Nejhloupější pověra o podnikání a jak se vyhnete jejím následkům

 

Také si myslíte, že hlavní je, když vás podnikání baví? Tak na to rychle zapomeňte, protože realita je úplně jiná. Na podnikatele se neustále snáší hromady dobrých rad. V moderní době není problém dostat jich první várku už k snídani a pak to pokračuje po celý den. Články v médiích, videa na YouTube, stovky facebookových stránek s tématem úspěchu.

 
Ta nejhloupější pověra o podnikání

Nerozhodujte se pro konkrétní podnikání jen proto, že vás něco baví. To vede k průměrnosti. Dělejte své podnikání jinak. Použijte k tomu znalosti intuitivního marketingu.

 
Žijeme v době grafomanů a mudrlantů. V časech knihtisku existovalo alespoň nějaké síto, ale dnes nám zbývá jen zdravý rozum. A je ho potřeba, protože některé z těch rad jsou nejen hloupé, ale i nebezpečné.


Dělejte, co vás baví?

Tou vůbec nejhorší je rozšířený názor, že v podnikání stačí dělat, co nás baví. Pak prý všechno ostatní přijde samo, včetně peněz. Kvůli této představě nemalá část podnikatelů nepřežije první tři léta fungování a další živoří na hraně, neustále ohrožovaní jakýmkoliv nenadálým výdajem. Dobře to ukazují aktuální diskuse o zavádění EET. Řada podnikatelů tvrdí, že je investice nějakých deseti tisíc do vybavení položí.

"Pokud se zaměříte na peníze, získáte možnost skutečně se svojí prací bavit."

Snaha zůstat u "zábavy" a nehonit se za penězi také způsobuje, že podnikatelé nerostou. Tomáš Baťa pevně věřil, že první ideou každého malého živnostníka je stát se větším. Konec konců sám tou cestou prošel. Kdekterý podnikatel je však přesvědčen, že růst by mu překazil zábavu a podnikání by se tak stalo příliš vážným. Většina z nich začínala tak, že se rozhodli živit se svými zálibami. Jenže koníček má trochu jiný charakter než podnikání, je soukromou záležitostí a je zábavou. Kdežto k podnikání potřebujete zákazníky a jeho účelem je vydělávat peníze. I v intuitivním marketingu.

Jsem přílišný materialista, když řeknu, že hlavní zábavou podnikatele by mělo být vydělávat peníze? Vůbec ne. Jestli totiž v této oblasti existuje zákonitost, tak je přesně opačná. Zní takto: Soustřeďte se na vydělávání peněz a zábavnost přijde sama. Pokud se vám to zdá pochybné a máte třeba zkušenosti s nezábavnou, ale dobře placenou prací, od které jste utekli, pak mám pro vás dobrý argument. Každý, kdo chce v podnikání hodně vydělávat, k tomu použije své nejlepší schopnosti. A ty se samozřejmě týkají toho, co ho naplňuje a baví. Neříkám tedy, že nemáte dělat, co vás baví. Říkám, abyste vydělávali peníze, a to tím, co vás baví ( čtěte také v článku Pět důvodů, proč se bavit vyděláváním peněz)

Takový obrácený přístup má velkou výhodu. Pokud se zaměříte na zábavnost, zůstanete u ní a dál se nepohnete. Doprovázet vás při tom bude řada věcí, které už tak zábavné nejsou, především různá omezení a nezřídka i existenční starosti. Pokud se zaměříte na peníze, získáte možnost skutečně se svojí prací bavit. Vyhnete se totiž pasti soukromé záliby. Věnujete-li se koníčku, je to užitečné pro vás. Věnujete-li se podnikání a vydělávání peněz, musí to být užitečné i pro zákazníky. Vypadá to samozřejmě, ale nemálo podnikatelů má s uplatněním této zásady problém. Právě proto, že pojali podnikání jako svou vlastní zábavu.


Hlavně ať mám pokoj

"Jednou z pro živnostníka nejnebezpečnějších pověr je domněnka vlastní dokonalosti. Je to pověra, jíž propadá nejvíce dospělých lidí. Projevuje se netýkavostí, odmítáním poučení, přesvědčením, že nám není třeba vědět víc a učit se od každého," řekl Tomáš Baťa v projevu k živnostníkům někdy v roce 1928. Dodnes je tento jeho postřeh platný a aktuální. Proč? Právě proto, že podnikatelé stavějí na první místo zábavnost jako svůj soukromý užitek. Kdyby tomu tak nebylo, honili by se za každou novinkou a informací, jak fungovat lépe, protože by to jednak přineslo více užitku zákazníkům, jednak podnikateli více peněz ( viz také e-book Prosperita na dosah).

Někdy se představa o zábavě na prvním místě schovává za jakési zdání dobročinnosti. Slyšíme o podnikatelích, kteří ze samé dobročinnosti provozují vesnickou hospodu nebo konzum. Prý jim nejde ani o to, aby vydělali, ale aby pomohli místním lidem. Na první pohled se zdá, že užitek pro zákazníky tu je. Ale protože většina těchto podnikatelů jen živoří, není asi něco v pořádku. Intuitivní podnikatelé vědí, že by takovým přístupem ochuzovali zákazníky. Nezaslouží si snad mít ty nejlepší služby?

Nechci nikomu křivdit, ale právě z této oblasti je nejčastěji slyšet: "Neotravujte s novotami a dejte nám pokoj!" Především je však mylná představa, že venkovští zákazníci budou takovému podnikateli vděčni a smíří se s omezeným sortimentem nebo interiérem ze sedmdesátých let. Nakonec mu zbydou jen ti nejstarší senioři, kteří si nedovedou na internetu objednat dovoz zboží. Takové podnikání je nejen dočasné, ale v důsledku i únavné, vedoucí k vyhoření.

Buďte vítězem!Nechovejme se tedy jako děti. Ty si mohou jen hrát, protože je živí rodiče. Ale podnikatel je zodpovědný přinejmenším za sebe, často za rodinu a další lidi. Přiznejte si tedy, že hlavním účelem podnikání je vytvářet zisk, ne zajistit zábavu pro podnikatele. Sami víte, že pokud to takto postavíte, přijde i ta zábava. Nejdříve si proto zajistěme příjmy a pak se bavme. Myslíte si o sobě, že dokážete vydělávat víc? Ukážu vám, jak si příjmy zajistit:
Začněte podnikat jinak s intuitivním marketingem

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde