Proč MLM někoho láká a jiné odpuzuje?

 

Před pár roky jsem mluvil s mladým mužem. Studoval v USA na prestižní univerzitě a přivezl si z ní červený diplom. Ale stěžoval si: "Už jsem tři měsíce doma, a ještě mě nikdo neoslovil s nějakou zajímavou nabídkou práce." Zeptal jsem se, jestli se poohlížel po nějakém zaměstnání. Podíval se na mě s despektem a opáčil, že to on nemá zapotřebí…

 
Proč MLM někoho přitahuje a jiného odpuzuje
 

Každou chvíli se někde můžeme dočíst, že v životě je nejdůležitější, co se naučíme. Jenže jak je vidět, nestačí to. Spousta lidí má tolik znalostí, že by mohli vydělávat miliony. Místo toho pracují v kanceláři za pár šupů.

V životě to tak funguje vždy. Jablka na stromě nemají žádnou hodnotu, dokud je neočešeme a neprodáme. Být zamilovaný je k ničemu, pokud ho nebo jí nepozveme na rande. Informace a znalosti se stanou hodnotou pouze tehdy, když je uplatníme.

"MLM má jednu zajímavou vlastnost: Kombinuje pevnou organizaci se samostatností každého jednotlivce."


Každý máme svůj sen, ale ten není zadarmo

Nedávno jsem dostal otázku, jestli mají opravdu všichni lidé své sny o životě. Jsem přesvědčen, že ano. Důležitě však je, jak k nim kdo přistupuje. Část lidí se jich vzdá, protože jít za nimi považuje za příliš namáhavé a riskantní. Někde v koutku duše však věří, že když budou mít štěstí, jejich sen se přece jen nějak sám od sebe naplní.

Jistý muž přišel do kostela a modlili se: "Pane Bože, nutně potřebuji půl milionu. Buď tak hodný a zařiď, ať vyhraju v loterii." Za týden byl zpátky a modlil se "Pane Bože, já ty peníze opravdu potřebuji. Zařiď, ať vyhraju." A další týden zase: "Pane Bože, říká se, že vyslyšíš každého, jak je to tedy s těmi penězi?" A tu klenba kostela rozevře, rozzáří se světlo a ozve se mohutný hlas: "Milý synu, já bych ti tu výhru rád dopřál, ale musíš si nejdříve koupit los."

Lidé, kteří čekají, že se něco stane bez jejich namáhání a aktivity, čekají marně. A nepomůže jim ani, že se drží pokynů z filmu Tajemství a vizualizují si krásné zítřky. Bez aktivity není nic ( viz také článek Úspěšní plánují, neúspěšní čekají, co přijde).


Úspěšní jdou bohatství naproti

Ne všechno, co se napíše o úspěchu, je pravda. Nebo to možná špatně pochopíme. Každý totiž v řádcích i mezi nimi vidí hlavně to, co tam přečíst chce. Jestliže narazí na radu "Nestarejte se, jak k vám bohatství přijde, ono už si najde cestu", tak si někteří lehnou a nechají bohatství, ať si samo poradí. Intuitivní podnikatelé vědí, že musí být v pohybu, vydávat energii, jít bohatství naproti. Je možné, že přitom narazí na zajímavou možnost, o které předtím neuvažovali, nebo na novou příležitost. Ale to se stane na cestě, ne na gauči u televize.

Nemůžete samozřejmě dělat cokoliv. Lidé si například myslí, že když chodí do zaměstnání, jsou aktivní. Často však pracují jen proto, aby z něčeho žili. Desítky let dělají pořád stejnou práci a jejich příjmy se zvyšují jen nepatrně. Jiní jsou sice také zaměstnanci, ale hledají způsoby, jak se přibližovat ke svým snům. Třeba pomalu, ale přece. Rozdíl je v cílech. Na jedné straně přežít, na druhé straně dosáhnout svých snů.


MLM a princip pohyblivé páky

A je tu ještě jedna, poměrně malá skupina, která časem pochopí, že v zaměstnání nemá moc šancí splnit si ambiciózní sny. Ti se pak vydávají na cestu samostatného podnikání. Ani tady ale není jedno, co děláte. Někteří lidé jen vymění osm hodin v práci za dvanáct hodin ve své živnosti a nevydělají si o moc víc. Nakonec zjistí, že i kdyby se ztrhali, budou pořád mít příjmy, které jim sotva vystačí na uživení.

Tomáši Baťovi ševci vyčítali, že je připravuje o živobytí. Do té doby ale živořili a často i hladověli. V Baťově továrně si mohli vydělat daleko víc. Někteří však tvrdili, že jim jde hlavně o svobodu. Jaká je to však svoboda, když dřete od rána do večera a stejně vám kručí v břiše?

Podnikáním, v němž výdělek závisí na množství času, které práci věnujete, se velkým cílům o moc nepřiblížíte. Máte je jedny ruce a den má pouhých 24 hodin. Skutečnou cestou k bohatství je taková činnost, kde můžete použít princip pohyblivé páky.

Co to je? Z fyziky víme, že čím delší máme páku na své straně, tím větší břemeno zvedneme. Pokud dokážeme páku neustále posouvat a prodlužovat, zvládneme toho víc a víc. V podnikání to znamená, že práci neděláme sami, vlastnoručně, ale prostřednictvím jiných lidí. V klasickém podniku to ovšem může být problém, protože mít zaměstnance vyžaduje složitou administrativu a je to také drahé. Dokonce jim musíte platit, i když pracují špatně nebo vůbec ne.


Problémy růstu

Problém je také s rozšiřováním aktivit. Kdo s tím má nějaké zkušenosti, tak ví, že když zvětší firmu, přibere lidi, postaví budovy, nakoupí stroje, v tu chvíli začne být ztrátový. A teprve až dosáhne určité velikosti, vrátí se k původní rentabilitě. Někdo si pak řekne: "Co bych riskoval, spokojím se s tím, co mám."

Naopak takové bakterie to mají zvládnuté. Prostě se množí a množí, jednak jako druhá. Jestli některá nepřežije, nic se neděje. Počítá se celek. A ten se zvětšuje velmi rychle, geometrickou řadou. Možná bychom jim měli, alespoň co se týče podnikání, docela závidět. Ale není třeba.

E-book Intuitivní marketing prodává od Miloše Tomana


MLM je podnikáním přítomnosti i budoucnosti

Máme tu totiž systém, o kterém se mluví jako o podnikání budoucnosti. Říká se mu se víceúrovňový marketing, multi-level marketing nebo MLM. Proč je tak ceněn? Má jednu zajímavou vlastnost: Kombinuje pevnou organizaci se samostatností každého jednotlivce. A to dělá divy.

Jestliže chcete rozšířit své podnikání, seženete si jednoduše další lidi do týmu a předáte jim know-how organizace. Vše je zpracováno tak, aby se dalo snadno duplikovat. Obrazně řečeno, nový člověk si půjčí váš disk, zkopíruje si ho a jede podle něj. Když on zapojí další lidi, půjčí jim svůj disk, oni si ho zkopírují… Funguje to úplně jako u těch bakterií.

Pořád tu ale není velký rozdíl ve srovnání se zaměstnáváním lidí. I těm přece řeknete, co přesně od nich očekáváte, a naučíte je to. Tím, co z MLM dělá jedinečný systém, je osobní odpovědnost. I tady se samozřejmě najdou lidé, kteří jen mluví o svých snech, nebo mají pocit, že ještě nejsou dost vzdělaní, ale skutek utek. Kdyby to byli zaměstnanci, budete jim dál vyplácet základní mzdu a platit z ní odvody. V MLM ne. Tam každý odpovídá za svůj výdělek a daně. Jestliže není aktivní, vás to nestojí ani korunu (  také v článku 7 rozdílů mezi zaměstnáním a MLM).


Týmová práce i odpovědnost sama za sebe

Jestliže někdo říká "Já bych byl aktivní a podnikal, ale to bych musel mít tak alespoň milion do začátku, a ještě abych se trápil s lidmi a úřady…", tak v případě MLM to neplatí. Vědomosti o sytému dostane za nepatrný poplatek a k tomu péči celé organizace. Zkuste si začít samostatně podnikat, jestli vám v tom někdo pomůže a bude vám shánět laciná školení. Asi jen v multi-level marketingu totiž najdete takové spojení osobní samostatnosti a odpovědnosti s týmovou prací.

Existují samozřejmě i lidé, kterým právě ta osobní odpovědnost nevoní. Nechtějí žít v nejistotě a možnost dosáhnout čehokoliv rádi vymění za možnost dostat pár korun i v případě, že všechno pokazí a pracovní směnu proflákají. Není jich zrovna málo. Od nich pak můžete slyšet, že MLM je podvod. Ve skutečnosti se nechtějí smířit s tím, že by jejich odpovědnost byla tak absolutní. Své nezdary potřebují na něco svést a někoho je nechat zaplatit. Ale vy k nim určitě nepatříte a místo neúspěchu a nedostatku vidíte úspěch a bohatství. Pusťte se tedy do toho, vykročte za svým snem.

Každý je odpovědný za svůj život. Někdo to pochopí, někdo ne. Samozřejmě, že se občas přistihneme, jak říkáme "Já za to nemůžu". Včetně mě. Ale to jsou jen malé úlety. Důležité je, abychom byli pevní v cítění odpovědnosti za dosažení svého životního snu. Ať už je to cokoliv. Možná se vám k tomu bude hodit tato informace.


Užitečné? Podělte se i se svými přáteli:

Zaregistrujte se k odběru Intuitivních novin