Jak se neztratit cestou k úspěchu

 

Znáte lidi, kteří jsou chytří a vzdělaní, přečetli hromadu knížek o úspěchu, dokonce už vědí, že než motivace vnější a cílová, je lepší motivace cestou, ale jsou pořád na mizině? Možná k nim také patříte. A říkáte si: "Tak co ještě mám udělat, abych se konečně dočkal pořádné odměny za svoji námahu?" Skutečně, v čem to vězí, že lidé pracující s nadšením jsou bez peněz? I cesta může být cíl. Ale pak se nesmíte divit, že se dostanete tam, kam jste rozhodně dojít nechtěli. Jak se tomu překvapení vyhnout?

 
Marně čekáte na úspěch? Možná jste cestovní feťáci. Intuitivní marketing ví jak na to.

Není pravda, že nejlepší je být na cestě. Někteří lidé jsou tam už hodně dlouho a pořád přešlapují na jednom místě. Nejdůležitější je být na cestě za svým cílem. Tak to dělají intuitivní podnikatelé.

 
V souvislosti s motivací cíli se často mluví o tzv. "cílových feťácích". Jsou to lidé, kteří jsou závislí na dosahování cílů. Často za každou cenu. Jenže radost z dosaženého rychle pomine a je potřeba stanovit další cíle, ještě vyšší a náročnější. Takoví lidé dříve či později padnou vysílením.

Jeden druh hlodavců je v době páření tak aktivní, že samci nakonec zahynou vyčerpáním. Cíloví feťáci se jim v tom neutuchajícím pobíhání podobají. I když nejednají pudově.

Můj citát o úspěchu:
"Jak je možné, že šikovný člověk nemá na chleba? Stát ani vláda za to nemohou."


Motivace cestou jako ideální řešení?

Dobrá, pokud tedy víme, že motivace cestou je mnohem lepší, protože si ji užíváme podstatně delší dobu, nejen v okamžiku dosažení cíle, a noříme se při ní do stavu flow, proč to nefunguje všem? Proč jsou lidé, kteří se soustředí na cestu a rozhodně se o nich nedá říct, že by byli lenoši, nadále neúspěšní a bez peněz? V čem dělají chybu?

Odpověď můžeme najít v té oblíbené pobídce, která na nás útočí ze všech stran: "Dělej, co tě baví!" Je to v podstatě vystižení motivace cestou - co vás nebaví, nebudete si užívat. Jenže lidé milují zkratky. Můžeme-li udělat něco, co nám usnadní práci, pravděpodobně to uděláme, i když tím třeba ohrozíme výsledek. Vždyť o cíle přece nejde…

Takže místo "cílových feťáků" tu máme "cestovní feťáky". Jsou to lidé, kteří se ke své dávce chtějí dostat co nejrychleji a nejsnáze. A samozřejmě se vyhnout nepříjemnostem. Řada z nich například ráda něco tvoří, ale nerada si říká o peníze. Mají pocit, že by to mohlo ohrozit ochotu lidí zadat jim zakázku a vůbec je jim to přízemní handrkování nepříjemné. Takže buď svoji práci dávají zadarmo s odvoláním na sousedskou výpomoc, nebo ti rafinovanější zákazníkovi říkají: "Dejte, co myslíte, že to stojí" ( Sáhněte si zdarma: Viz také e-book Po spirále vzhůru).

Nic proti užívání si života nebo toho, co vás baví. Ale jestli na to nemáte, tak je potřeba nejdřív napnout všechny síly, abyste si pro takové užívání vytvořili podmínky. A tedy také vědět, co chcete. Klidně si mějte vizi, že se budete jen povalovat na palubě jachty. Ale mějte ji. Nežijte ze dne na den. Jděte za svým cílem. Jak? Mám pro vás ideu, jak zvětšit svůj úspěch: Proberte tento článek se svými přáteli, kolegyněmi a kolegy, zákazníky. Více o sdílení myšlenek zde.


Bez peněz, ale šťastný

Mají sice jen velmi malé příjmy, ale protože je motivuje samo tvoření (tedy cesta), moc jim to nevadí. Dokud nedojde na samotnou existenci. A ostatní se pak diví, jak je možné, že takový šikovný člověk nemá na chleba. Určitě za to může systém!
Ne, stát ani vláda za to nemohou. To se jen cestovní feťák dobral zjištění, že když nebude chtít peníze, dostane svoji dávku tvorby a flow snáze a rychleji. A jako správný narkoman nepřemýšlí o budoucnosti.

Tyto lidi dokonce jejich okolí často obdivuje. Považují je za něco jako Matky Terezy, pečující nezištně o potřebné. Ale bez ohledu na tuto úctu je pak využívají. A nějak si neuvědomují, že charita pečuje o chudé, nedává zadarmo všem.


Recept na úspěch podle intuitivního marketingu: Kombinujte motivaci

Co s tím? Nedávejme přednost jedné motivaci a ostatní nezatracujme. Jestliže někdo nemá na chleba, pak zafunguje vnější motivace v podobě biče. Chce-li se z toho stavu vymanit, stanoví si to za cíl. A cestu k němu pak naplní tím, co ho baví, protože tak se nejlépe k cíli dostane. Heslo "Dělej, co tě baví" si tedy vykládejme obecněji. Jde o obor činnosti, ne o jednotlivosti. Jestliže někoho baví dělat internetové stránky, tak to neznamená, že bude zanedbávat účetnictví nebo pracovat za korunu na hodinu.


Jak se neztratit cestou:

  • ujasněte si, co pro vás znamená úspěch a čeho chcete v životě dosáhnout
  • kdykoliv vás něco láká a rozptyluje, zeptejte, jestli vás to přiblíží vašemu cíli
  • klidně se bavte cestou, ale mějte vždy na očích svůj cíl


Inspirace pro vás:

V intuitivním marketingu jsou důležité výsledky. Bez nich to nejde. Potřebujeme tedy cíle, abychom věděli, čeho chceme dosáhnout. Cesta k nim ovšem může být příjemná, ale sama o sobě nestačí. V samostatném podnikání dosáhnete více než v zaměstnání. Váš život bude příjemnější. Začněte se mnou podnikat jinak:

 

Seznamte se se Strategii úspěšného života

 
Stáhněte si informační brožuru a přečtěte si, jak žít podle svého a splnit si své sny:

Informace o nakládání s osobními daty zde