Chcete být úspěšní? Pak nebečte se stádem

 

Jak před více jak šedesáti lety řekl Earl Nightingale ve své nahrávce "Nejneobyčejnější tajemství", většina lidí není úspěšná také proto, že je příliš konformní. Když se nad tím zamyslíte, je to skutečně zajímavé. Snažíme se být jako všichni ti ostatní obyčejní lidé, šedivý, nenápadný průměr, a přitom víme a vidíme, že oni rozhodně úspěšní nejsou. V Orwellově Farmě zvířat ovce umlčely každý jiný názor skandováním "Čtyři nohy dobře, dvě nohy špatně". Čím se snaží umlčet vás?

 
Chcete být úspěšní? Pak nebečte se stádem

Ovčí stádo nemá rádo, když někdo vyčnívá. Proto se vás snaží odradit od úspěchu.

 
A naopak, když čteme o výstředních milionářích, obvykle si říkáme: Ještě že takový nejsem. Napadlo vás ale někdy, jestli to náhodou není špatně? Chovají se lidé odlišně proto, že jsou bohatí, nebo jsou bohatí proto, že se chovají jinak? Rozšířený mýtus říká, že peníze lidi kazí.

Můj citát o úspěchu:
"Abyste mohli jít zkratkou, musíte znát cíl cesty."

Prošel jsem řadu životopisů úspěšných lidí a rozhovory s nimi a téměř všichni tvrdí, že je peníze nijak zvlášť nezměnily. Museli tedy být "jiní" už předtím, než je vydělali. Vypadá to, že konformita se skutečně nevyplácí. Jenže je také člověčí přirozeností, že když tohle řeknu, určitě vás napadne nějaká námitka. Vzdálit se od ovčího stáda se zdá být nebezpečné. Tak to máme nastavené v genech. Ale není nutné být samotář.

Odlišnost spočívá v pochybovačném pohledu na pravdy, které vám konformní masa předkládá. Že se to tak nedělá? A proč ne? Že to nejde? Co tedy udělat, aby to šlo? ( můžete si to otestovat v 90tidenní výzvě).

Nejeden člověk má obavu vyniknout nad průměr, protože si myslí, že ho pak lidé kolem něj nebudou mít rádi. V podstatě má pravdu, protože lidé opravdu těžko snášejí, když se od nich někdo liší. Ale dobrou zprávou je, že nemusíte být osamělí. Existují také společenství lidí, kteří berou tak, že úspěch je normální. Přidejte se k nim, ne k závistivému ovčímu stádu. Mám pro vás ideu, jak zvětšit svůj úspěch: Proberte tento článek se svými přáteli, kolegyněmi a kolegy, zákazníky. Více o sdílení myšlenek zde.


Chcete-li mít úspěch, vyhýbejte se konformitě

Když mně bylo nějakých patnáct let, pustila se naše rodina do rekonstrukce chalupy. Zdatně jsem se oháněl lopatou, ale podle otce jsem ji držel špatně. Rozčilovalo ho to. Znovu a znovu mě okřikoval, abych ji popadl správně a "nedělal ostudu". Nikdo cizí kolem nebyl, takže o nějakém pohoršení nemohla být řeč. Navíc se mi s ní takto pracovalo lépe. Z otcova úhlu pohledu však bylo nejdůležitější držet se zavedeného. Zřejmě si myslel, že když to tak dělala celá pokolení před námi, musí to být zaručeně správné.

Říká se, že pokrok je dílem pohodlných lidí, kteří pořád hledají, jak by si ulehčili práci. Není to tak úplně pravda, protože pohodlní jsme všichni. Ale zatímco někteří pokrčí rameny a namáhají se dál po vzoru svých předků, jiní začnou přemýšlet a zkoušet. Nemají to lehké. Konformisty dráždí, když se někdo liší. A tak místo aby si libovali, že se o to vylepšení někdo postará, obviní ho z lenosti.

V podstatě se dá říct, že intuitivní podnikatelé hledají zkratky. Zatímco dav se valí vyšlapanou cestou, oni co chvíli nahlížejí do křoví kolem, jestli by se nenašla nějaká pěšina, která by jim půlhodinku ušetřila. Na tomto obrazu si povšimněte jedné věci. Abyste mohli jít zkratkou, musíte znát cíl cesty. Když jdete s ostatními po pohodlné silnici, nemusíte o něm vědět vůbec nic. Možná někdo z nich ho zná, a když ne, nevadí. Někam dojdeme. A znalost cíle je právě ta druhá důležitá podmínka úspěchu, o které Earl Nightingale mluví.


Jak nebýt konformní a dosáhnout úspěchu:

  • stůjte si za svými sny a cíli a nestyďte se za ně, je to váš život
  • nesnažte se všem zalíbit
  • neposlouchejte řeči lidí, kteří sami nic nedokázali


Inspirace pro vás:

Takže se nám to pěkně uzavírá: Když budete znát svůj cíl a půjdete k němu nevyšlapanými cestami, máte úspěch na dosah. A když budete dělat byznys, budete sice v komunitě lidí, přitom však samostatní. Nechcete bečet s ovcemi a toužíte se postavit na vlastní nohy? Zkuste si, co zvládnete (zdarma a nezávazně):

 

Seznamte se se Strategii úspěšného života

 
Stáhněte si informační brožuru a přečtěte si, jak žít podle svého a splnit si své sny:

Informace o nakládání s osobními daty zde