Příběhy podnikatelů: Kdy je ten nejlepší čas na změnu

 

Změnu většinou odkládáme, až bude vhodný čas. Jenže ten je právě teď. Doslechl jsem se, že mu vyhořela dílna. Tak jsem se zastavil, jestli něco nepotřebuje. "Leda že by ses za tu dobu, co jsme se neviděli, vyučil zedníkem," odpověděl mi, když jsme se setkali na spáleništi. Samozřejmě to byla nenápadná výčitka, že jsem si na něj pořád nemohl najít čas. Chtěl si popovídat o marketingu. "Ale možná je na to vhodná doba právě teď," řekl jsem mu.

 
Příběhy podnikatelů: Kdy je nejlepší čas na změnu

Nejlepší čas na změnu je teď. Tuto zásadu vyznávají úspěšní intuitivní podnikatelé.

 
Nešlo jen o můj čas. Dobře jsem věděl, jak by to dopadlo. Ladislav byl šéfem i údržbářem, zásobovačem i obráběčem, když přišel některý ze zaměstnanců s neschopenkou. Ve skutečnosti by si mě poslechl a šel by spravovat stroj.

"To, co si teď postavíš a vybavíš, je tvá budoucnost až do konce."

Zato teď… "Nehloupni," řekl mi. "Teď mám tak akorát starosti, jak znovu rozjet výrobu. Nejmíň vhodná doba na to, abych přemýšlel o změnách." Zeptal jsem se tedy, kdy je nejlepší doba na změny. Pokrčil rameny. "Nikdy, že?" napověděl jsem mu.

"Víš, kdy jsem přestal kouřit?" zeptal jsem se ho. Zavrtěl hlavou. "Když jsem měl chřipku. Říkal jsem si, že jestliže mi je špatně, může mi být klidně ještě hůř. Kdybych se pro tu změnu rozhodoval po dobrém obědě nebo někde u piva, možná bych si ještě teď zapaloval jednu od druhé." Pořád to na něj ještě nepůsobilo tak, jak jsem si představoval ( přečtěte si také Proč vám přeji nepohodlí).

"Nebo si představ takového motýla," pokračoval jsem. "Chtěl by vyletět z kukly, jenže ta ne a ne povolit. Co by se asi stalo?" Chvíli o tom přemýšlel. "A co já mám společného s motýlem nebo kuklou?" zeptal se. "Kdyby ses jednou chtěl změnit z housenky na motýla, kukla stěn tvé dílny a jednoúčelových strojů tě nepustí. To, co si teď postavíš a vybavíš, je tvá budoucnost až do konce.

A tak jsme se párkrát setkali, abychom si o té budoucnosti popovídali. Uplynulo už pár let, Ladislav vyrábí něco zcela jiného a je v tom fakt dobrý. Tak dobrý, že už nemusí dělat údržbáře a zaskakovat za marody. Dílnu také pořádně rozšířil. Bez problémů, protože s tím počítal. A kdykoliv se potkáme, říká mi, že s tím načasováním změny to byl opravdu dobrý nápad.

Zvyšujte své tržby!A tak je to vždy. Nejvhodnější čas na změnu je obvykle v době, kterou považujete za nejméně vhodnou. Protože v tu chvíli jste na rozcestí. Když budete pokračovat po původní cestě, možná zjistíte, že končí na okraji hluboké strže. Posaďte se tedy chvíli u rozcestníku a přemýšlejte o tom. Potřebujete-li změnu, začněte hned. Vydejte se cestou k úspěšnému podnikání a marketingu s nízkými náklady. Kam také jinam, že? Máte pocit, že si zasloužíte ještě větší úspěch? Poradím vám, jak to změnit:
Poraďte se o úspěchu s Milošem Tomanem

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde