Buďte úspěšní: Místo šetření vydělávejte

 

Pokud máte málo peněz, nepřemýšlejte na prvním místě, jak ušetřit. Přednost má jiné myšlení. Úspěšní nešetří, ale vydělávají. Neuplyne takřka týden, abychom v novinách nebo časopisech nenarazili na návod, jak ušetřit nějakou tu korunu. Někdy až absurdních, jako třeba rada, že si máte kontrolovat účtenku za platbu v restauraci.

 
Jak to dělají úspěšní lidé: Místo šetření vydělávají

Neúspěšní přemýšlejí, jak ušetřit, úspěšní jak vydělat. Pro ty druhé je tu Strategie úspěchu intuitivního marketingu.

 
Lidé, kteří by museli zoufale šetřit, zřejmě tato stravovací zařízení nenavštěvují tak často, aby jim odhalení chyby v součtu významně přispělo do rozpočtu. Chápu ovšem, že i novinář se musí něčím živit, a že poptávka po podobných návodech tu je.


Intuitivní marketing nepodporuje šetření, ale vydělávání

Nedávno jsem u bankomatu na zdi supermarketu zastihl hádající se mladé manžele. Muž přesvědčoval svoji ženu, že nemá vybírat peníze, protože "ty poplatky jsou přece příšerně drahé!". I tímto způsobem se jistě dá ušetřit, otázkou je, k čemu vám peníze na účtu budou. Je úrok ve výši 0,01 Kč tou správnou odměnou za spořivost?

Možná máme ještě v paměti pobídky, jimiž za mocnářství i první republiky zaplavovaly peněžní ústavy školní dítky: spořte, spořte. Dnešní situace je ovšem diametrálně jiná a reklama říká: půjčte si, půjčte si. Banky dnes v podstatě nepotřebují vaše peníze, ale vaše dluhy. Proto také za úspory, vložíte-li je do těchto ústavů, nedostanete téměř nic.

"Šetřit znamená ochuzovat se."

Šetřit tedy znamená ochuzovat se. Nejen kvůli nicotným úrokům, nedosahujícím výše inflace (takže o část peněz automaticky přijdete, aniž byste se jich dotkli), ale zejména proto, že šetřílkovský styl života vám nedovolí myslet jinak. Zaplníte-li celou svoji myšlenkovou kapacitu hledáním způsobů, jak ušetřit desetikoruny, budou vám unikat šance mít mnohem více.


Věnujte čas a myšlenky vydělávání

Bohatí lidé proto nešetří, ale vydělávají. Nechci tím samozřejmě říci, že rozhazují ve stylu římských císařů, to většinu ani nenapadne (zbytečné vyhazování peněz si oškliví stejně jako nemístné šetření), ale že neškudlí. Jejich myšlení je obráceno k vydělávání ( doporučuji také článek Pět důvodů, proč se bavit vyděláváním peněz).

Je to logické. Čím méně máte, tím hůře se vám šetří. Dostanete-li se na životní minimum, neušetříte pravděpodobně nic a budete se možná naopak po krk topit v dluzích. Utahovat opasek donekonečna tedy nelze. Naopak čím více vyděláváte, tím více můžete šetřit - pokud by se vám chtělo.

"Co je to platné," řekne si čtenář zmíněných novin a časopisů, "když já sotva vycházím s platem. Kde bych vzal další peníze, abych je třeba investoval do akcií, jako to dělají Američané?" Nedávné krize na akciových trzích ukázaly, že taková investice nemusí být zrovna nejlepší, ale to teď není důležité. Je třeba najít odpověď na otázku, jak se dostat z onoho bodu "sotva vyjdu" výše.
 

 

Jak se dostat výše

Podívejme se například na dobíhající boom hypoték. Kdekdo běduje: "Musím šetřit, protože splácím". To je ovšem myšlení lidí, kteří nikdy nezbohatnou. Ten, kdo myslí jako bohatý, může mít kapsu stejně prázdnou, ale postupuje jinak. Třeba si nejdříve si vezme hypotéku na postavení rekreačního domu, který následně pronajímá. Z výnosů i další hypotéky (pozvedne se mu přece příjem) pak financuje svoje bydlení. Možná se ho dočká o dva, tři roky později, zato nemá v následujících letech problém s platbami.

Už je to možná obehrané, ale vzdělání skutečně je bránou k lepšímu platu. Statistiky to jasně dokazují. Vůbec to ale neznamená, že musíte při zaměstnání absolvovat vysokou školu. Kolik je třeba zajímavých míst, vyžadujících ovšem znalost cizích jazyků. Nebo ovládání počítače či obchodní dovednosti. To jsou všechno vědomosti, které můžete načerpat mnohem jednodušeji. Brání nám v tom však absence životních cílů a zejména pohodlnost. To platí i o stěhování za prací. Málokdo z něj má radost, ale pokud dáte přednost rodnému kraji před výdělkem, nemůžete si stěžovat, že nevyjdete s penězi. Je to vaše volba. Nemůžete přece zařídit, aby vám v pravidelných intervalech lítali pečení holubi přímo do otevřených úst. Nastane-li tedy nutnost volit jedno nebo druhé, je zřejmé, že obojí najednou mít nemůžete.

Přirozeným zdrojem peněz je podnikání. Máte-li obavy z nejistoty, kterou může osamostatnění přinést, můžete podnikat při zaměstnání. Vyžaduje to samozřejmě věnovat více času práci, ale peníze přece nedostanete zadarmo.

Někdo může namítnout, že není ani šikovný řemeslník, ani nápaditý programátor, natož aby obchodoval nebo nabízel reality. Přitom řešení se nabízí: založte s přáteli společnost, ve které se o práci podělíte. Každý umí něco a dohromady to jde jistě lépe. Nechcete-li se příliš namáhat, můžete být jen společníkem, který si vybírá svůj podíl na zisku. Ale i zde platí, že není radno zajímat se o dění ve firmě jednou za rok.

Zásadní rozdíl mezi chudými a bohatými je v tom, že zatímco ti první nemyslí na nic jiného, než jak ušetřit, ti druzí se zabývají myšlenkami na výdělek. Jde tedy nikoliv o schopnosti a okolnosti, ale o postoje. Změňte postoj a změní se vaše finanční situace.

Nebečte se stádem! „Jenže jak mám víc vydělávat, když ani nemám peníze, abych s něčím začal?“ ptají se lidé. Naštěstí na to mám odpověď. Necítíte spokojenost s výší svých příjmů? Zřejmě proto, že ještě nepodnikáte jinak. Ukážu vám, jak:
Začněte podnikat jinak s intuitivním marketingem

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde