Pořiďte si kreativní deník a nápady se budou jen sypat

 

Někdy před třemi roky jsem si založil deník. Přiznám se, že občas mě nadšení rychle opustí a tohle byl přesně ten případ. Zaplnil jsem pár stránek, pak jsem sešit někam založil a zapomněl na něj. Oprášil jsem ho až vloni a od té doby už mám hromadu popsaných bloků. Proč? Co se stalo, co se změnilo v mém přístupu? Začal jsem ho psát jako myšlenkový záznam. Není deník jako deník. S kreativním deníkem se z vás stane tvůrčí génius, který chrlí skvělé nápady jeden za druhým.

 
Intuitivní marketing pro váš úspěch: Deník plný skvělých nápadů

Když hledáte nápady, není potřeba, aby myšlení běželo rychleji. Naopak je ho potřeba zpomalit. Dělejte to tedy s pomocí kreativního deníku jinak. Tak, jak to dělají úspěšní intuitivní podnikatelé.

 
Všichni jistě dobře známe myšlenkové mapy od Tonyho Buzana. Mají za úkol nasměrovat naše myšlení určitým směrem a rozvíjet ho. Myšlenkový strom se větví a větví. Jenže někteří lidé přišli na to, že jednouché zaznamenávání myšlenek je svádí k povrchnosti. Přednost dostane rychlost, ne kvalita. Patřím mezi ně.

Můj citát o úspěchu:
"Používám deník ne k zachycení minulosti, ale k zápisu toho, o čem přemýšlím."


Kdy je pro úspěch potřeba myšlení zpomalit

Většinou jsme přesvědčeni, že rychlost myšlení je předností. Vymyslíme toho přece víc, napadne nás hromada nápadů. Jenže mysl často nepádí kupředu, ale těká. A protože záznam je pomalejší (například řeč plyne pětkrát pomaleji než myšlenky, s psaním je to ještě horší), rychle se vzdalujeme od toho, co chceme řešit.

Při psaní deníku jsem si všiml, že text nutí mozek zpomalit. Nemůžeme myslet rychleji než píšeme, protože je nutné se na psaní soustředit. Zvlášť když to děláme ručně. Od jednoho, dvou slov v obláčku myšlenkové mapy se dá v mysli utéct kupředu, ale ne od celé, nejlépe rozvinuté věty. Nutíme tedy mysl zůstat tam, kde ji potřebujeme. U jednoho nápadu, potřeby, hledání řešení.

Vědci také prokázali, že existuje spojení mezi ručním psaním a oblastí v mozku, která má na starosti kreativitu. Jestliže tedy používáme tužku či pero (já nejraději tenký černý fix), nejenže pomalostí psaní udržíme myšlenku na jednom místě, ale ještě ji lépe zpracuje kreativní centrum v naší hlavě. Jak je vidět, ne všechno dokáže zařídit aplikace. I když už je máme i na myšlenkové mapy, ruka je ruka ( viz také e-book Výtah k úspěchu).

A pak jsou tu obrázky. I Tony Buzan doporučuje kreslit. Důvod je jednoduchý, obrázky jsou pro naši mysl, zvláště tu kreativní, stravitelnější. A vůbec nevadí, když někdo nekreslí jako akademický umělec. Obrázky jsou pro nás a pravděpodobně je nikdo jiný neuvidí. Ani my sami, s odstupem času, protože k záznamům není většinou potřeba se vracet. Už je to vymyšleno.

Mozek neustále chrlí myšlenky. Bohužel mnohé z nich jsou jako hlušina, která zavalí ryzí zlato. Potřebujete svůj rozum tedy jednak zaměřit a jednak zpomalit. Pak se dostaví nápady, které vám dají vyniknout a vítězit. Které vám umožní mít svůj život pod kontrolou a žít podle svého. Mám pro vás ideu, jak zvětšit svůj úspěch: Proberte tento článek se svými přáteli, kolegyněmi a kolegy, zákazníky. Více o sdílení myšlenek zde.


Ne záznam, ale přímá tvorba myšlenek

To je také odpověď, jaké deníky si píšu. Nejde o záznamy toho, co jsem ten který den prožil. Jde o tvorbu, hledání nápadů. Používám ho tedy ne k zachycení minulosti, ale k zápisu toho, o čem přemýšlím. I když i to je nepřesné, ve skutečnosti jde prostě o myšlenky, které mi v tu chvíli běží hlavou, vyvolané podle potřeby a zpomalené a ukázněné. Jde o tvůrčí proces, protože současně píšu a myslím.

Zachovávám sice označení podle dnů, ale to má jiný důvod než v případě deníku. Nutí mě k tomu, abych naplnil penzum dvou stránek denně, které jsem si uložil. Nebo se alespoň od něj příliš nevzdaloval.


Jak si uložit svoji vizi do podvědomí:

  • vytvořte si video nebo prezentaci se symboly toho, čeho chcete dosáhnout a co chcete získat
  • prohlížejte si ho nejméně jednou denně před spaním (můžete i ráno po probuzení), alespoň 3 měsíce, ale nejlépe pořád
  • máte-li přes den volnou chvilku, „promítejte“ si vizi ve své mysli


Inspirace pro vás:

Tou hlavní otázkou, která samozřejmě každého napadne, je, jestli to funguje. Vždyť přece většina takové hraní nepoužívá! U mě rozhodně ano. Stačí se rozhlédnout po webu Intuitivního marketingu. Většina z programů a školení, které zde najdete, vznikla s pomocí těchto deníků. A ještě něco vám může změnit život:

 

Seznamte se se Strategii úspěšného života

 
Stáhněte si informační brožuru a přečtěte si, jak žít podle svého a splnit si své sny:

Informace o nakládání s osobními daty zde