Nehledejte moudrost života tam, kde ve skutečnosti není

 

Moudrost života nenajdete někde v nedostupném pralese nebo stejně nedostupné minulosti. Je tady a teď ve vaší mysli. Najděte ji tam. Jako kluk jsem v knihovně rodičů objevil zajímavou knihu. Jmenovala se "Sama mezi indiány" a italský novinář Ettore Biocca v ní převyprávěl příběh ženy, která byla jako dítě unesena indiány a část svého života prožila v tomto kmeni, bez jakéhokoliv kontaktu s civilizací. Možná mě tato kniha ochránila od pozdějších představ, že primitivní lidé nám mohou být vzorem, jak správně žít.

 
Intuitivní marketing: Kde hledat moudrost života
 
Jde totiž o popis bourající naše představy o moudrých divoších, kteří se nenakazili naší barbarskou civilizací. Je plný násilí, kmeny mezi sobou bojují a zabíjejí se kvůli malichernostem a někdy i z nudy. Stejně krutě pak zacházejí muži se ženami a dětmi.

"Jde o to, abychom objevili sami sebe."


Kde hledat návod, jak žít?

Proč jsme se rozhodli hledat moudrost a návod na život právě mezi lidmi, kteří stojí mimo naší civilizaci? Právě proto, že nejsou její součástí. Mnoho lidí považuje naši společnost za nemocnou a zdegenerovanou a jsou přesvědčeni, že z ní nemůže vyjít žádná změna.

A tak se hledá tu mezi jihoamerickými nebo středoamerickými indiány. I těmi, se kterými se utkávali první osídlenci na území dnešních Spojených států a kteří byli poměrně snadno k poražení, protože nebyli schopni se sjednotit a nadále krvavě bojovali i mezi sebou. Nebo u kmenů v Africe, jenž nám sice poradí, jak žít nanejvýš duchovně, ale to jim nebrání pořádat lovy na své méně vyspělé sousedy.

My totiž obtížně rozeznáváme, co je důsledkem naší civilizace, a co je ve skutečnosti prostě lidské. Stejně jako indiáni, i my máme v sobě jak biologického člověka, tak tu moudrost, kterou si dáváme do svého označení. A její použití nezávisí na tom, jestli žijeme v pralese, nebo v mrakodrapu uprostřed rušného města.

S naším životním směrováním je to jako s rádiem. Od indiánů, z knížek nebo seminářů dobře uslyšíme a zachytíme jen to, na co jsme naladěni. Stejně tak je to s porozuměním. Nadšeně pak přijímáme ne "moudrost" indiánů, guruů či učitelů, ale zrcadlový obraz toho, co je v nás. Tím si můžeme vysvětlit, proč tolik lidí odchází nadšeně z nějaké přednášky, ale za týden už si na ni ani nevzpomenou, natož aby se řídili těmi "skvělými" zásadami ( přečtěte si také článek Proč už neposlouchat motivační řeči)

Nevyplývá z toho, že bychom měli tedy na všechny vnější informace rezignovat a nevyhazovat zbytečně peníze a knížky a přednášky? Kdepak, potřebujeme je ke spatření svého obrazu v zrcadle. Ale musíme si být vědomi, že právě o to jde. Ne o to, abychom se zamilovali do moudrosti Toltéků nebo Indů, ale abychom objevili sami sebe.

Nebečte se stádem! Jak zjistíte, co je tím pravým obrazem, a ne třeba výsledkem pokřiveného zrcadla? Použijte intuici. Jestli má někdo představu, co máte uloženo hluboko v mysli, je to právě ona. A právě ona vás může přivést dál, k naplnění svých snů. Jak? Použijte Začněte podnikat jinak.

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde