Marshmallow test aneb Jak neprojíst svoji budoucnost

 

V roce 1972 se na Stanfordově univerzitě uskutečnil zajímavý experiment. Psychologové Walter Mischel a Ebbe Ebbesen si k němu vybrali skupinu dětí ve věku okolo 4 let. Každé dítě vždy posadili do místnosti, položili před něj bonbón marshmallow (proto se mu také říká "marshmallow test") a řekli mu, že když ho vydrží nesníst, než se výzkumník vrátí, dostane potom za odměnu bonbóny dva. Už v dětství se pozná, jestli máte předpoklady pro úspěch. Ale můžete se k němu dopracovat i vlastní vůlí. O co jde?

 
Marshmallow test aneb Jak neprojíst svoji budoucnost

Často můžete slyšet, že v mládí si má člověk užívat, cestovat a poznávat. Jenže až přijde stáří, nemá už dostatek sil. Dělejte to proto jinak, otočte to. Nejdřív si vytvořte trvalý příjem a pak si užívejte. Tak to dělají intuitivní podnikatelé.

 
Jak se dalo čekat, pokušení bylo pro většinu dětí příliš velké, a tak jen třetina z nich vydržela a dokázala svůj požitek odložit. Tím ale experiment neskončil. Pokračování měl po 16 letech.

Když se psychologové na stejné děti podívali ve věku 20 let, zjistili, že ty, které předtím dokázaly odolat pokušení, jsou nyní ve svém životě úspěšnější, šťastnější, méně podléhají alkoholu, drogám a obezitě. Měly i lepší vztahy se svým okolím a rodinou. A dosahovaly lepších výsledků při přijímačkách na univerzitu.

"My k podnikání přistupujeme postaru. Je to naše hlavní obživa, proto nechceme, aby si naši partneři mysleli, že si pouze hrajeme."

Naštěstí nejde o nějaké předurčení nebo genetické nastavení. I kdybychom v tomto testu v dětství propadli, můžeme svůj přístup v dospělosti změnit. Pokud o to ovšem stojíme. Většina lidí nedokáže odložit své požitky ne proto, že to není možné, ale protože jsou přesvědčeni o správnosti svých postojů. Je to jeden z hlavních důvodů, proč je úspěšná jen asi pětina lidstva a těch nejúspěšnějších není více jak 5 % ( Sáhněte si zdarma: Pokud se chcete mezi ně dostat, určitě si stáhněte e-book Po spirále vzhůru).


Projedená budoucnost

Pojďme se nejdříve podívat, jak jednají ty zhruba dvě třetiny lidí, které nemyslí na budoucnost, ale soustředí se na dnešek. Tak tu máme třeba cestovatele. Vyznávají zásadu, že dokud jsou mladí, musí poznat svět. Cestují nalehko, žijí skromně, živí se většinou přes počítač a pracují jen natolik, aby neumřeli hladem. Kolem 35 let věku ale najedou zjišťují, že už je toulání odnikud nikam tolik nebaví. Když se však vrátí domů, jsou bez přátel i partnerů. Musí začínat znovu, a to s návyky a pracovní výkonností, které se do manželství příliš nehodí. Tak se stane, že je nebaví ani minulý život, ani ten současný.

Další skupinu tvoří lidé, kteří pomáhají celému světu, pralesům, opicím, uprchlíkům, hladovějícím nebo pracujícím dětem. Často proto, že s tím svým životem si nevědí rady. Obvykle ani oni nejsou schopni dobře zabezpečit svoji rodinu. Vydělávají málo, protože většinu času věnují pořádání sbírek, demonstracím, objížděním filmových festivalů s příslušným zaměřením a dlouhým diskusím v čajovnách. Když je potřeba zaplatit dětem školní výlet, vysvětlí jim, že africké děti potřebují peníze více a tatínka už navíc vyhodili z desátého zaměstnání.

Nejvíce je ale těch, kteří tvrdí, že si musí užít rodiny a dětí, dokud jsou malé. Obzvláště muži jsou schopní vzdát se kariéry (a tím i vyššího příjmu) a chovat se, jako by byli na mateřské dovolené s manželkou. Když pak děti trochu poodrostou a chtějí po rodičích peníze na výlet, mobil, počítač nebo lyže, ti jim vysvětlí, že peníze jsou špatné a jen překáží dobrým vztahům. Rodiče se pro vás, děti, obětovali, a tak buďte pěkně s nimi doma a užívejte si to. Nedivme se, že děti za takových rodin utečou sotva dospějí a rodiče se pak hroutí, protože přišli o jediný smysl života.

Často se můžeme setkat s názorem, že nejdřív je potřeba si užívat života a pak se teprve můžeme věnovat práci a vydělávání peněz. Tak se k tomu podstatnému, tedy k zabezpečení svého života (a života rodiny) dostanete v době, když už máte méně sil a energie. Dobře to vystihuje lidové rčení „Mladý ležák, starý žebrák“. Úspěšní lidé dokáží své požitky odložit, zato pak si jich užívají vrchovatě. Začněte už teď. Mám pro vás ideu, jak zvětšit svůj úspěch: Proberte tento článek se svými přáteli, kolegyněmi a kolegy, zákazníky. Více o sdílení myšlenek zde.


O nic nepřijdete

Jak by se v jejich životě projevilo, kdyby dokázali ten marshmallow hned nesníst? Přišli by o něco? Právě že vůbec ne, jen by se to projevilo trochu jinak a o něco později. Místo stopování by si mohli po pár letech odříkání a práce dovolit výlet na jakékoliv místo naší planety. Místo organizování sbírek by mohli hladovějícím Afričanům poslat pořádnou sumu peněz. A místo aby svým dětem neustále vysvětlovali, že si to nemohou dovolit, po pár letech by si to s nimi pěkně užili, třeba na dovolené snů.

Slyšel jsem příběh manželů, kteří dostali zajímavou šanci. Museli se ale kvůli termínu vzdát své už zaplacené dovolené, na kterou se s dětmi velmi těšili. Po nějaké době usilovné práce si pak ale mohli dovolit cestovat jako rodina po celém světě. "Kluci si ani nepamatují, že jsme tehdy měli na ně méně času," říká jejich matka. "Zato teď si to užívají."


Zásada úspěchu podle intuitivního marketingu: O budoucnosti rozhodují aktiva

Odložení požitků má hodně společného a tím, co učí Robert Kiyosaki o pasivech a aktivech. Pokud se rozhodnete užívat si, hromadíte pasiva a projídáte budoucnost. Celý život se uskromňujete a nakonec pak dostanete ubohý státní důchod. Děti, které jste celou dobu přesvědčovali, že peníze nejsou důležité, vám pak finančně nepomohou. "Hlavně že se máme rádi," řeknou vám v tom lepším případě. Když však odoláte pokušení a nějaký rok věnujete vytváření aktiv (a to nemusí být jen investice, ale také dostatečně velký plat v zaměstnání), tak z nich potom můžete pohodlně žít a užívat si rodinného života nebo svých zálib.

Vypadá to jednoduše, ale jak už jsem řekl, většina lidí takto neuvažuje. Nechtějí se vzdát, a to ani na čas, svých požitků. Chtějí je hned. Proto se zadlužují, učí děti nesprávným finančním návykům a na stará kolena jsou plní frustrace a nenávisti ke společnosti, kde se někteří mají lépe než oni. A tak na všechny strany rozhlašují, že špatní jsou vlastně ti, co se honí za mamonem a kariérou. Kdežto oni mají na mysli vyšší hodnoty, jako je láska, přátelství, svoboda. Zní to hezky, ale to by nesměly existovat statisticky, že až dvě třetiny manželů se hádají kvůli penězům. A lidí, kteří tvrdí, že peníze nás připravují o svobodu, se ptám: "Kdo je svobodnější? Ten, kdo na jídelním lístku projde ceny a objedná si to nejlevnější jídlo, nebo ten, kdo si dá, co mu chutná?"


Intuitivní podnikatelé jsou zodpovědní a myslí na budoucnost

Bez ohledu na to, jestli jsme se dokázali ve čtyřech letech ovládat nebo ne, můžeme se teď rozhodnout, jestli chceme žít lehkomyslně a projídat budoucnostpřevzít zodpovědnost za život svůj, ale také třeba partnera nebo partnera a dětí.

Velmi si vážím vyznání, které jsem slyšel od dvaadvacetiletého podnikatele: "Dnes je moderní prezentovat svoje podnikání jako zábavu, kterou se jednotlivci často neziskově realizují. My ale k podnikání přistupujeme postaru. Je to naše hlavní obživa, proto nechceme, aby si naši partneři mysleli, že si pouze hrajeme. Chceme zbořit tento předsudek. Nemáme náš byznys na háku, bereme ho vážně. Neděláme ho pro naši slávu, ani pro celospolečenský prospěch. Chceme poctivě podnikat, nabízet kvalitní zboží zákazníkům. Chtějte to i vy. A hraní přenechte raději svým dětem, pokud už je máte."


Jak nepropásnout úspěch:

  • nejdřív pracujte a pak si teprve užívejte
  • pamatujte si, že čím intenzivněji budete na začátku pracovat, tím dříve si pak budete moct užívat
  • zvolte si takové výdělečné činnosti, kde můžete výši příjmů aktivně ovlivňovat


Inspirace pro vás:

V dnešní době se máme nejlépe za celou dosavadní historii. Možná právě to způsobuje, že čím dál tím víc lidí si chce užívat hned, bez ohledu na budoucnost. Promarní dobu, kdy jsou plní síly a schopnosti učit se a když zestárnou, buď svalují vinu na všechno možné, nebo litují, že nedostali rozum dřív. Vy máte jinou možnost:

 

Seznamte se se Strategii úspěšného života

 
Stáhněte si informační brožuru a přečtěte si, jak žít podle svého a splnit si své sny:

Informace o nakládání s osobními daty zde