Nebojte se úspěchu: Jak vystoupit vzhůru

 

Nedávno jsem si přečetl příběh jedné ženy. Napsala do firmy, že by u nich chtěla pracovat. Jenže dostala odpověď, že v jejím městě nemají pobočku. Prý by chtěli, ale zatím nesehnali vhodné místo. Jaké bylo jejich překvapení, když jim paní za týden poslala seznam volných prostor s řadou fotografií, aby si mohli vybrat. Tato žena si sama vytvářela příležitosti k úspěchu. A co vy?

 
Nebojte se úspěchu: Jak vystoupit vzhůru

Vystupte vzhůru, nahoře se lépe dýchá.

 
Často slýchám varování zaměstnanců, aby lidé nebyli aktivní. "Dají vám pak víc práce za míň peněz," říkají se vztyčeným prstem. A mnozí jim přikyvují. Kdo se snaží víc, ten je kariérista a šplhoun. "Pracuji jen do výše svého platu," říkával kdysi můj kolega. A právě tak to tito lidé vidí. Budou se víc snažit, až jim přidají. Tedy možná.

Můj citát o úspěchu:
"Nemyslete si, že je špatné někoho předběhnout."

Jako student jsem byl na prázdninové brigádě v konzervárnách. Zavařovali jsme okurky. Hned po prvním dnu za námi přišli stálí zaměstnanci a požadovali, ať zvolníme. "Zvýší nám normu, vy si odjedete a my budeme muset dělat víc za stejnou výplatu". A tak jsme většinou končili už v poledne a pak se jen tak poflakovali.

Aktivní lidé, ať už dělají cokoliv, jsou tedy ostatním trnem v oku. Obávají se totiž, že časem by oni také museli být iniciativnější. "Za chvíli po nás budou chtít, abychom si práci zadávali sami," brblají. A stejně tak se dívají na podnikatele. Možná s obavou, že po nich někdo bude chtít, aby sami také byli podnikavější. V každém případě to narušuje jejich klidný život ( Ke stažení zdarma: Přečtěte si také e-book Po spirále vzhůru).

Pro některé lidi je obava, že je tlupa vyloučí kvůli odlišnému chování, tak silná, že to raději vzdají. "Ty jsi se zbláznila! Chceš vstoupit do nějakého síťového marketingu? Vždyť tě oberou o všechny peníze. Jdi raději pořádně pracovat." Nebo: "Otevřít si kavárnu? V dnešní době? Jsi blázen. Jdi raději pořádně pracovat." Ale možná to tak má být. Slabé povahy odpadnou a zůstanou jen ti, co takové "dobře míněné" řeči překonají.

Z pohledu většiny lidí je pokrok úchylkou. Táhnou ho totiž kupředu jedinci, kteří se z tlupy oddělí. Zajímavé je, že jim sice nemůžou přijmout na jméno (viz Jobs, Musk, Gates, Bezos a další), ale jejich produkty používají rádi. Berte to tedy tak, že vám možná nebudou tleskat, ale stejně je váš podnikatelský úspěch přínosem pro všechny. Mám pro vás ideu, jak zvětšit svůj úspěch: Proberte tento článek se svými přáteli, kolegyněmi a kolegy, zákazníky. Více o sdílení myšlenek zde.


Tři zásady pro váš úspěch a vzestup

Pokud k nim patříte nebo chcete patřit, řiďte se těmito třemi zásadami:

Za prvé: Buďte ji jisti, že pokud lidem nešlapete po zádech, je v pořádku usilovat o kariéru nebo úspěch v podnikání. Jestliže se někomu nechce ohnout pro peníze ležící na cestě, neznamená to, že se pro ně nemůžete sehnout vy.

Za druhé: Nemyslete si, že je špatné někoho předběhnout a být úspěšný. Je to jako atletický závod. Kdyby všichni běželi v jedné rovině, žádný rekord by nikdy nepadl. Kdyby všichni dělali jen tolik, co ostatní, ještě bychom byli v jeskyni. A všimněte si, že lidé, kteří na vás pokřikují, abyste neběželi kupředu, ve skutečnosti nejsou na závodní dráze. Takže nemá cenu je poslouchat.

Za třetí: Najděte si nové společenství. Člověku je o samotě těžko. Proto se také mnozí bojí vyloučení z tlupy. Ale není jen jedno společenství. Tak jako jsou lidé, kteří nemají rádi úspěch a úspěšné, zrovna tak existují jiní, kteří to mají naopak. Jedni závidí a házejí klacky pod nohy, druzí fandí a pomáhají.

Dejte do kbelíku několik krabů a nedostanou se ven. Jakmile se o to totiž některý pokusí, ostatní ho stáhnou zpátky. Stejně jako se mnozí lidé snaží odradit ty, co chtějí vyniknout.

Úspěšní si naopak pomáhají. Jedni by z toho kbelíku vylezli po zádech dalších a pak je vytáhli ven. Mají radost, když nejsou sami.


Inspirace pro vás:

Být osamělým běžcem je velmi těžké. Zvlášť když na vás ze všech stran dotírají lidé a názorem, že touha vyniknout je špatná. Proto považuji za nejdůležitější patřit do společenství, které vás podpoří. Třeba i online. Ale uvědomte si, že Facebook mají obsazen hlavně ti druzí. Proto je lepší mít společenství spojené s byznysem:

 

Seznamte se se Strategii úspěšného života

 
Stáhněte si informační brožuru a přečtěte si, jak žít podle svého a splnit si své sny:

Informace o nakládání s osobními daty zde