Jak najít svoji vizi, abyste na cestě k úspěchu nezabloudili

 

Vize je jako betlémská hvězda, ukazující cestu. Nechcete-li bloudit životem, najděte ji. Proč podnikáte? Možná vás tato otázka překvapí. Ne proto, že na ni přece máte jasnou odpověď, ale protože vás nikdy nenapadlo si ji položit. Tak nějak automaticky totiž předpokládáme, že jde v první řadě o peníze. Není to ale pravda. Možná si řeknete, no dobrá, snad by se našly i jiné důvody, ale co z toho.

 
Proč je pro úspěch důležitá vize
 
Víc zákazníků a tržeb vám to přece nepřinese? Ale ano, přinese. Vědět, o co vám jde, je proto velmi důležité. Podnikatel bez vize je jako loď potácející se na rozbouřeném moři bez kompasu.

Povím vám příběh jednoho nešťastného podnikatele. V oboru pracoval proto, že se to „tak nějak přihodilo“, jak přiznával. Práce ho moc nebavila, ale protože musel živit sebe i rodinu, zatnul zuby. Firma se jakž takž držela nad vodou, ale budoucnost vypadala spíš hůře než lépe. Navíc se cítil čím dál tím více unavený a opotřebovaný.

"Pokud chcete získat více energie pro své podnikání, musíte udělat dvě věci: Najít svoji skutečnou a bytostnou vizi a napřít se k ní celým svým životem."


Sny, které se nesplní

Několikrát jsem se ho ptal, co by chtěl dělat, kdyby opravdu mohl. Vyprávěl mi některé své představy, ale nakonec vždycky smutně mávnul rukou: „Na to nemám ani zákazníky, ani zařízení.“ Byl přesvědčený, že jde jen o takové plané sny, které se nikdy nemohou splnit.

Jednou jsme se dostali k intimnějším tématům, vyprávěl mi o svém dětství, a najednou si vzpomněl na jednu svoji dávnou touhu. Vlastně ani nešlo o nějakou konkrétní představu, jen o obraz, který mu utkvěl v paměti. Jenže když jsme o něm začali hovořit, najednou jsem měl pocit, jako by se mi před očima samy od sebe začaly skládat puzzle. Mnoho podnikatelových představ a přání v tu chvíli nejen že dostávalo smysl, ale ukazovaly se i souvislosti mezi nimi.

Doporučil jsem, aby se znovunalezeným obrazem denně zabýval a s pomocí vizuální metody si ho vyvolával se všemi detaily, ale také s pořádnou dávkou emocí ( více v e-knize Výtah k úspěchu). Když jsem ho pak asi po roce potkal, byl jako vyměněný. Hned mi s nadšením vyprávěl, že sotva pochopil, že toto a nic jiného je jeho životní cíl, začaly se dít neuvěřitelné věci. Objevila se poptávka. Potkával lidi, kteří s ním chtěli spolupracovat a investovat do jeho nového podnikání. Únava z něj spadla a nahradilo ji nadšení.


Vize je základ úspěchu

Zázrak? Vůbec ne. Jen se projevila síla, která je v každém z nás. Máme v sobě neuvěřitelně mnoho energie, problémem však je, že není usměrněná. Pak napínáme některé síly proti sobě, takže se navzájem vyruší nebo nás vedou špatným směrem. Když je však sjednotíme k jedinému cíli, projeví se účinek na první pohled až zázračně. V literatuře je popsán příklad, kdy se převrátil traktor a zavalil farmářova synka. Otec v zoufalství zvedl těžký stroj holýma rukama a postavil ho na kola. Jeho mysl soustředila všechnu energii na jediný úkol.

Nejde však jen o fyzické síly a napínání svalů. Naše duševní pochody jsou na tom podobně. Jestliže neusměrníme energii, napadají nás sice zajímavé myšlenky, ale opačné síly volají: „To je nemožné!“ a nápady zlikvidují. Vize tedy není zábava pro blouznivce, kteří nemají co dělat. Pro každého podnikatele je tou nejdůležitější věcí na světě. Bez ní je jeho úspěch pouhou náhodou, většinou jen dočasnou.
 

 

Najděte si svoji vizi úspěchu

Pokud tedy chcete získat více energie pro své podnikání, musíte udělat dvě věci: Najít svoji skutečnou a bytostnou vizi a napřít se k ní celým svým životem. Tak to dělají podnikatelé řídící se zásadami intuitivního marketingu.

Pro vizi je zapotřebí vydat se do hloubky. Neříkám, že musí jít zrovna o nějaký obrázek z dětství, jako tomu bylo u onoho podnikatele. Každý má něco jiného. Ale uvědomte si, že ne vše, co se vám hned nabízí, je to pravé. Při hledání životní vize musíte loupat vrstvy jako z cibule a u každého obrazu zjišťovat, jestli není ještě něco za ním.

Pomoci vám v tom může jednoduchá otázka: Co byste dělali, kdyby vám nezáleželo na penězích? Kdybyste dejme tomu zdědili obrovský majetek a mohli byste skutečně děla to, co chcete a co vás naplňuje. Co by to bylo?

Můj extra tip Jak poznáte skutečnou vizi svého života? Nejdříve podle emocí. To, co skutečně silně prožíváte, se uvnitř rozzáří jako žárovka a rozbouří vaše city. A za druhé, začnete-li přemýšlet o dalších věcech a plánech ve svém životě, zjistíte, že vám najednou dávají smysl a objevují se souvislosti. Cíle se objeví tam, kde byste je nečekali. Překážky ztratí na hrozivosti. A pozitivní očekávání vás pobídne, abyste teď hned začali. Nemáte-li zatím jasno, přijměte 90tidenní výzvu jako součást IM+ Strategie úspěchu.

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde