Pokud chcete být úspěšní, zapomeňte na skromnost

 

Včera kolem mě projelo pěkné malé červené auto. "To by se mi líbilo," řekl jsem si v tu chvíli. Jenže rozum mě hned zarazil: "Přeješ si přece velké černé auto! Nemůžeš mít obě." Dal jsem mu ihned zapravdu a cítil se v tu chvíli dokonce trochu provinile. Ale pak mě napadlo: "A proč?" No vážně, proč by člověk nemohl mít to i ono, proč by nemohl sáhnout po všem, po čem touží? Skromní lidé jsou možná v oblibě u svého okolí, ale nikdy nebudou úspěšní. Existuje pro to jeden vážný důvod, který musíte znát.

 
Pokud chcete být úspěšní, zapomeňte na skromnost a chtějte co nejvíc

Představa, že všeho je nedostatek, nutí lidi používat často "nebo". Dělejte to jinak, říkejte "a". Tak to dělají intuitivní podnikatelé.

 
Rozum se ale nenechal zahnat do úzkých. Odpověděl mi jediným slovem: "Skromnost". Tak si často vysvětlujeme, proč nechtít více.

Jak to tedy je? Je neskromné chtít více, než je nějaké minimum, postačující na přežití? Na internetu i v knihách můžete najít tisíce výzev, abychom se vrátili k prostému životu předků a místo hromadění peněz si užívali života. Jenže - bylo to tak? Ten prostý život byl ve skutečnosti bojem o přežití. Lidé v té době (Která je vlastně ta správná, kam se máme vrátit?) pracovali od rána do večera, kosily je nemoci jako tuberkulóza nebo neštovice. A málokoho z nich by napadlo, aby nesáhl po penězích, když se nabízely.

Můj citát o úspěchu:
"Naše civilizace je v podstatě závislá na snaze mít více."


Obdivujeme iluzi

Mnoho lidí obdivuje indické "svaté muže", žijící jen z toho, co dostanou. Zamyslel se někdo, jak by asi dopadli, kdyby se svatými stali všichni? Kdo by je živil? A to nemluvím o "maličkosti", že jsou užiteční jen sami sobě. Sobectví tedy nemusí být jen v tom, že někdo hromadí zbytečný majetek, ale i ve skutečnosti, že si žije sice skromně, ale pouze pro sebe. To není nic, co by intuitivní podnikatelé chtěli následovat.

Někdo se vrací ještě do hlubší minulosti. Prý byla ideální doba, kdy jsme se živili lovem. No, nevím, co by na to řekli vegetariáni, kdybychom se k tomuto způsobu života chtěli vrátit. Ale hlavně si můžete zkusit, kolik zvěře dnes v lese potkáte. Neříkám, že ulovíte.
Právě proto, že rozrůstající se lidstvo nemohl lov uživit, dali se naši dávní předci na zemědělství. A tady je ten háček. Obdělávání půdy je nutně spojeno s hromaděním. Jednak kvůli střídání ročních období (v létě si musíte udělat zásoby na zimu), jednak kvůli tomu, že ne každý rok se urodí. V zemědělství zkrátka neplatí, že něco je dostatečné. Platí tu, že čím více, tím lépe ( přečtěte si také článek 5 důvodů, proč se bavit vyděláváním peněz).


Intuitivní marketing, skromnost a úspěch

Jak to souvisí se skromností? Naše civilizace je v podstatě závislá na snaze mít více. Kdyby tomu tak nebylo, neexistovali by zaměstnavatelé, věda a technika (kdo by ty vědce a vynálezce živil?), lékaři ani charita. Neměli bychom důvod být tvořiví a neměli bychom ani důvod se nějak zlepšovat. K čemu by nám byl rozum, kdybychom se svým způsobem života nijak neodlišovali od zvířat? Kolik lidí by se asi v takové situaci duchovně zdokonalovalo, jak v to pevně věří vyznavači prostoty? Zřejmě ještě méně, než dnes.

Pak je tu také mentalita nedostatku. Ropa nám prý brzy dojde, suroviny jakbysmet, nebude energie, voda, peníze… Zastánci těchto myšlenek jsou navíc přesvědčeni, že i velikost bohatství lidstva je jednou provždy dána a když si někdo ukousne větší díl, na jiného nezbyde. Skutečnost je taková, že neustále bohatnou lidé i v těch nejchudších zemích. Sice menším tempem, než je tomu ve vyspělých státech, ale přece jen. Bohatství se tedy nikam jednosměrně nepřelévá ( viz také článek Brzy budete buď bohatí, nebo chudí).

Ani s nedostatkem ostatního to není tak zlé. Lidská mysl vždy našla řešení. Plasty nahradily kovy, sluneční nebo jaderné elektrárny uhlí, auta začínají jezdit na plyn a elektřinu místo benzínu. Mentalita nedostatku vzniká hlavně z toho, že lidé posuzují budoucnost očima dneška. Asi jako ti londýnští radní, kteří se na konci 19. století obávali, že pokud se bude doprava ve městě rozvíjet dosavadním tempem, budou ulice brzy zavaleny koňským hnojem.

Občas se někde objeví řeči o přiměřeném výdělku a zisku. Obvykle od lidí, kteří skoro nic nevydělávají. To už bychom také mohli nařídit, aby lidé měli přiměřené ambice. Ne, to je socialismus, který nakonec udělal ze všech lidí chudáky. Přenechte skromnost lidem, kteří nemají žádné ambice a jen přežívají. Vy chtějte víc. Splnění svých snů. A pevně věřím, že jsou velké. Splňte si je. Mám pro vás ideu, jak zvětšit svůj úspěch: Proberte tento článek se svými přáteli, kolegyněmi a kolegy, zákazníky. Více o sdílení myšlenek zde.


Skromnost je moderním vynálezem

Skromnost je tedy vynálezem moderní zhýčkané společnosti, která se zdánlivě nemusí strachovat o přežití. Má jistě smysl ji připomínat tam, kde jde o zbytečné plýtvání, ničení přírody, ubližování lidem. Ale jinak jde v podstatě o cizorodý prvek. Můžeme si dovolit, aby se část lidí oddávala "žití" místo "honbě za mamonem", ale kdyby to udělali všichni, dopadneme jako antický Řím.

Jestliže tedy máte nepříjemný pocit z představy, že byste vlastnili velký majetek a od rána do večera vydělávali peníze, nenuťte se do toho. Pokud vás to naopak baví, nebojte se, že děláte něco špatného. Budoucnost lidstva je závislá na aktivních lidech. A že aktivitu není jen tak možné odtrhnout od peněžní odměny, to myslím dostatečně ukázaly "úspěchy" socialistické společnosti.

Nebojte se tedy chtít všechno, po čem toužíte. Vesmír je dost veliký na to, aby splnil přání nás všech. Můžete mít malé i velké auto, můžete jich mít třeba třicet, když o to stojíte. A vůbec to není neskromné.


Zapomeňte na skromnost:

  • mějte před sebou stále nové cíle
  • miřte na hvězdy, přinejhorším trefíte Měsíc
  • když získáte víc, než chcete, můžete to přece rozdat


Inspirace pro vás:

Poznal jsem pár podnikatelů, kteří přišli o všechno zanedlouho poté, co řekli: "Už víc nepotřebuji, mně to stačí". Nemusíte se samozřejmě do smrti dřít od rána do večera, ale neměli byste se najednou ocitnout bez cíle. Jestliže už nic dalšího nechcete, ztratí váš život smysl.
Hledáte cíl? Spolupracujte se mnou:

 

Seznamte se se Strategii úspěšného života

 
Stáhněte si informační brožuru a přečtěte si, jak žít podle svého a splnit si své sny:

Informace o nakládání s osobními daty zde