Prodejce František Vomáčka 11 - Poprvé na schůzku

 

František Vomáčka vstal ráno s rozechvěním. Poprvé se měl setkat s lidmi, kteří projevili zájem o schůzku. Pro jistotu si na první den naplánoval jen dvě jednání, kdyby se náhodou něco zvrtlo. A jako by to tušil, hned první návštěva nedopadla podle jeho očekávání. Ale nepředbíhejme.

 
Prodejce poprvé osobně oslovuje zákazníka
 
Nejdříve se musel vyrovnat ranní dopravní zácpou a gratuloval si, že pro jistotu vyrazil o půl hodiny dříve. Tak se dostal do podniku KRW a.s. včas, což posílilo jeho sebevědomí. Slečna na recepci nejdříve chvíli pátrala v seznamu zaměstnanců a pak ho poslala do druhého poschodí.


Přede dveřmi zákazníkovy kanceláře

Vyběhl po schodech a zastavil se přede dveřmi s nápisem "Jan Novák, nákup". Zkontroloval, jestli nemá nakřivo kravatu a pak se několikrát zhluboka nadechl. Někde četl, že to pomáhá na trému. Zaklepal na dveře. Uvnitř se neozval ani hlásek. Co teď? Zaklepal podruhé a opět bez reakce. "Když si mě pozval, tak snad můžu jít dovnitř," řekl si František a otevřel. Kancelář byla prázdná. Z otevřeného šuplíku a hrnečku kávy na stole usoudil, že si pan Novák jen někam odskočil. Protože věděl ( zřejmě si nastudoval e-book Jak zvládnou etiketu, který si ode mě stáhl zdarma), že není správné čekat na něj v jeho kanceláři (obranné instinkty by v něm zřejmě viděly medvěda, který nákupčímu obsadil jeho jeskyni), vycouval zase ven a zavřel dveře.

"Kdo by to byl řekl, že i s obyčejným vstupem do kanceláře je to tak složité?"

Čas ubíhal. Občas se nějaký kolemjdoucí zeptal, jestli mu může s něčím pomoci, ale František jen zavrtěl hlavou a poděkoval. Jak by mu mohl někdo pomáhat s čekáním? Nakonec s hrůzou zjistil, že už uplynuly dvě hodiny a pokud sebou nehodí, zmešká další schůzku. Osmělil se tedy a nahlédl do vedlejší kanceláře. "Dobrý den, čekám tady na pana Nováka, nevíte, kdy přijde? Byli jsme spolu domluveni…"
Korpulentní dáma na něj soucitně pohlédla. "Ale chudáku, to jste se měl zeptat hned. Novák si ráno zlomil nohu na schodech a odvezli ho sanitkou."
"Ale slečna na recepci mě za ním poslala."
"Ta je tady čtrnáct dní i s cestou, a ještě nikoho nezná," odtušila paní.

E-book Etiketa pro obchodníky od Miloše Tomana


Spěchat se nevyplácí

Kdyby František Vomáčka tak nespěchal, jistě by se vlekl se sklopenou hlavou. Takto ovšem musel skoro běžet. K druhému zákazníkovi dorazil se zpožděním deseti minut, letmo klepl na dveře a hrnul se dovnitř. Sotva zaostřil zrak, věděl, že to neměl dělat. S kolenou nákupčího rychle vstávala pohledná dívka, jejíž tvář nabývala temně rudé barvy. Proběhla kolem něj a práskla dveřmi. "Byli jsme domluveni…," začal František, ale dál se nedostal. "Vaše mizerné chování neandrtálce mi dává jedinou možnost," zařval muž u stolu. "A to vyhodit vás sám, pokud hned nezmizíte!"


Co prodejce Vomáčku čeká dál?

A tak se první den, na nějž se tak těšil, proměnil ve Waterloo. Jeden zákazník v nemocnici a druhý rozzuřený tak, že už ho pravděpodobně nebude chtít nikdy vidět. Teď už se opravdu jen ploužil se sklopenou hlavou a měl pocit, že na něm musí každý poznat, jaký je moula. Ani už se nevrátil do práce a na manželčiny dotazy, jak proběl jeho slavný začátek, odpovídal mlčením. Před spaním si ale přečetl na webu Intuitivního marketingu pár pouček ( pravděpodobně článek Etiketa pro obchodníky: Když stojíte přede dveřmi) a bylo mu jasné, kde pochybil.

Kdo by to byl řekl, že i s obyčejným vstupem do kanceláře je to tak složité? A co ho asi čeká zítra, když se, poučen a připraven, konečně dostane dovnitř a posadí se proti možnému zákazníkovi? Jakou hloupost zase vyvede?

Když konečně usnul neklidným spánkem, zdál se mu sen. Poctivě zaklepal na dveře velmi slibného zákazníka a když se uvnitř ozvalo souhlasné zabručení, vešel. Za stolem seděl obrovský hnědý medvěd a nabíral si rohlíkem vlašák z papíru. Když uviděl Františka, zařval a hnal se na něj. Chudák Vomáčka prchal po nekonečné chodbě a zvíře za ním. Všude bylo pusto, jen jednu chvíli potkal uklízečku, která se podobala jeho manželce. "Františku," volala na něj, "máš nakřivo kravatu!"


Inspirace pro prodejce podle intuitivního marketingu

Etiketa nepatří do starého železa. Potřebujete znát alespoň základy, abyste zbytečně neriskovali, že zákazníka proti sobě zbytečně popudíte a připravíte se tak o obchod. Vždyť to není nic těžkého. A intuitivní prodejce ví, že se mu čas věnovaný studiu etikety vyplatí.

Jeden prodejce se mi svěřil, že když jde na obchodní schůzku s důležitým nebo vysoce postaveným člověkem, ze kterého má strach, představí si ho, jak sedí na záchodě se staženými kalhotami. Pro sebevědomí obchodníka je důležité chápat, že zákazníci jsou lidé jako my. A nebát se se s nimi setkávat.


Užitečné? Podělte se i se svými přáteli:

Zaregistrujte se k odběru Intuitivních novin