Pro váš úspěch: Jaké ráno, takový celý den

Jaké ráno, takový celý denProč je ráno velmi důležitá část dne? Představte si, že hrajete v orchestru. Jestliže si před koncertem naladíte housle, podáte prvotřídní výkon. Když je naopak rozladíte, budou vám i posluchačům po celou dobu trhat uši. Stejně tak záleží, jak se ráno naladíte vy. Podle toho budete pak celý den „hrát“, tedy podávat výkon ve své profesi. Musím říci, že lidé ráno podceňují. Mnozí z nich si už na něm hned zkraje najdou spoustu nepříjemností, stačí třeba špatné počasí nebo příliš horká káva, a už se to s nimi veze celý den. A očekávaný výkon se nedostaví.


Jaká práce vás čeká?

Na jakou práci se vlastně ráno připravit? Má být prostě poctivá, usilovná, s plným nasazením, jak to často slýcháme? Budeme-li podle tohoto názoru například jeden den nosit cihly z přízemí rozestavěného domu do prvního poschodí a druhý den zase zpět do přízemí, žádného zvýšení hodnoty domu se nedočkáme. Pravdou tedy je, že práce musí být tvořivá, má-li nám i ostatním něco přinést. A pak samozřejmě musí být přijata zákazníky, jako měřítkem jejího přínosu. Znamená to tedy, že pokud budete jenom poctivě pracovat, pak to stačit nebude. K tomu, aby vám tato práce přinesla na jedné straně nadprůměrný příjem a na druhé straně osobní uspokojení, je potřeba pracovat tvořivě a dodržovat některé zásady. Pokud budete pracovat nebo podnikat s myšlenkou "už aby byl pro dnešek konec" nebo „Hurá, víkend!“, možná se uživíte, ale rozhodně příliš nezbohatnete ( přečtěte si i článek Blízká budoucnost: Budete buď bohatí, nebo chudí).

"Váš vstup do pracovního dne je důležitější, než jste si doposud připouštěli."

Chcete-li tedy být jiní, než ti, kterým je práce jenom nutností nebo dokonce přítěží, musíte změnit váš pracovní den. Musíte dokonce změnit i vaše nepracovní dny, ale o tom až někdy později. Dnes se podíváme na váš pracovní den a hlavně jeho začátek.


Vše začíná ránem

Jak začínáte ráno všedního dne? Mrzutostí, křikem? Váš vstup do pracovního dne je důležitější, než jste si doposud připouštěli. Platí pro něj doslova "Jak ráno, tak po celý den". Zapamatujte si dobře tuto formulku. Tak dobře, že si ji automaticky připomenete každé ráno. Nemůžete si totiž dovolit pokazit si hned ráno svým přístupem celý den. Jistě si dobře uvědomujete, že pro váš úspěch není možné celý den být mrzutý a křičet na všechny okolo sebe. Takto by se vám úspěch vyhýbal velkým obloukem. Vzpomeňte si, že se vám občas stane, že ráno zaslechnete nějakou melodii, kterou pak celý den nemůžete vypudit z hlavy. Stejné je to i s myšlenkami. Proto je důležité, jaké myšlenky si ráno do své mysli zasadíte.

Vstávejte, pokud možno, ve všední den ve stejnou dobu. Váš organismus si po nějaké době uvědomí, že tato činnost se opakuje, a nastaví se jako jakýsi budík, takže vás sám začne v tuto dobu probouzet. Není totiž nic nepříjemnějšího, než řinčící, bzučící nebo cvrlikající budík. Ještě nikdo nevymyslel zařízení, které by mělo příjemný zvuk, ale bylo na druhé straně schopné vás spolehlivě vzbudit. Jistě mi dáte za pravdu, že probuzení budíkem je násilným zásahem do vašeho organismu a náhlý přechod mezi spánkem a bdělostí není ničím, co by mělo přispět k vaší pohodě. Vylučte tedy zvuk budíku z většiny svých rán prostě tím, že si nastavíte organismus pravidelným vstáváním. A co více, pokuste se ho vyloučit i z těch dnů, kdy musíte z nějakého důvodu vstávat mimořádně brzy. Zkuste si večer před usnutím několikrát opakovat "Vzbudím se ve čtyři hodiny" a představujte si v duchu budík, jehož ručičky ukazují na hodinu, ve kterou se chcete probudit. Pro jistotu si zpočátku raději budík natáhněte na čas o málo pozdější, ale časem už možná ani to jištění nebudete potřebovat. To platí i o pravidelném vstávání. Pokud si zpočátku nevěříte, nastavte si budík tak, aby jste ho v případě vlastního probuzení stihli vypnout ještě před jeho zvoněním.

Víte, co je nejlepší na ránech volných dnů? Vedle pocitu volnosti a představy odpočinku je to i možnost chvíli si v posteli poležet. Nemusíte hned vyskočit a běžet do koupelny, abyste stihli přijít včas do práce nebo na jednání.

Proč by to však nemohlo být stejné i ve všední den? Stačí si přece naplánovat probuzení o půl hodiny dříve a tuto půlhodinu využít právě k takovému pomalému přechodu mezi spánkem a bdělostí. Je to přímo balzámem na duši v dnešní uspěchané době. Ta půlhodinka za to stojí. Ostatně, v zájmu dobré kondice je lepší si ji naopak na začátku přidat, tedy jít o půl hodiny dříve spát.


Ranní spěch nepřináší úspěch

Vyloučení spěchu platí vůbec obecně pro celé vaše ráno. Probouzejte se pomalu a v klidu, ale tak, aby vám zbyl dostatek času na všechny ty běžné činnosti, které váš vstup do pracovní části dne provázejí. Nechte si navíc ještě malou rezervu pro nepředvídané okolnosti. Pokud se nic nestane, můžete si v klidu posedět u čaje o chvíli déle.

Pokud se každé ráno přetahujete s rodinou o jednu koupelnu a jednu šatnu, zkuste si udělat řád, takový harmonogram, jaké slouží třeba na stavbách k tmou, aby se řemeslníci nepletli jeden druhému pod nohy. Udělejte si o víkendu zkoušku a naplánujte vše tak, aby nikde nedocházelo ke kolizím. Pak už je jenom třeba ochoty všech členů domácnosti tyto pravidla dodržovat.

Víte, že... Třetina českých domácností se hádá o peníze? Nejčastěji proto, že muži nejsou schopni rodinu dostatečně zabezpečit, když je žena s dětmi doma na mateřské. Podle manželek se chovají nezodpovědně (uvádí to průzkum agentury Ipsos).

Pamatuji si, že něco podobného se při ranní hygieně pokoušelo zavést vedení útvaru, kde jsem byl na vojně. Tam ovšem snaha po dokonalosti nakonec dopadla tak, že někteří vojáci se na záchod dostali až nakonec, ale potom už si nemohli ani umýt ruce. Takže si pamatujte, že práva všech musí být dodržena, jinak váš řád budou sabotovat.

Diskuse o tom, zda se má ráno snídat nebo ne, ponechám dietologům nebo redaktorkám dámských časopisů. Rozhodně si myslím, že pokud má někdo po ránu rád prázdný žaludek, neměl by se do snídaně nutit, i když si o tom kapacity myslí něco jiného. Je to váš žaludek a váš dobrý pocit. Co bych však doporučil vždy, je šálek čaje nebo i nějaký jiný nápoj, který máte rádi. Ne však upíjený v poklusu mezi koupelnou a šatnou, ale právě pro tu chvíli klidu. Připraveni k vyražení do pracovního shonu usedněte na chvíli v klidu a vychutnejte si nápoj jako symbol předělu mezi ránem a dnem. Promluvte pár příjemných a hlavně neutrálních slov (žádné připomínání, že je třeba vyzvednout kabát z čistírny nebo zaplatit nájem) s rodinou, partnerem nebo i sám se sebou.


Jaké ráno, takový celý den

Ráno se však nevyznačuje jenom péčí o naši tělesnou schránku. Spolu s dobou před usnutím je nejvhodnější částí dne pro nastavení myšlenek, tedy autosugesci. Nepřistihli jste se nikdy, jak si ráno před zrcadlem říkáte: "Tedy, ty máš ale ránu, ty dnes vypadáš!" Aniž byste snad chtěli, nastavili jste si tím okamžikem nižší úroveň sebevědomí a nepříliš příjemnou představu o nadcházejícím dni. Nemůžete se pak divit, že se vám to většinou splnilo ( o tom se dočtete i v knize Intuitivní marketing pro 21. století).

Každé ráno nesvítí slunce na modré obloze. V naší zeměpisné poloze je naopak takových dnů menšina. Přesto vás to neopravňuje, abyste takové ráno označili za špatné. V bibli se říká, že kdo hledá, nalezne. Hledejte proto i na deštivém ránu jeho krásu. Já osobně si představím vytopenou kancelář s jasně svítícími světly, páru stoupající z horkého čaje a odpoledne pak nějakou pěknou detektivku. Na mrazivém ránu je přece krásný jiskřící sníh vrzající pod nohami a tu trochu chladu přece přežijete. Proto si při probuzení do takového dne řekněte, že sice prší (ať nemáte pocit, že se obelháváte), ale vzápětí si představte, čím bude tento den naopak příjemným. Mohou to být maličkosti jako ten teplý čaj.

Myšlenka, že dnešní den nás čekají jenom značné nepříjemnosti, také není tím nejlepším způsobem zahájení dne. Ba naopak, je tím nejhorším. Ne každý den je samozřejmě "procházkou rajským sadem", ale platí, že jakým si ho uděláme, takovým také bude. Stačí jenom ráno změnit formulaci. Namísto "dnes mě čeká velká nepříjemnost" použijte "dnes mě čeká velká zkouška", namísto "nepříjemného úkolu" to může být "velká výzva" a namísto "otravného jednání s hlupákem" třeba "ukázka mých schopností". Pokud si po ránu nastavíte den jako sled nepříjemností, bude takový. Pokud ho však pochopíte jako test vašich schopností, pak bude možná náročný, ale ne nepříjemný.

Víte, že... I když akce platí dodavatelé, proděláváte na nich, a to hned dvakrát? Jednak na snížené marži a tržbách za akční zboží, jednak proto, že zákazníci nekupují zboží mimo akce. Není to tedy zrovna nejlevnější způsob, jak přilákat zákazníky.

Někdy vás čeká v začínajícím dnu nějaká velká a důležitá záležitost, která je pro vás velmi významná. Je mnoho lidí, kteří už dopředu nevěří, že to může dopadnout dobře. A také se v tom ráno před zrcadlem utvrzují. Večer je pak uslyšíte, jak říkají: "Kdepak, já to hned věděl, že to špatně dopadne." Jsou dokonce rádi, že mají jakési alibi. Pokud nechcete, aby vaše důležité záležitosti dopadaly právě takto, musíte použít opačné myšlenky. Musíte vašemu obrazu v zrcadle sdělit, že je velmi inteligentním člověkem, který si dokáže poradit i se zapeklitými problémy a připomeňte mu také několik vašich úspěchů (žádný člověk není bez nějakých úspěchů). Potlačte současně nutkání připomenout i neúspěchy a naopak se ujistěte, že jsou na světě ještě horší věci a že tento problém zvládnete ( viz také e-book Problém? Jak zvládat problémy v podnikání).

Nyní jsme připraveni na vstup do našeho pracovního dne. Zamknutím dveří bytu jako bychom se symbolicky oddělili od rána a postoupili dále. O tom si však už povíme v příštím článku.


Pro váš úspěch

I když je váš čas jistě vzácný, věnujte nějakou tu chvíli zkoumání, jak vlastně začínáte den. Jestliže váš dosavadní přístup není příliš pozitivní, vytvořte si malé ranní rituály, které vám umožní ho změnit. Brzy zjistíte, že se to projevilo na průběhu celého dne.

 

Seznamte se s trojlístkem pro váš úspěch: