Nejen o MLM: Co přátelé a rodina?

Nejen o MLM: Co přátelé a rodina?Další obvinění se týká narušování vztahů v rodinách. Nejen z důvodů, o nichž jsem mluvil minule (tedy snahy prodat příbuzným stůj co stůj). Někteří lidé, s mozky vymytými MLM školením, se prý začnou chovat divně a stranit se svých přátel či rodiny. To už je opravdu vážný argument, neboť podobné chování charakterizuje sekty. Jak je to v tomto případě? Udivuje mě zejména jistota lidí, kteří podobné výtky používají, že rodina či stávající přátelé jsou bez výjimky nedotknutelní.

Znám totiž nemálo podnikatelů, na něž jejich rodiny vyvíjejí neustálý a nevybíravý nátlak, aby je "přesvědčily", že je lepší jít kopat výkopy nebo se zaregistrovat coby nezaměstnaný. Znám spoustu rodičů, kteří nepřejí svým potomkům nic jiného, než teplé místečko, kde se moc nepředřou. A běda, jak se - nevděčníci - vzepřou ( viz také článek Jste členy nebezpečné sekty?).

"Již několik hodin strávených ve společnosti negativně naladěných lidí vás přiměje přehodnotit své odhlodání a přiznat, že je to skutečně nezodpovědné riziko."


Touha vyletět z hnízda

Nelze se divit, že po motivačním školení si někteří mladí lidé uvědomí možnosti, které se před nimi otevírají, a chtějí se touto cestou vydat. Pokud v rodině žádný podnikatel není a z okolí mají navíc jen negativní zkušenosti, je pravděpodobné, že rodiče budou mít jiný názor. Přece nepřipustíme, aby si naše dítě zničilo život! Vždyť ve fabrice přijímají za pěkných šestnáct tisíc měsíčně.

A potomek se buď poddá a poslechne, nebo ne. Pokud se vzepře a následkem toho rozejde s rodinou, není zpravidla vina na jeho straně. Spíše jde u útěk z nesnesitelného prostředí, než za nějakým "sektářským" účelem. Proč by jinak opouštěl pohodlné zázemí, kterým v začátcích podnikání jistě nikdo nepohrdne?

Chápu, že z pozice řadových zaměstnanců, milujících svůj klid a pohodlí, v němž se nemusí starat o nic a dokonce ani o svůj život, rovná se podnikání téměř jistému pokažení života. Mají však právo vnucovat svůj názor dospělým lidem a používat k tomu citové vydírání? Minule jsem se zabýval údajnou agresivitou podnikatelů a nyní můžete vidět, jak jsou mnohem horší manipulace a nátlak označovány za projev těch nejlepších citů.
Jistě, rodičovská láska není nic, čemu bych se mohl vysmívat. Jenže každý rodič se musí smířit s tím, že jeho potomek jednou dospěje a získá tím také právo jít vlastní cestou. Kdyby se toužil stát narkomanem nebo povalečem, nedivil bych se opakovaným výčitkám. Ale chce-li se chce postavit na vlastní nohy a vydělávat?

žárovkaChcete patřit mezi nejlepší a mít odpovídající příjmy? Chcete si splnit své sny bez dlouhého čekání? Pusťte se do práce, která ukáže, co ve vás je. Pomáhejte více jak 1.000.000 podnikatelům vydělávat a vydělejte tím také. Využijte této šance a přijdete se k nám!


Každý by se měl dokázat postavit na vlastní nohy

Když se Tomáš Baťa vrátil ze své první cesty do Spojených států, byl unesen skutečnosti, že každý hoch zde má už od deseti let práci, a to i synkové milionářů. Přivydělat si, třeba roznášením novin, není považováno za nic špatného. A samozřejmostí také bylo, že si práci našli sami.

U nás rodiče často chrání své potomky od jakékoliv aktivity. Obvykle jim připomenou, že nejdůležitější je pořádně se učit, aby pak dostali dobré místo. Proto také cítí mnohem větší odpovědnost za jejich život. Považují ho totiž za své dílo.

MLM ani podnikání obecně tedy rodiny nerozbíjí. Snad až později, kdy se někteří podnikatelé domnívají, že k vyjádření úspěchu potřebují vedle nového auta i novou manželku. Ale pokud začínající podnikatel odejde od svých rodičů, je vina obvykle na nich. Myslí to samozřejmě dobře, ale znáte to: cesta do pekla je dlážděna samými dobrými úmysly.
Že by pak lidé pracující v multi-level marketingu kvůli tomu opouštěli své partnery a děti, to už je úplná pohádka. Naopak, součástí těchto systémů je důraz na rodinné hodnoty. Není divu, vždyť většina systémů přišla z USA, kde se na to dbá. Že se někdo rozvede nebo uteče od rodiny, to se samozřejmě může stát, ale ne kvůli tomu, že se zapojil do MLM.


Přátelé?

Jak je to s přáteli? To přece nejsou lidé, kteří by vám chtěli a mohli usměrňovat život tak, jak to někdy dělají rodiče. Jaký tedy může mít podnikatel důvod, aby se s nimi rozešel?
Nehledejme v tom žádný důkaz sektářských rejdů. Jedním z podstatných důvodů je nedostatek času. Mnohé přátelské kroužky totiž nejsou nic jiného, než skupiny lidí scházejících se v hospodě či cukrárně, nebo trávící společný čas v nákupních galeriích či na Facebooku. To všechno tváří v tvář novým aktivitám a výhledům ztrácí pro podnikatele přitažlivost. V pravidelných schůzkách a hovorech o ničem vidí jen plýtvání časem.

Druhým důvodem je docela obyčejný pud sebezáchovy. Úspěšní a neúspěšní lidé se totiž neliší jen obsahem peněženky a vztahem k času, ale i viděním světa a vyjadřováním se na toto téma Jak už jsem dříve psal, odpůrci podnikání chápou svět jako nehostinné místo, v němž je jakákoliv aktivita již předem odsouzená k neúspěchu a kde se mají dobře jen zloději a podvodníci. Poslechněte si lidi čekající na chodbě úřadu práce a nejčastější osobní zájmeno, které tam uslyšíte, bude "oni". To abychom si byli jisti, kdo za to může ( čtěte i v článku Chcete-li dobře dopadnout, neměňte pravidla za letu).

Bohužel je takové prostředí a takové postoje nepříjemně nakažlivé. Již několik hodin strávených ve společnosti negativně naladěných lidí vás přiměje přehodnotit své odhlodání a přiznat, že je to skutečně nezodpovědné riziko. Nikdo z nich to ovšem nebude považovat za "vymývání mozku" - vždyť je to přece přirozené!

Chcete-li si tedy uchovat své odhodlání a nadšení, nezbývá vám, než od takových lidí skutečně utéct. Proti jejich řečem není imunní nikdo. Ale oni sami to nikdy nepochopí.

Třetí příčinou - či spíše faktem - je, že místo abyste přátelé opustili, oni to rádi udělají za vás. Důvodem, který samozřejmě otevřeně nepřiznají, je, že neunesou váš úspěch. Do nedávné doby jste si byli v podstatě rovni, chodili jste třeba do stejné školy, měli stejné zaměstnání. A najednou si koupíte lepší auto, zatímco oni přemýšlejí, jak to své ještě alespoň dva roky udržet v provozu. Nijak jim nevysvětlíte, že ho potřebujete hlavně k práci. Tím hůře, už se na nás zase vytahuje s tím svým podnikáním!

žárovka"Ze všech smutných slov jazyka či pera nejsmutnější jsou: Mohlo to být!" napsal básník John Greenleaf Whittier. Usilujte o to, aby to nebyla i vaše slova, až budete hodnotit svůj život. Dobré příležitosti se nenabízejí věčně a na každém rohu. Tato vám může změnit život, stačí po ní sáhnout.

Myslíte si, že někdo uzná, že máte teď méně času? Kdepak. Je nafoukaný, to je ten důvod, proč už mezi nás nechodí. Tady v hospodě jsme si byli vždycky všichni rovni, tak ať už sem raději neleze, když si myslí, že je něco více než jeho kamarádi. Stejně se sním nedá o ničem rozumném bavit, má pořád v hlavě jen to své podnikání…
Vidíte, jak si "kamarádi" dokáží vysvětlit cokoliv, aby to odpovídalo jejich očekávání? Že se vás přitom ani nezeptají, jak to vlastně je, to patří k věci. Jak už jsem se o tom jednou zmínil, většinu lidí nezajímá skutečnost, ale to, co potvrzuje jejich postoje.

Samozřejmě nechci tvrdit, že byste snad byli přáteli tvrdě odmítáni, zatímco vaše srdce touží popovídat si zase jednou o těch darebácích z vlády, co jsou proti zvyšování mezd a sami do jednoho kradou. Jste to opravdu vy, kdo se změnil. Ne ovšem tak, jak to tvrdí vaši nedávní kamarádi. Uspořádali jste si jinak hodnoty a zjistili jste, že si s těmito lidmi nemáte mnoho co říci, nechcete-li ztrácet čas zbytečným tlacháním. Pak skutečně nezbývá, než se rozejít.

Je to však skutečně něco, kvůli čemu bychom museli někoho nebo něco obviňovat ze sektářství? Lidé, kteří tato slova používají, už zapomněli, že možná coby učni mluvili o "nafoukaných gymplácích", nebo z pozice průmyslováků o "blbečcích, kteří si myslí, že když maj vejšku, tak něco umí". Jsou školy také sektami? Je vzdělání nafoukaností? A jakou alternativu nám tedy nabízejí - návrat na feudální políčko?


Pro vaše podnikání nejen v MLM

Jak už jsem upozornil v minulém díle, jak rodina, tak přátelé mohou mít na vaše podnikání rozdílný názor. Vaši nejbližší mohou považovat podnikání za příliš rizikové. Přátelé zase zjistí, že už máte jiné zájmy než oni. Chcete-li ale být úspěšní, nesmíte se tím nechat zmást. Už jsme si řekli, že úspěšný podnikatel se pozná také podle toho, že si svůj život řídí sám a také za něj plně odpovídá.  Zajímejte se o Školu milionářů.

  Komentáře: Připravilo vás podnikání o některé přátele?

 

Intuitivní noviny

Každý měsíc vám pošlu emailem originální čerstvou dávku inspirace v Intuitivních novináchInspirace ze Školy milionářů

Jednou za měsíc inspirace pro každého, kdo chce stát pevně na vlastních nohou. 
Informace o nakládání s osobními daty zde.