po svém a vydělávali mnohem více.


Intuitivní podnikatel ví, že dobrá cena je výmluva

Dobrá cena není argument, to je výmluva. Znáte někoho, kdo dobré ceny nemá? Pokud někdo takový existoval, už dávno není. Všichni mají ceny v podstatě stejné a musí je mít, protože se perou o stejného zákazníka. Připravují se tak o výdělek, a to hned dvakrát: nenabízejí vše, co by zákazník koupil a musí držet nízké ceny.

Pokud tedy chcete prosperovat, podle intuitivního marketingu hledejte odpověď na tyto tři otázky:

  • Jaký sortiment (služby atd.) zákazníci chtěli a já je nenabízím?
  • O jaké zboží, které nabízím, naopak nemají velký zájem?
  • Co konkurence nemá?

A zjištění samozřejmě proměňte v nový přístup.


Podle intuitivního marketingu: Stačí pozorovat zákazníky

Někdy stačí jen pozorovat zákazníky. Majitel prodejny na náměstí například odmítl rozšířit pult (spíš jen miniaturní vitrínu) s lahůdkami, ačkoliv tam chodila spousta zaměstnanců z nedalekých úřadů, aby si koupili něco na svačinu. Místo toho obchod hojně zásoboval minerálními vodami balenými po šesti a velkými pracími prášky.

V jiné prodejně, kam lidé přicházejí hlavně kvůli masu a uzeninám, působí právě tato část, jako by ji zde jen dočasně trpěli. A akční tabule láká na zlevněné pivo.

Mohl bych chodit pomalu od prodejny k prodejně a říkat: "Tady přicházejí o tisíce, tady o desítky tisíc měsíčně…". Ale je především na majitelích, aby si to uvědomili. Aby se místo bědování začali zajímat o své zákazníky a jejich potřeby. A aby jim vyšli vstříc ( jak na to se dozvíte v e-knize Intuitivní marketing v prodejně).

Zvyšujte své tržby!Jak vlastně zjistíte, co zákazníci chtějí? Velké firmy dělají průzkumy, nebo vyhodnocují data z pokladen. Z těch se však například nedozví, co zákazníkům v prodejně chybí. Intuitivní podnikatel na to jde jednodušeji (a levněji). Prostě se o tom se zákazníky baví. Dozví se tak vše, co potřebuje. Myslíte si, že jste komunikativní a zvládnete dobře prodejní dialog? V mém balíčku rad a návodů pro to najdete vše potřebné. Zajímejte se teď hned, co v něm je:
Prosperujte v podnikání jinak s intuitivním marketingem

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde