Pokud chcete být úspěšní, zapomeňte na skromnost a chtějte co nejvíc

 

Řeknete-li si, že vám stačí jen málo, nic víc mít nebudete. Buďte proto skromní ve zbytečných výdajích, ale ne v cílech. Včera kolem mě projelo pěkné malé červené auto. "To by se mi líbilo," řekl jsem si v tu chvíli. Jenže rozum mě hned zarazil: "Přeješ si přece velké černé auto! Nemůžeš mít obě." Dal jsem mu ihned zapravdu a cítil se v tu chvíli dokonce trochu provinile. Ale pak mě napadlo: "A proč?" No vážně, proč by člověk nemohl mít to i ono, proč by nemohl sáhnout po všem, po čem touží?

 
Pokud chcete být úspěšní, zapomeňte na skromnost a chtějte co nejvíc
 
Rozum se ale nenechal zahnat do úzkých. Odpověděl mi jediným slovem: "Skromnost". Tak si často vysvětlujeme, proč nechtít více.

Jak to tedy je? Je neskromné chtít více, než je nějaké minimum, postačující na přežití? Na internetu i v knihách můžete najít tisíce výzev, abychom se vrátili k prostému životu předků a místo hromadění peněz si užívali života. Jenže - bylo to tak? Ten prostý život byl ve skutečnosti bojem o přežití. Lidé v té době (Která je vlastně ta správná, kam se máme vrátit?) pracovali od rána do večera, kosily je nemoci jako tuberkulóza nebo neštovice. A málokoho z nich by napadlo, aby nesáhl po penězích, když se nabízely.

"Naše civilizace je v podstatě závislá na snaze mít více."


Obdivujeme iluzi

Mnoho lidí obdivuje indické "svaté muže", žijící jen z toho, co dostanou. Zamyslel se někdo, jak by asi dopadli, kdyby se svatými stali všichni? Kdo by je živil? A to nemluvím o "maličkosti", že jsou užiteční jen sami sobě. Sobectví tedy nemusí být jen v tom, že někdo hromadí zbytečný majetek, ale i ve skutečnosti, že si žije sice skromně, ale pouze pro sebe. To není nic, co by intuitivní podnikatelé chtěli následovat.

Někdo se vrací ještě do hlubší minulosti. Prý byla ideální doba, kdy jsme se živili lovem. No, nevím, co by na to řekli vegetariáni, kdybychom se k tomuto způsobu života chtěli vrátit. Ale hlavně si můžete zkusit, kolik zvěře dnes v lese potkáte. Neříkám, že ulovíte.
Právě proto, že rozrůstající se lidstvo nemohl lov uživit, dali se naši dávní předci na zemědělství. A tady je ten háček. Obdělávání půdy je nutně spojeno s hromaděním. Jednak kvůli střídání ročních období (v létě si musíte udělat zásoby na zimu), jednak kvůli tomu, že ne každý rok se urodí. V zemědělství zkrátka neplatí, že něco je dostatečné. Platí tu, že čím více, tím lépe ( přečtěte si také článek Pět důvodů, proč se bavit vyděláváním peněz).


Intuitivní marketing a skromnost

Jak to souvisí se skromností? Naše civilizace je v podstatě závislá na snaze mít více. Kdyby tomu tak nebylo, neexistovali by zaměstnavatelé, věda a technika (kdo by ty vědce a vynálezce živil?), lékaři ani charita. Neměli bychom důvod být tvořiví a neměli bychom ani důvod se nějak zlepšovat. K čemu by nám byl rozum, kdybychom se svým způsobem života nijak neodlišovali od zvířat? Kolik lidí by se asi v takové situaci duchovně zdokonalovalo, jak v to pevně věří vyznavači prostoty? Zřejmě ještě méně, než dnes.

Pak je tu také mentalita nedostatku. Ropa nám prý brzy dojde, suroviny jakbysmet, nebude energie, voda, peníze… Zastánci těchto myšlenek jsou navíc přesvědčeni, že i velikost bohatství lidstva je jednou provždy dána a když si někdo ukousne větší díl, na jiného nezbyde. Skutečnost je taková, že neustále bohatnou lidé i v těch nejchudších zemích. Sice menším tempem, než je tomu ve vyspělých státech, ale přece jen. Bohatství se tedy nikam jednosměrně nepřelévá ( viz také článek Blízká budoucnost: Budete buď bohatí, nebo chudí).

Ani s nedostatkem ostatního to není tak zlé. Lidská mysl vždy našla řešení. Plasty nahradily kovy, sluneční nebo jaderné elektrárny uhlí, auta začínají jezdit na plyn a elektřinu místo benzínu. Mentalita nedostatku vzniká hlavně z toho, že lidé posuzují budoucnost očima dneška. Asi jako ti londýnští radní, kteří se na konci 19. století obávali, že pokud se bude doprava ve městě rozvíjet dosavadním tempem, budou ulice brzy zavaleny koňským hnojem.


Skromnost je moderním vynálezem

Skromnost je tedy vynálezem moderní zhýčkané společnosti, která se zdánlivě nemusí strachovat o přežití. Má jistě smysl ji připomínat tam, kde jde o zbytečné plýtvání, ničení přírody, ubližování lidem. Ale jinak jde v podstatě o cizorodý prvek. Můžeme si dovolit, aby se část lidí oddávala "žití" místo "honbě za mamonem", ale kdyby to udělali všichni, dopadneme jako antický Řím.

Jestliže tedy máte nepříjemný pocit z představy, že byste vlastnili velký majetek a od rána do večera vydělávali peníze, nenuťte se do toho. Pokud vás to naopak baví, nebojte se, že děláte něco špatného. Budoucnost lidstva je závislá na aktivních lidech. A že aktivitu není jen tak možné odtrhnout od peněžní odměny, to myslím dostatečně ukázaly "úspěchy" socialistické společnosti.

Nebojte se tedy chtít všechno, po čem toužíte. Vesmír je dost veliký na to, aby splnil přání nás všech. Můžete mít malé i velké auto, můžete jich mít třeba třicet, když o to stojíte. A vůbec to není neskromné.

Můj extra tip Poznal jsem pár podnikatelů, kteří přišli o všechno zanedlouho poté, co řekli: "Už víc nepotřebuju, mně to stačí". Nemusíte se samozřejmě do smrti dřít od rána do večera, ale neměli byste se najednou ocitnout bez cíle. Jestliže už nic dalšího nechcete, ztratí váš život smysl. Mějte pořád něco před sebou. Neskromně tvrdím, že v byznysu s IM+ Strategií úspěchu můžete dosáhnout hodně.

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde