Návod, jak mít plno: Vyházejte z hospod reklamu a začněte aktivně prodávat

 

Reklama v restauracích je k ničemu. O vaší prosperitě rozhoduje, jak se o své zákazníky staráte a jak aktivně jim nabízíte. "Běžte si s tím harampádím někam!" Tak by se dal vyjádřit současný postoj hospodských a restauratérů k propagačním materiálům, které jim poskytují dodavatelé. Plakáty, stojky na stolech a všemožné zbytečnosti. Podnikatelům konečně došlo, že tato reklama slouží potřebám dodavatelů, ale ne jim.

 
Vyházejte z hospod reklamu a začněte aktivně nabízet

Staré způsoby reklamy už nefungují. Nespoléhejte se tedy na ně a dělejte to jinak. Podle intuitivního marketingu.

 
Obvykle je to totiž tak, že propagované značky se prodá víc, ale jiné zase méně, takže výsledkem je nulový nárůst. V lepším případě. Hospodští potřebují, aby byli propagováni oni, ne pivo, které čepují. Možnosti tu jsou a není to nijak složité.

Podle průzkumu HORECA 2017 vnímají podnikatelé propagační materiály od dodavatelů jako nátlakové a uvědomují si, že vlastně překrývají identitu jejich podniku. V očích zákazníků nejsou pak originálním podnikem, ale dodavatelem dané značky piva nebo nealkoholického nápoje. To nejen nepůsobí dobře, ale je to také rizikové. Například velké pivovary vytvářejí vlastní sítě pivnic a restaurací, takže samostatným podnikatelům odlákají zákazníky, protože ti jsou navyklí na značku, ne na hospodu ( viz také článek Jak zacílit na pravého zákazníka).

"Nespoléhejte se na propagační materiály, ale mluvte se zákazníky.


Jak aktivně zvyšovat prodej

Existují jiné způsoby, jak zvyšovat tržby? Podle uvedeného průzkumu provozovatelé podniků tuší, co by jim pomohlo, ale většinou nevědí, jak na to. Řešením je aktivní prodej. To znamená nespoléhat se na propagační materiály, ale mluvit se zákazníky. Vzhled a chování personálu, a především schopnost nevtíravě nabízet a doporučovat, jsou cestou k většímu výdělku.

Potvrzuje to i experiment provedený v rámci výzkumu v restauraci kempu Srbsko, kde se aktivní nabízení obsluhou projevilo v nárůstu prodejů: u bezinkové limonády Koli se zvýšil o 13 %, doporučení na nealkoholické pivo Budvar B:Free se projevil 7% nárůstem.

Majitelé restaurací a hospod by podle výzkumu uvítali školení v této oblasti, a dokonce nemají problém ho zaplatit ( v rámci programu Cashback World Partner + IM taková školení získáte zdarma). Záleží samozřejmě na úrovni. Provozovatel zanedbané pivnice, kde se personál střídá jako na běžícím pásu, asi nebude mít o školení velký zájem. Ale takové podniky jsou stejně odsouzené k zániku.


Reklama za vás práci neudělá

Je to jistě pěkná představa, že reklama (kterou ještě získáte zdarma) vám bude prodávat a zvyšovat tržby. Jenže zázraky se nekonají a do popředí vyvstává staré známé "Bez práce nejsou koláče". Klíčem k větším výdělkům je jednak osobitost podniku, jednak schopnost personálu komunikovat s hosty a nabídnout a doporučit jim. Naprostá většina zákazníků je ve svých požadavcích nejdříve naladěna na nejnižší úroveň. Chtějí si dát jedno pivo. Hlavní jídlo bez ničeho. To nejlevnější. A jestliže s nimi o jejich chutích a možnostech, jak jim plně vyhovět, nebudete mluvit, u toho minima zůstanou.

Je špatné někomu něco nutit? Nutit byste opravdu neměli, ale doporučovat je naprosto správné, tak to dělají podnikatelé v intuitivním marketingu. Nutí právě ta reklama, která překáží na stolech. Prodejní dialog a doporučení vedou naopak k tomu, že host je ještě spokojenější. Jestliže mu předkrm, polévka a moučník chutnaly, proč by měl litovat, že nezůstal jen u původně plánovaného hlavního jídla? Mějte na paměti, že návštěva restaurace není jen způsobem, jak naplnit žaludek, ale měla by také být všestranným zážitkem. Protože zahnat hlad můžeme kdekoliv, třeba ve špinavém bufetu na nádraží. Ale s pozitivním zážitkem to nemá nic společného.


Vytvářejte prostředí důvěry a aktivně prodávejte

Vytvářejte proto prostředí důvěry, ve kterém hosté rádi dají na doporučení obsluhy. To znamená, že se personál musí umět dobře chovat, musí vypadat důvěryhodně (žádné potetované zjevy ala marseillské podsvětí a servírky s miniaturními sukněmi a velkými výstřihy) a musí umět mluvit. Všechno je důležité. Zákazník, který vám a vašim lidem nedůvěřuje, si samozřejmě dá jen to nejnutnější. Provozovatelé podniků pak tvrdí, že lidé nemají peníze. Není to pravda. Mají, ale nedají je každému. Začít musíte vy.

Nebečte se stádem! Mrzí mě, když v restauracích vidím nenápaditost a stereotyp. Prostě chování ovčího stáda. Protože já zase vidím, co všechno by se dalo udělat, aby se zaplnily a zvýšily se jim tržby. Myslíte si, že by se vám vyšší tržby hodily? Nejsem lakomý. Dělím se o ty nápady v rámci svých konzultací:
Poraďte se o úspěchu s Milošem Tomanem

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde