Buďte vytrvalí, dosáhnete úspěchu

 

Úspěchy se nikdy nedostavují druhý den. A nejobtížnější je právě čekání, až se dostaví. Úspěchy se nikdy nedostavují druhý den. A nejobtížnější je právě čekání, až se dostaví. Ne, nemám tím na mysli pasivní čekání, kdy se pohodlně usadíte na židli a s otevřenou pusou budete čekat, až vám do ní vletí pečený holub.

 
Pro váš úspěch: Vytrvalost je podmínkou
 
Pokud jste se vydali správným směrem a vaše úsilí tomu odpovídá, pak je zcela správné počkat, až úspěch konečně přijde. A právě to se ne každému daří. V první řadě jsou zde lidé, kteří už předem „vědí“, že na ně žádný úspěch nečeká.

Jakmile se tedy objeví nějaká překážka, jakmile nejsou úspěšní do druhého dne, nebo když dokonce narazí na nějaký ten neúspěch, je s čekáním konec. Takový člověk se vrací k průměrnosti a začne se zabývat především otázkou, jak si udržet jistotu zaměstnání až do důchodu.

"Víra je sice důležitá, ale ne slepá víra v zázraky."


Nevidí příčiny úspěchu v sobě

Jistě se občas potkáváte i s reprezentanty druhé skupiny. To jsou sice lidé, pro které je úspěch hračkou, ale léta plynou a oni se stále ještě žádného úspěchu nedočkali. To proto, že nevidí příčiny úspěchu v sobě, ale v oboru podnikání nebo ve zboží. Každou chvíli dělají něco jiného, podle toho, jak se doslechli, že se tomu či onomu daří. U ničeho nevydrží a ničemu se nevěnují naplno.

Ale i lidé, kteří dokáží být trpěliví a neodradí je první překážka, mají často před sebou dilema: mám ještě čekat, nebo je čas něco změnit? Někteří lidé příliš rychle rozboří to, co jim mohlo přinést úspěch, protože mají obavy, že jejich plán byl špatný. Jiní zase čekají a neuvědomují si, že jejich strategie nefunguje a že jen zbytečně ztrácejí čas. Kde tedy hledat jistotu?

Podívejte se na sadaře. Než vybere strom, zjistí si o něm všechny dostupné informace a zajímá se, zda je vhodný pro jeho kraj a zda ponese hojnost ovoce. Pak ho s veškerou péčí zasadí a každou chvíli kolem něj obchází: Pučí už pupeny? Rozvily se květy? Létají včely? Nalévá se ovoce? Kdyby sadař zasadil strom a přišel k němu až na podzim, pak by jistě také mohl zjistit, že se vůbec neujal a je dávno suchý ( přečtěte si i článek O okurkách, úrodě a podnikání).


Abyste nečekali marně

Chcete-li tedy vědět, že nečekáte marně, měli byste nejdříve mít základní jistotu, že váš plán je správný a má šanci na úspěch. Znamená to sehnat si co nejvíce informací a připravit ho se skutečnou péčí. Ale nejen to – je třeba si vytýčit jakési kontrolní body. Sadař sleduje v odpovídajícím čase pupeny, květy a plody, vy musíte sledovat, jak se vaše dílo rozvíjí. Obchodujete-li, zajímejte se nejen o podepsané smlouvy, ale i o reakce zákazníků, kteří ještě nic nekoupili. Vedete-li tým, nezabývejte se jen konečnými výsledky na papíře, ale zjišťujte si, jak se mění neformální pracovní atmosféra.

Máte-li tedy předem vytyčené kontrolní body, můžete na úspěch „čekat“. Samozřejmě ne se založenýma rukama. Žádný plán obvykle nevyjde přesně tak, jak jsme si ho narýsovali a je třeba reagovat na aktuální situaci. I na tyto případy byste měli být předem připraveni a mít jasno, co můžete změnit a co už zasahuje do základu vašeho plánu. Pokud v tom nebudete mít jasno, buď se budete obávat jakékoliv odchylky, nebo nakonec zjistíte, že jste se ocitli úplně někde jinde, než jste chtěli být.

Ukažme si to na příklad ledního hokeje. Ten má sice pravidla, ale není jich zase tak moc, aby hra byla stereotypní a nezajímavá. Na druhou stranu, kdyby bylo možno přijít na ledovou plochu s míčem, nebo hrát i na tribunách, už by to asi byla docela jiná hra.

Základem vaší vytrvalosti tedy musí být dokonalá příprava. Ta vám přinese jistotu s sebedůvěru, bez nichž nemůžete trpělivě vyčkat úspěchu. Neodbývejte tedy základy, i když se vám možná zdají být triviální či nezáživné, a buďte trpěliví. To je v souladu s intuitivním marketingem.

Můj extra tip Intuitivní podnikatel se nepouští do nových věcí bez přípravy. Vždy si tedy zjistěte, jestli mají naději na úspěch. Víra je sice důležitá, ale ne slepá víra v zázraky. Když se ale přesvědčíte, že vaše šance jsou dobré, buďte trpěliví a vytrvalí. Úspěch se nezrodí přes noc a často vyhrávají ti, kdo vytrvali. Vyzkoušejte si to v 90tidenní výzvě, součástí IM+ Strategie úspěchu.

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde