Čas je život a utíká vám den za dnem - začněte ho konečně využívat

 

"Dřív mě to bavilo, ale teď už ne," řekl mi majitel prodejny s potravinami. Narážel nejen na rostoucí regulaci a množící se kontroly, ale také na neměnný denní režim, začínající brzo ráno a končící pozdě večer. Mnozí podnikatelé začínali, aby byli svobodní, a po mnoha letech práce zjišťují, že jsou na tom hůř než na začátku. Donekonečna se na svobodu čekat nedá. Jinak vám život proteče mezi prsty.

 
Čas je život a utíká vám den za dnem. Začněte ho konečně využívat

Je-li vaším cílem svoboda, pak byste měli dělat všechno pro to, abyste ji získali.

 
V rozhovorech s podnikateli často slyším, že opustili zaměstnání a osamostatnili se právě proto, aby měli svobodu. Někteří říkají, že jí dosáhli. Jiní jsou zklamaní a buď zatínají zuby, nebo se i vracejí zpět do práce. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Můj citát o úspěchu:
"Jak zacházíte a můžete zacházet s časem, je pro spokojenost a pocit svobody podstatné."

Tu magickou hranici svobody najdete ve známém Kiyosakiho cashflow kvadrantu. Jeho svislá čára totiž rozděluje ty, kteří proměňují svůj čas na peníze, a ty, jejichž podnikání už není závislé na čase. I když mnoho lidí tento rozdíl podceňuje, to, jak zacházíte a můžete zacházet s časem, je pro spokojenost a pocit svobody podstatné.

Čas je to nejdůležitější, co v životě máme. Je nenahraditelný, a tak pevně spojený se životem, že klidně můžeme říct, že utíká-li vám čas, utíká vám život. Začínající podnikatelé to samozřejmě tak nevidí. Konečně mohou dělat, co se jim zlíbí a nikdo jim do toho nemluví. Nelitují pro to času, vždyť je to baví. A jestliže si připustí otázku, jestli budou ochotni i za deset, dvacet let pracovat od rána do večera, nejspíš si pomyslí, že se to do té doby nějak vyřeší ( otestujte si, jak jste na to vy s pomocí 90tidenní výzvy).

Pak ta doba přijde, podnikání se stává koulí na noze a svoboda pořád nikde. Podnikatelé obvykle hledají různé argumenty, ale ani jim nepřijde na mysl ten nejdůležitější. Že totiž nedokázali překročit hranici kvadrantu na tu stranu, kdy na ně peníze pracují, i když spí nebo si užívají života.


Skutečně chcete celý život dělat pořád to samé?

Takto to působí, jako byste měli opustit to, co vás bavilo a možná ještě baví. Pracovat jen pro peníze. Ale tak to není. Jde o to, že v životě podnikatele jsou různé fáze. Je to stejné jako u každého člověka. Dítě dokáže skákat a hrát si celý den, dospělý už musí šetřit silami a dělat, co je potřeba. Ve stáří se už možná ani nepostaví na nohy. Stejně tak nevydržíte pořád podnikat stejně.

U freelancerů si všímám přístupu, kdy kvůli rovnováze života omezují zakázky, aby si vedle práce užili i svobody. Jenže mnozí se takto jen uživí. Žádné rezervy, žádná naděje, že jednou budou moci svoji práci dělat jen jako koníčka - když se jim bude chtít. Dokud jsou zdraví, nic jim nechybí a jejich nároky na trávení volného času jsou skromné, pak to funguje. Ale jakýkoliv problém rozmetá jejich systém a boj o přežití zatlačí myšlenky na svobodu.

Jak tedy nejjednodušeji překročit tuto hranici? Můžete se samozřejmě pustit do "velkého" podnikání. Jenže to obvykle vyžaduje nemalé investice. A v souvislosti s opatřeními kolem covidu jsme se mohli přesvědčit, že vás i tady mohou dostihnout nečekané zvraty a srazit vaše příjmy a hodnotu investic na nulu. Nehledě na to, že trvá léta, než můžete řízení podniku předat někomu jinému a netrávit v něm dvanáct hodin denně.

Některým samostatně podnikajícím se podaří vydělat takové peníze, že pak mohou přesedlat na dráhu investorů. Ale neměli byste se k této naději upínat. Podaří se to jen málokomu. Mnozí experti s nadprůměrnými příjmy si sice žijí dobře, ale pořád to nestačí, aby se mohli zajistit. I tady platí, že stačí jedna neočekávaná událost, a všechno je jinak.

Obchodník František Vladislav Hek (byl předobrazem Jiráskova F. L. Věka) měl v Dobrušce na náměstí výnosný krám, a protože se mu dařilo, začal obchodovat i ve velkém, s komoditami. Peníze si snadno půjčil, všichni mu věřili. Pak přišel osudný 9. květen 1806, kdy město Dobruška lehlo popelem, včetně jeho domu a v něm uloženého zboží i peněz. Rázem byl žebrákem.

“A co, když něco dopadne špatně, tak se o mě stát postará,“ je často slyšet. Věřím tomu, že by vám bylo stydno spoléhat se na podporu. Podnikavý člověk se stará, aby měl co nejvíc. Ne proto, že je mamonář, ale protože tak zvyšuje své jistoty a soběstačnost. Kdo se doprošuje ostatních, ten není schopen žít podle svého a už vůbec ne dojít k naplnění svého snu. Žijte tak, abyste byli nezávislí. Mám pro vás ideu, jak zvětšit svůj úspěch: Proberte tento článek se svými přáteli, kolegyněmi a kolegy, zákazníky. Více o sdílení myšlenek zde.


Co v kvadrantu nevidíme, ale pro úspěch je to důležité?

Dnes máme sice pojištění, ale jak je vidět na situaci kolem epidemie, proti všemu se nepojistíte. Zbývá tedy ještě nějaká možnost. Jak to, že ji v Kiyosakiho kvadrantu nevidíme? Protože ten třetí způsob je jaksi rozkročen mezi levou i pravou stranu. Je to samostatné podnikání, ale současně má také vlastnosti podniku. Pracujete pro firmu, ale současně samostatně pro sebe. Pracujete sami, bez zaměstnanců, ale současně pro vás pracují desítky, stovky, ba i desetitisíce lidí. A třebaže jde o výdělek, vaše příjmy přicházejí tak jak u investorů - i když spíte.

Jde o síťový marketing. Určitě se najde řada lidí, kteří ho ani za podnikání nepovažují a jsou schopni tvrdit, že jde o jeden velký podvod. Jenže multi-level marketing je tu už více jak 75 let (od roku 1945) a za tu dobu nejenže nebyli všichni pozavíráni, ale prosperuje i v krizích a stává se čím dál tím významnější částí světové ekonomiky.

Především však dokáže vytvořit prostor pro svobodný život. Úspěšní podnikatelé v síťovém marketingu jsou schopni si za 1-3 roky vytvořit takový příjem, aby nemuseli denně pracovat. Samozřejmě, že musí řídit svoji síť, takže zcela pasivním příjmem bych to nenazval. Ale příjem, který umožňuje svobodně si užívat život podle svých představ, to ano ( Sáhněte si zdarma: Přečtěte si i v e-booku Prosperita na dosah).

Ale aby to nevypadalo, že tu líčím ráj na zemi, je potřeba připomenout, že "úmrtnost" se nijak neliší od jiných oborů. I zde záleží na tom, jaké máte schopnosti a vytrvalost. Určitě nic pro lidi, jejichž první věta je "Já nemám žaludek na to, abych lidem něco nutil". Inu, pro každého to není. Ale pro ty, co chtějí být v životě svobodní, je tu několik plus.

  • Nemusíte se zabývat předmětem podnikání a hledat, co byste dělali. To je dané a na vás je, abyste ho maximálně využili a vytvořili v něm vysoké příjmy.
  • Můžete si to vyzkoušet. Živnostník musí od začátku platit odvody a pojištění, i když ještě nemá žádné příjmy. Podnikatel zase musí investovat peníze, třeba do zakoupení, vybavení a naplnění prodejny. Jestli si ty peníze půjčil, splácí je od samého začátku, i když ještě nemá žádné příjmy. V síťovém marketingu si nejdřív můžete vyzkoušet, jak vám to půjde. Většinou bez nákladů.
  • Dostanete odpovídající školení. Freelanceři i samostatní podnikatelé si musí informace sami shánět. Organizace síťového marketingu vám nabízejí řadu školení, které už jsou konkrétně připravena pode vašich potřeb a oboru. A ve většině případů za dotovanou cenu.


Jak si nenechat utéct čas mezi prsty:

  • neříkejte si, že je zatím času dost; pak najednou zjistíte, že už je ho málo
  • pamatujte si, že v pořádně dělat můžete jen jedno: buď pracovat, nebo si užívat
  • nejlepší je nejdřív pracovat a pak si užívat, naopak to obvykle nevyjde


Inspirace pro vás:

Být na volné noze sice zní hezky, ale většina volnonožců žije podle schématu, které jsme si popsali. Dělají, co je baví, ale dělají to od rána do večera. A kdykoliv zvolní, pocítí to na příjmech. Nezávislí podnikatelé jsou na tom podobně. Jak dlouho to vydrží? Chcete žít jinak, bavit se prací, ale mít čas i na jiné věci? Mám pro vás byznys, který to umožní:

 

Seznamte se se Strategii úspěšného života

 
Stáhněte si informační brožuru a přečtěte si, jak žít podle svého a splnit si své sny:

Informace o nakládání s osobními daty zde