Jak zákazníka zapojit do prodeje a zvětšit tak jeho nákup průměrně o 30%

 

Se zákazníky je potřeba mluvit a mluvit. Ne se jenom zeptat, co si přejí. Vždycky jsem si myslel, že prodej je věcí zajímavou, ba zábavnou. Snad jen že od něj trochu bolí pusa, když člověk mluví, mluví a mluví. V poslední době mám však pocit, že zejména prodavačky jsou buď hodně odolné, nebo si povídání nechávají na své soukromé rozhovory.

 
V prodejně: Neviditelný zákazník
 
Mluví totiž neustále, bohužel ne k zákazníkovi. Na toho už čas nezbude. Probírají svá osobní témata od školního prospěchu dětí přes partnery až třeba po dluhy. Někdy musím dokonce chvíli počkat, než se téma vyčerpá.

Občas mám podezření, že jsem neviditelný, a je-li v prodejně zrcadlo, pro jistotu do něj nahlédnu. Jindy prodavačka své soukromé starosti či radosti umně vplete do rozhovoru se mnou, takže po chvíli nevím, ke komu mluví a na co mám reagovat. Především však zjišťují, že čím více si toho mají ženy za pultem co říci, tím stručněji komunikují se mnou. Viditelně by je potěšilo, kdybych se obsloužil sám, namarkoval si na pokladně útratu, zaplatil a šel. A protože se k tomu nemám, netváří se příliš radostně ( i v článku Také vám prodavači odhánějí zákazníky?).

"Čím více si toho mají ženy za pultem co říci, tím stručněji komunikují se mnou."


Jak to má být správně podle intuitivního marketingu

Jakýkoliv rozhovor prodavačů (včetně pracovního, pokud to opravdu není naléhavé) by měl po vstupu zákazníka nebo jeho přistoupení k pultu ustat. I kdyby byli zrovna v tom nejlepším z vyprávění. Dovedete si představit, že by se někdo v přítomnosti anglické královny bavil o tom, jak strávil víkend? Jakmile zákazník vejde do prodejny nebo chce být obsloužen, není na světě důležitějšího člověka. Je pro vás mnohem důležitější než nějaký monarcha. Tak mu to dávejte najevo.


V prodejně je hlavní zákazník

Majitelé prodejen o tom většinou ani nevědí, protože před nimi se prodavačky samozřejmě chovají jinak. Málokoho napadne požádat známého nebo profesionální firmu, aby provedli utajený nákup. A stejně se může kontrolor zrovna trefit do okamžiku, když je téma vyčerpané a není o čem debatovat. Takže se v lepším případě vydává pokyn: "Nemluvit!" To je trochu málo. Nudící se člověk za chvíli na podobné příkazy zapomene. Nejdůležitější tedy je, abyste vedle návodu, jak se chovat k zákazníkovi, dali prodavačům dostatek práce, aby neměli na soukromé debaty čas. Není třeba neustále postávat poblíž a vydávat rozkazy. Stačí jednotlivým lidem přidělit odpovědnost za část prodejny (čistotu, doplnění zboží a jeho urovnání atd.) a průběžně kontrolovat výsledky. Rozptýlí se po ploše a tím pádem nemohou diskutovat.Že to vypadá skoro jako šikana? Ale vždyť jim přece všechen ten čas platíte.

Nebečte se stádem! U intuitivních podnikatelů se všechno točí kolem zákazníka a nemůže se tedy stát, že by byl až druhý nebo třetí v řadě. To neznamená, že byste měli prodavače přehlížet. Teprve spokojený prodavač je zárukou spokojeného zákazníka. Ale nemůže mít přednost. Živí nás věrný zákazník. Dovedete si představit, že vaši prodavači aktivně prodávají a tržby rostou? Ukážu vám, jak na to:
Prosperujte v podnikání jinak s intuitivním marketingem

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde