Pravidlo úspěchu: Nebojte se skočit do vody a pak plavte ze všech sil

Skočte do vody a plavte ze všech silTexaští lékaři před časem provedli zajímavý pokus. Pacienty, kteří měli problémy s klouby a nezbytně potřebovali artroskopickou operaci, rozdělili na dvě části. Jedni skutečně podstoupili kompletní operační zákrok, druhým jen v narkóze nařízli koleno a bez čehokoliv dalšího zase rány zašili. Tvářili se však, že k operaci došlo. Zajímavé je, že oběma skupinám se ulevilo úplně stejně. Fungování naší mysli je totiž založeno na zákonu příčiny a následku. Jestliže tedy podle jejich názoru došlo k operaci, která ve většině případů přinese zlepšení stavu, muselo k němu dojít i u nich.


Neexistuje nic, co není vědecky dokázáno?

Když se mluví o tom, že naše mysl ovlivňuje realitu, silně racionálně založení lidé se tváří pochybovačně, nebo rovnou takové názory odmítnou. Podle nich není možné se odchylovat od fyziky. Někteří dokonce tvrdí, že neexistuje nic, co není vědecky dokázáno. Podle tohoto názoru tedy například elektřina začala existovat až ve chvíli, kdy se zjistilo, že ji působí pohyb elektronů. Ale to jsou extrémy. Podívejme se raději na běžnější situace.

"Až si ve svém směřování uděláte jasno, mám tu pro vás jedno nezvyklé doporučení."

Případů "zázračných" vyléčení byla popsána celá řada. Včetně rakoviny. Samozřejmě, pokud jsme přesvědčeni, že příčina zákonitě vyvolá určitý následek, pak je jedno, jestli jde o buňky v kolenním kloubu, nebo o zhoubné bujení. Zajímavější je na tom jiná věc. Naše mysl má nad jednotlivými buňkami zhruba stejnou kontrolu, jako nad stromy v blízkém lesíku. Může samozřejmě například potlačit bolest, ale ne změnit fungování kolena, tedy pokud se na to díváme pohledem současných znalostí o fyzice.


Víra jako hořčičné zrnko

Jelikož však z mnoha příkladů víme, že to dokáže, můžeme se také domnívat, že jsme za určitých podmínek schopní poručit i těm stromům nebo čemukoliv dalšímu. Proč to ale funguje pouze v koleně, ale ne v lese? Toto se můžeme dočíst v Lukášově evangeliu: Pán jim řekl: "Kdybyste měli víru jako zrnko hořčice, řekli byste této moruši: `Vyrvi se i s kořeny a přesaď se do moře´, a ona by vás poslechla." Pokud tedy pacient pevně věří, že mu operace pomůže, protože před ním ulevila tisícům lidí, má mnohem větší víru než zrnko hořčice. Ale s ovlivňováním reality kolem nás, vlastního úspěchu v ní, je to složitější. Nemáme důkazy a proto nevěříme.

To je možná i důvod, proč se lidé shánějí po přesných návodech, jak být úspěšný. Proč vždy nadšeně sahají po nové, už padesáté knize, a vzápětí ji zklamaně odkládají. Kdyby v ní byl takový popis podložený důkazy, že by v něj ihned stoprocentně uvěřili, pak by skutečně dosáhli svého. Ale nakonec vždy dojdou k závěru, že se to týká jiných, protože oni jsou zvláštní a jejich situace je mimořádná. Není to sice pravda, ale víru nepovzbudíte racionálními důkazy a objektivním pohledem. Nejúčinnější víra je ta slepá. Pokud naprosto důvěřujete lékařům, jednoduše nemáte žádné pohybnosti, že vám napraví klouby.

Takže tím hlavním důvodem, proč nedokážeme dostatečně ovlivňovat realitu kolem sebe ve svůj prospěch, je nedostatek víry. To ovšem také není nic nového a četli jste to jistě už stokrát. Proto jistě chcete vědět něco jiného: Jak posílit svoji víru, aby dokázala hory přenášet a poroučet moruším. Možná tu pro vás něco mám. Není to samozřejmě ten zázračný návod, který někteří očekávají. Pokud si někdo myslí, že jeho problémy jsou takové, že mu nic nepomůže, pak má pravdu. Ale ostatní mohou načerpat inspiraci a naložit s ní podle svého ( na tuto stránku dávám odkazy na zajímavé informace: e-booky, videa, podcasty).

Víte, že... Lidé jsou nejvíc nespokojení se svým životem v tzv. zralém věku, tedy kolem 45 let? Podle výzkumu university v Princetonu proto, že se začnou bát, že si své sny už nestihnou splnit. Je tedy lepší začít s tím co nejdříve.


Když nevíte, kam jít, těžko tam dojdete

V první řadě je potřeba si ujasnit, co vlastně od života očekáváte. V podnikání je důležité vědět, čeho a jak chcete dosáhnout. Jestliže jste zatím byli přesvědčeni, že vaším hlavním posláním je dělat, co vás baví, a přitom se úspěch nedostavuje, pak se asi nezabýváte tím, čím byste měli. Někteří lidé žijí sny někoho jiného, rodičů, svého okolí, a přesvědčují sami sebe, že je to naplňuje. Jiní zase věří, že když si z koníčku udělají byznys, úspěch je nemine. Nikomu nemíním říkat, jak má žít. Ale jestliže marně vyhlíží očekávané výsledky, je něco špatně.

Setkávám se pak s požadavkem, abych dotyčnému poradil, jak má vyřešit nějaké detaily, změnit marketing, udělat reklamu. Ale tito lidé potřebují změnit myšlení. Často mají svých zálib více a těkají od jedné ke druhé, neschopni se rozhodnout, čemu by se měli skutečně vážně věnovat a také se tím živit. Pokud si tedy neujasníte, co je vaším cílem a jakou činností (pouze jednou ze všech vašich zálib) k němu dojdete, pak se nedostanete dál. Uváznete v pasti, tak jako většina lidí, kteří žijí ze dne na den.

Víte, že... Třetina českých domácností se hádá o peníze? Nejčastěji proto, že muži nejsou schopni rodinu dostatečně zabezpečit, když je žena s dětmi doma na mateřské. Podle manželek se chovají nezodpovědně (uvádí to průzkum agentury Ipsos).


Hlavní pravidlo úspěchu: Skočte do vody

Až si ve svém směřování uděláte jasno, mám tu pro vás jedno nezvyklé doporučení. Najděte si nějaký rybník, řeku nebo větší potok, postavte se na břeh a podívejte se na vodu. Nevíte skoro nic. Je chladná nebo teplá? Jaká je tu hloubka? Umíte vůbec dobře plavat? Co když jsou pod hladinou kameny nebo větve? Samé pochybnosti. Většinu lidí odradí, protože nevěří, že by bylo rozumné a užitečné do té vody skočit. I kdyby jim třeba někdo řekl, že se tam v hloubce skrývá poklad. A co uděláte vy? Skočte tam! Zjistíte, že v tu chvíli je po pochybnostech. Bez ohledu na to, jakou má voda teplotu a jestli je zde větší nebo menší hloubka, musíte zkrátka plavat, abyste se dostali ven. A když konečně vylezete na břeh, zjistíte, že jste získali ten největší poklad: život.

Znám podnikatele, který dlouhá léta nedosahoval žádných pozoruhodných výsledků, vlastně ani pořádně nevěděl, čím se zabývá. A najednou se podle mínění některých lidí zbláznil. Jasně pojmenoval svůj byznys, srší energií a pomalu každý den přijde s novým nápadem. Co se stalo? Přesně to, co vám doporučuji. Ujasnil si, co chce dělat, a skočil do vody. Protože je to silný proud, nemá čas na pochybnosti. Jednoduše plave ze všech sil. A věří.


Je to jednoduché, ale...

Možná jsem některé čtenáře zklamal, protože očekávali nějaký naprosto originální a složitý návod. To, co jsem tu popsal, je známé a jednoduché. Přesto to funguje. Samozřejmě těm, kteří nad takovými radami neohrnují nos a jednoduše věří. Zopakuji to ještě jednou: Ujasněte si, co chcete, a pak se do toho ponořte naplno. Nevšímejte si lidí, kteří na vás křičí ze břehu a zrazují vás od té plavby. Všimněte si, že zatímco vy se řítíte kupředu, oni zůstávají stát.

 Pokud marně hledáte nějaký ten proud, do kterého můžete skočit, tak ve Škole milionářů je pěkně silný.

 


Nastavte si podnikání