Úspěšní lidé si píší deník, začněte také psát stránky svého úspěchu

 

Chovanka švýcarského penzionátu, sedící večer na posteli a zapisující si, jaké pocity v ní vzbudil nový učitel kreslení. Něco podobného si lidé představí, když uslyší o deníku. Je to zkrátka věc staromódní, která se už nějakých sto let nenosí. Když už si chceme něco poznamenat, máme přece počítač, či spíše chytrý telefon a tablet. Ale proč bychom si vůbec nějaké denní záznamy vedli, dnes přece minulost nikoho nezajímá? Neúspěšní lidé vzpomínají, co se jim nepovedlo. Úspěšní se ohlížejí za tím, co se jim povedlo. Přečtěte si, jak.

 
Úspěšní lidé si píší deník, připojte se k nim a začněte psát stránky úspěchu

Deník je vaší zpětnou vazbou. Jestliže ostatní nemají potřebu zamýšlet se, co a jak udělali, vy na to jděte jinak. V intuitivním marketingu se ohlížíme za tím, co jsme udělali.

 
Třeba proto, že je to jeden z falešných mýtů, které mají obvykle zastřít, že jde především o pohodlí. Není divu, že deníky upadly do zapomnění v době, kdy nastoupila televize a ovládla naše večery. A já vám doporučuji, abyste to změnili.


Neúspěšní lidé jsou pasivní

Pokud se zajímáte o cestu k úspěchu (i když jste třeba na jejím začátku), možná jste si už všimli, jak se chovají neúspěšní lidé. Pohybují se životem, jako by měli zapnutého autopilota. Málokdy se hlouběji zamyslí nad tím, co dělají a jaké to má důsledky. Chodí do práce, protože tam chodí i ostatní. Vychovávají děti, protože se přece mají vychovávat. Koupí si novou chladničku, protože ta stará už dosloužila. Večer zapnou televizi, protože to tak přece dělají celý život a všichni jejich známí také. Chybí jim nejenom cíl, ale i jakési vědomí kontinuity a příčinnosti. Život se jim zkrátka děje.

Můj citát o úspěchu:
"Neúspěšným lidem se život zkrátka děje. Úspěšní ho tvoří."

Intuitivní podnikatel se ovšem potřebuje o svých činech ujišťovat - teď i nazpátek do minulosti. Především je zapotřebí zpřítomnit je a uvědomit si je. Lidská paměť je slabá a motivace nepevná. Proto je opakování a připomínání tak důležité. Představte si například, že se vám naskytne možnost, kterou označíte za velkou, nebo dokonce životní šanci. Za pár dní nadšení vyprchá a za dva týdny si na ni ani nevzpomenete. Pokud se však každý večer zabýváte kroky, které jste pro naplnění šance podnikli, posouváte se dále ( Stáhněte si zdarma: Viz také e-book Po spirále vzhůru).


Co si úspěšní lidé píší do deníku

Lepší, než si jen vést denní záznamy, je zapisovat vše, co považujete za důležité. Deník se tak stane jakousi knihou vašeho úspěchu. Jste na školení? Poznačte si všechno důležité do vašeho deníku. Narazili jste na zajímavý motivační citát? Zapište si ho. Dospěli jste k nějakému rozhodnutí? Patří samozřejmě do vašeho deníku. Vyjadřuje nějaký obrázek vaši vizi. Vystřihněte ho a nalepte do deníku. Pokud se k některým pasážím potřebujete často vracet, založte si je s pomocí post-it lístků.

Jak je vidět, není bezpodmínečně nutné, abyste si každý den něco zapisovali. Proč se nutit, když nic důležitého nemáte? Ale je důležité se každý den (nejlépe večer) deníkem probírat. Vracejte se třeba ke svým předsevzetím, která jste si poznačili. Nebo ke zmíněným citátům. Přemýšlejte nad stránkami o své cestě, o tom, jaké děláte pokroky, nebo jak naopak postáváte na místě. Připomeňte si s pomocí obrázků, o co vám jde.

Říká se tomu sebereflexe. V dnešní rychlé době, kdy jsme navíc nepřetržitě zahrnováni tisíci informací, schází čas ohlédnout se a zjistit, jak naše rozhodnutí ovlivnila výsledky. Úspěšní lidé se ovšem neohlížejí nazpátek proto, aby bědovali a zahrnovali se výčitkami. Sebereflexe slouží k tomu, abyste ještě lépe a rychleji postupovali kupředu. Ke svým snům. Vydejte se na cestu. Mám pro vás ideu, jak zvětšit svůj úspěch: Proberte tento článek se svými přáteli, kolegyněmi a kolegy, zákazníky. Více o sdílení myšlenek zde.


Pište si deník ručně

Proč je důležité psát deníkručně? Také proto, že na mobilu nebo tabletu toho moc nenapíšete. Ale především z toho důvodu, že ruční psaní povzbuzuje mozkovou činnost. Vědci zjistili, že posiluje jak paměť, tak představivost. A ta je pro úspěch jistě velmi důležitá. Jako by tedy z vaší ruky vedla přímá linka do mysli, která v případě ťukání do klávesnice nefunguje. K napsání každého písmene je zapotřebí originální pohyb, kdežto klávesy jsou jedna jako druhá. Uvidíte, že když to zkusíte, zamilujete si tento na první pohled "staromódní" přístup. Protože místo očekávaného omezení vám dává větší svobodu.

A jakou knihu či sešit k psaní deníku použít? Záleží na vás. Formát by vám měl umožnit, abyste ho mohli na jedné straně nosit s sebou, na druhé straně pak pohodlné zapisování. Takže ani velký, ani příliš malý.


Jak si psát si deník, abyste byli úspěšní

  • pište si deník jako knihu svých úspěchů a nestěžujte si v něm
  • večer si zapište, za co jste v tom dni vděčni
  • pište deník ručně


Inspirace pro vás:

Když si začnete vést svůj deník úspěchu, bude to znamení, že to se svojí cestou k němu myslíte vážně. A pokud to s ní opravdu myslíte vážně, začněte podnikat jinak. Tak, abyste skutečně měli šanci svého úspěchu dosáhnout. Chcete mít deník plný úspěchů? Pojďte dělat byznys se mnou a budete ho mít. Podívejte se hned na informace:

 

Seznamte se se Strategii úspěšného života

 
Stáhněte si informační brožuru a přečtěte si, jak žít podle svého a splnit si své sny:

Informace o nakládání s osobními daty zde