Než utratíte peníze za SEO

Než utratíte peníze za SEOInternet je rozsáhlý marketingový prostor, který prozíravý podnikatel nemůže ignorovat. Není to jen jiné informační médium, jako je třeba tisk nebo televize. Máme tu co do činění se svébytným trhem s vlastními pravidly.
Jedno ze základních pravidel byznysu na internetu pravidel říká, že zákazník se neorientuje podle reklamy, ale především za pomocí vyhledávačů. Největší šanci pak samozřejmě mají ti, kdo se objeví ve výsledcích na prvních místech.

SEO (Search Engine Optimization, optimalizace pro vyhledávače) je tedy způsob, jak dostat vaše webové stránky na dobrou pozici a zvýšit tím příliv návštěvníků. Činnost je to jistě užitečná a nelze se proto divit, že na každém kroku můžete zakopnout o nějakou tu nabídku, slibující úžasné výsledky. V praxi je to ale bohužel jiné.

"Výsledkem čehokoliv v obchodě nemůže být splněný úkol nebo udělaná práce, ale jen a jen prodej."


Nejen SEO, ale hlavně optimalizace pro zákazníky

Viděl jsem pár takových zpráv SEO firem, které hýřily optimismem, ačkoliv čísla o prodeji říkala něco jiného. Není divu: návštěvník ještě zdaleka neznamená zákazník. Zlákat tedy někoho k návštěvě stránek je jen polovina úkolu - druhou je pak přimět ho ke koupi. Troufám si tvrdit, že je to ta těžší část celého úsilí.

Vedle SEO bychom tedy jedním dechem měli mluvit i o CO, tedy Customer Optimization, optimalizaci pro zákazníky. Stačí se bystrým okem rozhlédnout po internetu, aby bylo jasné, že tady je ještě pole neorané, ba úplný úhor. Bohužel, firmy zabývajícími se SEO to obvykle nedovedou - od optimalizace programátorské je k marketingu přece jen poněkud daleko. Pak má ovšem veškerá optimalizace ten důsledek, že z vašich stránek udělá průchozí dům - klik sem, klik tam. Práce je udělána, ale efekt se nedostavil ( přečtěte si také článek Intuitivní marketing na internetu, aneb jiný přístup k marketingu).

Často zdůrazňuji, že cílem a očekávaným výsledkem čehokoliv v obchodě nemůže být splněný úkol nebo udělaná práce, ale jen a jen prodej - vyšší, efektivnější, úspěšnější. Nedostaví-li se, vyhodili jste peníze zbytečně oknem.

Ovšem ani samotná CO nepřinese nic úžasného, není-li spojena s celkovým marketingovým prostředím firmy, jejím marketingovým designem. Co si pod tímto pojmem představit? Anglické slovo design umožňuje vedle známého významu, týkajícího se řešení zejména vzhledu, překlad i ve smyslu projekt a rozvržení. Můžeme říci, že marketingový design v sobě zahrnuje obojí, je to řešení účinné i pěkné na pohled - samozřejmě zrakem zákazníka.

žárovkaAktivní prodej je tím nejspolehlivějším způsobem, jak zvýšit tržby (už se mi podařilo i navýšení o 100 %). A funguje vždy a všude, ve všech oborech. Není to tak obtížné, jak by se mohlo zdát, protože aktivní prodej je pro tradičního obchodníka tím nejpřirozenějším prostředím. Přečtěte si o tom více


Marketingový design

Marketingový design tedy není značkový kabát, jak to praktikuje reklama. Je to spíše kůže, spojená tisícerými nervy i vlásečnicemi s celým tělem pod ní. Můžeme v něm vidět jistou podobnost s informačními systémy, jak jsou dnes používány. Je vůbec s podivem, že zatímco tyto systémy jsou běžnou součástí podniků, na marketingový komplet nikdo příliš nemyslí ( více informací najdete v knize Intuitivní marketing pro 21. století).

Setkal jsem se už s řadou podnikatelů, kteří si zaplatili SEO a pravidelně utrácej za reklamu na Facebooku. Ale výsledky nikde. Proč? Jejich stránky jsou nepřitažlivé, obsah nudný, občas jsou na štíru s pravopisem a stylizací. Hlavně se však na svoje podnikání dívají ze svého úhlu pohledu. Vůbec nejdůležitější je tedy „navštívit“ svůj web jako zákazník. Pak jistě zjistíte, že povídání (v rubrice „O nás“), jak jste po letech zaměstnání konečně začali dělat svůj koníček, zákazníka vůbec nezajímá, pokud se nedozví, co mimořádného z toho bude mít on. Že je mu úplně jedno, že vy něco chcete nebo po něčem toužíte, protože pro něj je důležité, co chce a po čem touží on.

Rozumíme si? Zákazník nechce slyšet, že se máme rádi nebo že milujeme svoji práci a produkt. Chce slyšet, že máme rádi jeho a že to také dokážeme svým přístupem.

Než tedy utratíte peníze za SEO, zamyslete se nad tím, jak to u vás vypadá s marketingem a zda by se nemělo nejdříve zorat toto pole. Vylepšovat od konce totiž není dobrý nápad. Začněte tedy marketingovým designem a až budete mít co ukázat, poohlédněte se po někom, kdo vám zoptimalizuje web pro prohlížeče.

  Komentáře: Platíte si SEO?

 

Intuitivní noviny

Každý měsíc vám pošlu emailem originální čerstvou dávku inspirace v Intuitivních novináchInspirace ze Školy milionářů

Jednou za měsíc inspirace pro každého, kdo chce stát pevně na vlastních nohou. 
Informace o nakládání s osobními daty zde.