Jak plánovat své aktivity, abyste nemuseli se strachem čekat, co přijde

 

Lidé buď čekají, co bude, nebo plánují a řídí svůj život. Ti druzí jsou úspěšnější. "Já si na příští rok nic neplánuji," řekli mi jeden podnikatel začátkem prosince. "Vždyť nevíme, co bude za čtrnáct dní, natož třeba za rok." Je pravda, že v dnešní době, kterou někteří nazývají turbulentní, se všechno mění rychleji. Ale kdo nepustí volant života, ten tu jízdu zvládne lépe.

 
Úspěšní plánují, neúspěšní čekají, co přijde
 
Proč vlastně neustále žijeme ve stresu, často i se strachem, s obavami, co bude? A netýká se to samozřejmě jen podnikání, jde o náš život.

Když Tomáš Baťa vzpomínal, jak v mládí odvrátil hrozbu už druhého bankrotu, napsal: "Z této krise vypracoval jsem se brzo. Schodek mezi majetkem a dluhem byl sice větší než v první krisi, ale byly tu velké mravní hodnoty. Moje důvěra v práci, důvěra dodavatelů, zákaznictva i zaměstnanců ke mně."

"Žít bez snů a cílů je stejně namáhavé a nepohodlné, jako si své sny plnit."


Jak zahnat stres, strach a nejistotu

Baťa se zvládnutím první krize přesvědčil, že je schopen svojí prací překonat všechny problémy. Takže místo aby se hrozil zítřků nebo bědoval nad nespravedlivým osudem, pustil se do práce. Měl svůj život pevně ve svých rukou a určoval, kam bude mířit. Víme, že se stal jedním z neúspěšnějších podnikatelů té doby ( podívejte se na video o Baťově cestě na ševcovský trůn).

Nadměrný stres, nejistotu nebo strach tedy odstraňuje fakt, že se rozhodneme vzít svůj život do vlastních rukou. Jestliže totiž svádíme své problémy na vnější okolnosti, současně říkáme, že s nimi nemůžeme nic dělat. Řešení je mimo nás. Ale jestliže řídíme svůj život, pak ho směřujeme přes všechna úskalí. Samozřejmě, že se všechno nevydaří podle přání, ale máme dostatek sebejistoty, abychom překážky překonali.


Když chcete, dostanete, co jste si naplánovali

Plánování má ale ještě jeden zajímavý efekt. Lidé obvykle snášejí hromadu argumentů, proč to či ono nemohou. Říkají například: "Nemám peníze, abych si nakoupil zboží k prodeji. Nemohu si pořídit auto. Nemám dostatek času." Jestliže si však něco najisto naplánujete, podvědomě vytváříte tlak na zdroje. Je to jako když uvolníte zacpané potrubí. Tam, kde bylo předtím sucho, přiteče čerstvá voda.

A samozřejmě musí být nad všemi těmi plány ještě vyšší meta, a to je životní sen. Neúspěšní lidé obvykle říkají, že nejsou ambiciózní, nebo že to prostě není reálné a je zbytečné se svým snem zabývat. Ale vždyť vás to nic nestojí. Sen je zadarmo a cesta k němu většinou vyžaduje spíš námahu a nepohodlí, než peníze. Povím vám však jednu důležitou pravdu: Žít bez snů a cílů je stejně namáhavé a nepohodlné, jako si své sny plnit. Jen ten výsledek je potom jiný.

Nebojte se svých snů a nestyďte se za ně. První díl Harryho Pottera je plný opulentních hostin a stolů prohýbajících se pod jídlem. Joanne Rowlingová do něj podvědomě promítala svůj sen, že jednou nebude chudá a bude moct jíst, na co dostane chuť.


Intuitivní podnikatelé se rozhodli vzít život do vlastních rukou

Vzít život do vlastních rukou, to není schopnost. Nezávisí na dovednostech, vzdělání ani sociálním postavení. Je to rozhodnutí. Buď se pro to rozhodnete, nebo ne. Intuitivní podnikatelé v tom mají jasno. Řídí se intuitivním marketingem a cílevědomě postupují kupředu.

Nebečte se stádem! Bez cíle není kam jít a bez plánu zůstaneme stát na pokraji cesty, nebo si rovnou lehneme do příkopu. Když se mluví o cílech, zapomíná se, že bez plánu je to jen hvězda na obzoru. Kdybych se mohl v životě vrátit nazpátek, plánoval bych mnohem víc. Protože to nejde, tak vám jen doporučím, abyste si svoje kroky opravdu dobře plánovali. Využijte k tomu návod, jak začít podnikat jinak.

 

Proč odebírat newslettery Intuitivního marketingu

 
Protože 99 % informací v nich jsou praktické inspirace a návody, jak dělat podnikání a marketing jinak, úspěšněji, a přitom šetřit náklady. Můžete je použít ještě ten den, kdy si je v newsletteru přečtete, a neztrácet čas.

Informace o nakládání s osobními daty zde