3 pravidla pro úspěšnou reklamu na chodníku a jak dostat zákazníky dovnitř

 

Panuje mylná představa, co všechno by mělo být, a hlavně nesmí chybět v propagaci typu billboardu, plakátu nebo stojánku před prodejnou či restaurací. A tak se stává, že dole na billboardu je vyjmenováno padesát sponzorů, ačkoliv si řidič při průměrné rychlosti nemá šanci všimnout ani jednoho. Venkovní reklama má zaujmout, ne zákazníka zahrnout celou vaší nabídkou. Držte se proto těchto 3 zásad.

 
Aby venkovní propagace prodávala, je třeba znát pravidla

Venkovní reklama má přimět zákazníka, aby vešel. Dejte tedy na ni méně informací, zato působivě. Tak to děláme v intuitivním marketingu.

 
Majitele firmy, která takto umístila vedle silnice tabuli s oznámením nové adresy, jsem vzal do auta, aby si sám vyzkoušel, co dokáže přečíst. Sice uznal, že nemá šanci, ale tabuli tam přesto nechal. Včetně nezapamatovatelného telefonního čísla.

Když projíždím nebo procházím kolem podobných reklam, přemýšlím, proč je tam podnikatelé dali. Stojí je to peníze nebo alespoň nějakou práci, ale efekt je nulový. Možná to viděli někde jinde, přečetli si o tom v knize (takové té co se podobá učebnici a říká, co podnikatele nutně musí dělat). Ale někdy stačí prostý selský rozum, abychom pochopili, že to takto nemůže fungovat. V intuitivním marketingu a aktivním prodeji se rozhodně prostředky na neúčinnou reklamu neplýtvá.

Můj citát o úspěchu:
"Úkolem poutačů není podrobně informovat, ale působit na emoce."

Jezdím například kolem jednoho motorestu. Vždy před ním stojí stojánek - tabule, popsaný odshora až dolů drobným písmem. Kompletní nabídka menu o třech chodech a s polévkou na prvním místě. I když dodržuji padesátku, jsem schopen přečíst si sotva tu polévku. Jenže kvůli ní lidé obvykle nezastavují. Několik slov velkým písmem by tedy udělalo více reklamy než tato sice vyčerpávající, ale nečitelná informace. Představa, že řidič zastaví a půjde se podívat, co dnes dávají k obědu, je nereálná ( Sáhněte si zdarma: Čtete také v e-knize 7 dní v prodejně).


Síla slov ve venkovní reklamě

Když mluvím o polévce, mohu vám na ní ukázat sílu slov. Byla zima, sychravo, i v autě jsem cítil venkovní nevlídné počasí. Přejel jsem kolem dvou restaurací, které na stojanech venku nabízely polévky. Zastavil jsem u třetí. Na tabuli měla napsáno: "Horká polévka". To je přesně to, co může zákazníka zaujmout. Stejně jako třeba "Křupavé kuře" nebo "Poctivé šunkofleky". Když něco takového napíšete nahoru na stojan, můžete klidně pod to vypsat celé menu. Nikdo si ho sice také nepřečte, ale už to nebude vadit.

Úkolem těchto poutačů není podrobně informovat, ale působit na emoce. Proto je potřeba hledat taková slova, která vyvolají příjemné pocity, vzpomínky, zvědavost. Pro jednu prádelnu jsem vymyslel slogan "Prádlo jako od maminky". Zajímavé je, že když pak svoji službu nabídla restauracím, některé přispěchaly s informací, že mají "jídlo jako od maminky". Připomenutí starých zlatých časů funguje.

Nebo jsem před jednou drogerií viděl na stojánku nápis: "Na české komáry český repelent". Hned jsem o tom začal přemýšlet. Jsou čeští komáři jiní, než dejme tomu slovenští? Má český repelent zvláštní složení, které na to reaguje? Od takového přemýšlení a zvědavosti je pak už jenom krok ke vstupu do prodejny a ke koupi.

Hlavní zásadou pro tabuli před prodejnou nebo restaurací je: Nesmí tam být ani málo, ani moc textu. „Dobré jídlo dělá dobrý život,“ jak jsem nedávno viděl, se mi zdá málo. Ale tabule popsaná drobným písmem odshora dolů (a ještě určená kolem projíždějícím řidičům) je zase moc. Vypíchněte tedy nejlépe jednu položku a dejte jí emoční náboj. Podnikejte moderně. Mám pro vás ideu, jak zvětšit svůj úspěch: Proberte tento článek se svými přáteli, kolegyněmi a kolegy, zákazníky. Více o sdílení myšlenek zde.


Sdělení musí být aktuální

Stojánky by měly být používány hlavně k aktuálním oznámením. Jestliže lidé chodí měsíc kolem informace, že v prodejně je v akci pivo desítka, přestanou to vnímat. Pokud nenakupují denně basu piva, bude jim to jedno. V supermarketu je také levné… Pozornost zaujme pohyb a změna. Jezdím například kolem prodejny hospodářských potřeb, jež na tabuli u silnice vždycky inzeruje zboží, které mohou lidé právě potřebovat. Rýče na jaře, bazénovou chemii v létě, česáčky na ovoce na podzim a odhrnovače sněhu v zimě. A jezdím kolem jiné prodejny, která tam má pořád to samé.


Aby venkovní propagace prodávala

Aby vám tedy venkovní propagace fungovala, směrovala vaše zákazníky dovnitř a podněcovala je k nákupu nebo konzumaci, je potřeba nedat na představy, co všechno v ní nesmí chybět. Naopak, protože zákazníci, kteří jedou nebo jdou kolem, mají na přečtení sdělení jen velmi krátký časový okamžik, platí, že méně je více. Pro dobré využití venkovní propagace se tedy řiďte těmito pravidly:


Jak dělat účinnou venkovní propagaci a aktivně prodávat:

  • nesnažte se komplexně informovat, jen několika slovy zaujměte emoce zákazníka
  • aktualizujte sdělení co nejčastěji
  • zkontrolujte si osobně, co je z něj zákazník schopen za jízdy nebo v chůzi zachytit


Inspirace pro vás:

Buď jsou aktivní málo, nebo moc. Tak bych asi nejlépe popsal nedostatky venkovní reklamy. Někdo tam má celý rok jednu informaci, jiný každý den popíše celou tabuli drobným písmem odshora až dolů. Tady je vidět, jak důležitá je přiměřenost a také znalosti.
I tak zdánlivě jednoduchá věc, jako propagace na chodníku, se zkrátka musí umět »

 

Poraďte se se mnou

 
Využijte mých zkušeností, nasbíraných za 30 let praxe. První hodinu máte zdarma.

Informace o nakládání s osobními daty zde