Jak skoncovat s prokrastinací úspěchu

 

Navenek to vypadá jako potíže, za které nemůžete. Skutečnost je ale mnohem horší. Prokrastinace je v současné době oblíbeným tématem. V podstatě jde o silnou tendenci odkládat plnění povinností a úkolů, většinou těch nepříjemných nebo obtížných. Najde se však nemálo podnikatelů, kteří neodkládají nic, pracují od rána do večera, dělají v oboru, který je baví - a stejně pak jednoho dne skončí unavení, vyhoření, bez úspěchu a očekávaných výsledků.

 
Prokrastinace úspěchu

Úspěch je možné sabotovat. Třeba tím, že se spokojíte s málem. Mějte velké sny a cíle nebudete se muset přemáhat, abyste za nimi šli. Použijte Strategii úspěchu intuitivního marketingu.

 
Zdálo by se, že s prokrastinací nemají nic společného. A přece je jejich nepřítelem a důvodem, proč nedokázali naplnit svá očekávání. Ovšem v trochu jiné podobě, než se o ní běžně mluví.

Lidé mající to štěstí, že dělají práci, která je baví, to někdy považují za dostačující odměnu. "Já ani nepotřebuji moc vydělávat," říkají. Mít práci jako hobby je jistě záviděníhodné, ovšem tahle mince má dvě strany. Pokud se chcete jen věnovat své zálibě, musíte vydělávat jinak. Třeba činností, která vás nijak neuspokojuje a je vám v podstatě nepříjemná. Dělá to tak poměrně hodně lidí. Šťastni ovšem moc nejsou.

"Podnikatel má svobodu rozhodovat o svém životě, ale jen tehdy, pokud vydělává."

Když však chcete podnikat, musíte podnikat. Nemůžete si jen pěstovat hobby a nestarat se, odkud přijdou peníze. Podnikatel má svobodu rozhodovat o svém životě, ale jen tehdy, pokud vydělává. V opačném případě se stává otrokem. Všechen čas i síly věnuje něčemu, co prostě nemůže fungovat.


Trochu jiná prokrastinace

Na první pohled tedy žádné úkoly neodkládáte, ba právě naopak. Práce vás baví. A přesto přijde únava, beznaděj, situace, kdy to, co jste měli rádi, začnete div ne nenávidět. Příčinou tohoto stavu je odkládání úspěchu ( viz také článek Proč vás podnikání přestalo bavit?)

Podnikatelský úspěch má svá pravidla. A je bohužel nemálo podnikatelů, kteří je bezstarostně porušují. Zvláště tvůrčí lidé věnují veškeré úsilí vytvoření nového produktu, ale odpověď na otázku, jak ho prodají, odloží. Nebo si s ní možná lámou hlavu, ale veškeré úsilí sabotují zmíněným "Já ani nepotřebuji moc vydělávat". Úspěšné intuitivní podnikání je ovšem spojeno s cílevědomostí. Jestliže nechcete výdělek, stane se chudoba vaším cílem, aniž byste si toho byli vědomi. Naprogramujete se na nedostatek.
 

 

Strach z úspěchu

Možná vás to překvapí, ale nemálo lidí se úspěchu, zvláště zbohatnutí, bojí. Mají obavy, že je připraví o svobodu, přinutí změnit životní styl, že přijdou o přátele. Je to pro ně příliš velká nejistota. A proč? Protože nemají zřetelnou představu, čeho chtějí dosáhnout. Starší je jakási nezřetelná chiméra. Kdyby měli jasno, nemusí se bát. Hlavní příčinou totiž není samotný úspěch, ale neschopnost ujasnit si, o co chtějí konkrétně usilovat ( podívejte se do e-booku Od poslání ke strategii).

Odkládání stanovení cílů je možná ještě rozšířenější, než klasická prokrastinace. Když si uvědomíte, kolik lidí si přečte nebo vyslechne, že pro úspěch je nezbytné někam směřovat, a kolik z nich si pak opravdu takový cíl stanoví a jde za ním, pak tento rozdíl je obrovský. Proto je také tak málo úspěšných lidí, i když základní postupy jsou v podstatě známy.

Nebečte se stádem! Úspěšný byznys má jako mince dvě strany. Na jedné je nadšení pro to, co děláte. Na druhé podmínka a zásada intuitivního marketingu, že svoji zálibu musíte také umět zpeněžit. A nad nimi je jasný, zřetelně vytýčený cíl, za kterým jdete bez odkladů a výmluv. Máte pocit, že zatím nežijete život, jaký chcete žít? Ukážu vám cestu, kudy z toho ven:
Začněte podnikat jinak s intuitivním marketingem

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde