Osahejte si svůj úspěch, přiblížíte se k němu

 

„Neuvěřím, dokud si nesáhnu,“ řekl biblický Tomáš. Ani vy byste neměli hmat zanedbávat. Máte k tomu dobý důvod. Někteří lidé mají tolik práce, že si nenajdou čas na vydělávání peněz. Tímto bonmotem odpovídám podnikatelům a manažerům, kteří mi tvrdí, že jejich jediným pracovním nástrojem je počítač a všechno ostatní je jen zdržuje.

 
Osahejte si svůj úspěch, přiblížíte se k němu

Hmat je důležitým a přitom opomíjeným smyslem. Nepodceňujte ho. Intuitivní podnikatelé ho rádi využívají.

 
Třeba když jim doporučím, aby si hráli. Podívají se na mě s podezřívavým výrazem, jestli jsem se nezbláznil, skloní se nad klávesnici a stráví pak několik hodin marným opakováním jedné jedině věty: „Musíš za každou cenu na něco přijít!“

Ale pojďme pěkně popořádku a začněme kvízem. Co je to nástěnka? Jde o a) zavržený prostředek komunistické propagandy, b) prehistorický způsob předávání informací nebo c) moderní tvůrčí nástroj? Jindy byste asi odpověděli, že a) nebo b) jsou správně, ale protože v tom cítíte nějaký háček, vsadíte na třetí možnost. Máte pravdu. Ale proč? ( více také v e-knize Výtah k úspěchu).

"Čeho se můžeme dotknout, to existuje. A co existuje, to ovlivňuje naše myšlení, náš pohled na svět i naši paměť."


Dotkněte se svého úspěchu

Nechám teď stranou skutečnost, že nástěnku máte na očích pořád, ať si v počítači otevřete programů, kolik chcete. Důležitější je něco jiného. Když na ni totiž upevňujete své příspěvky, které jste předtím museli odněkud vzít, napsat, vystřihnout, upravit, zapojujete svůj hmat. A možná si ani neuvědomujete, jak je to důležité.

Virtuální svět se čím dál tím více podílí na našem životě a tak nějak jsme si zvykli, že se mu přizpůsobuje i to, co je „venku“. Také tam klademe největší důraz na zrak a sluch, zatímco ostatní podněty z reklamy, zábavy a dalších oblastí mizí. Ne bez reakce. Vlna zájmu o vaření je zřejmě odpovědí na vytěsňování podnětů pro čich a chuť.

Každý ze smyslů má nějaké „nej“. Čich je třeba nejrychlejší. Vstoupíte do prodejny, kde voní grilované kuře, a už vám tečou sliny a plníte vozík potravinami. Hmat má zase úlohu arbitra. Je to skutečně nebo není – sáhněte si. Čeho se můžeme dotknout, to existuje. A co existuje, to ovlivňuje naše myšlení, náš pohled na svět i naši paměť ( viz článek Kolik máme smyslů? Jeden?).


Jak se rodí nápady

Nápady jsou nehmotné, sáhnout si na ně nemůžeme. Proto se také obtížně rodí a rychle zase ztrácejí. Zrovna když musíte řešit spletitou dopravní situaci, napadne vás geniální myšlenka. Za chvíli v klidu zastavíte, ale už je pryč. Kdybyste si ji tak mohli přidat na nástěnku!

Problém je v tom, že vědomá mysl má omezenou kapacitu. Zvládne řešit dejme tomu dopravní zádrhel, ale už nic jiného. Když v té chvíli podvědomí vyrukuje a nápadem, jednoduše mu ho zase vrátí zpátky a zapomene na něj. Myšlenka však není ztracená. Můžeme ji vyvolat nazpět, můžeme svoji mysl stimulovat, aby přišla s dalšími.

Významným pomocníkem je hmat. Už tím, že nástěnku doplňujete fyzicky, ne pouhými dotyky klávesnice (ty jsou monotónní a už nic nepodněcují), dáváte zpětnou vazbu mysli. Ale můžete udělat ještě více. Vytvářejte si třírozměrné modely svých myšlenek. Samozřejmě ne s pomocí 3D tiskárny, techniku teď nechte stranou. Použijte k tomu ruce a úplně obyčejné materiály, jako třeba papír a lepidlo, špejle, dětské kostky…


Synchronizujte mysl

Jak tedy modelovat myšlenky? Převeďte si svůj cíl do třírozměrného objektu. Přemýšlíte marně, jak financovat výstavbu nové firemní budovy? Začněte vytvářet její model. Chcete si vydělat na nové auto? Vymodelujte ho. Lámete si hlavu, jak změnit svůj produkt, aby se lépe prodával? Vezměte do ruky nůžky a papír nebo plastelínu a začněte. Uvažujete, jak by měl vypadat nový web? Složte si papírový notebook a lepte do něj obrázky.

Ne, nesmějte se. Ono to opravdu funguje. Je zde totiž ještě další věc, kterou musíte udělat. Na jedné straně se vědomě soustřeďte na to, co děláte, na druhé straně nechte myšlenky podvědomě plynout. Obě části vaší mysli budou fungovat synchronně. Ale zatímco vědomí použije nějakých 10% kapacity, podvědomí se do toho pustí silou 90%. Výsledky podle toho vypadají. A nezapomeňte – jak vás něco zajímavého napadne, hned s tím na nástěnku.

Nebečte se stádem! Intuitivní podnikatelé nejsou pohodlní a nástroje si volí podle toho, jak fungují, ne jak jsou moderní nebo šetří námahu. Jestli to jiní lidé mají jinak, je to jejich věc. My s intuitivním marketingem zkrátka chceme být úspěšní. Cítíte, že máte také právo na úspěch? Připravil jsem pro vás postup, jak na to:
Začněte podnikat jinak s intuitivním marketingem

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde