Založte a vybudujte firmu od nuly

Založte a vybudujte firmu od nulyJim McCann, milionář a lídr amerického květinového průmyslu, pracoval původně jako vedoucí domova pro mladé chlapce. Potřeboval však nějaké peníze navíc a tak se rozhodl pustit do podnikání. Někdo ho upozornil na prodejnu, která byla na prodej. "Dozvěděl jsem se o květinářství a myslel jsem si, že o květinách toho moc nevím, ale měl jsem čas. To jest, měl jsem víkendy, a proč bych tedy nepracoval?" svěřil se později v Show Mika Litmana, rozhlasovém pořadu o úspěšných lidech. Jak je vidět, úspěch vždy nezačíná jasnou představou, v čem chcete podnikat. Ani skvělými znalostmi oboru, do kterého se chcete pustit.

Dá se říci, že podnikatelé se dělí na dvě skupiny. Jedni přesně vědí, co chtějí dělat, druzí pak, čeho chtějí dosáhnout. Existují samozřejmě i lidé, kteří mají jasno v obojím, ale je jich jako šafránu. Podívejme se teď na druhou skupinu, podnikatele toužící po úspěchu, ať už přijde z kterékoliv strany. Možná nemají tolik sympatií, jako jejich praktičtí kolegové. Někdo je může považovat za snílky a stavitele vzdušných zámků. Ale není na tom nic špatného, ba právě naopak. Vědět, kam jdu, je velmi důležité, dokonce důležitější, než konkrétní způsob, jak se tam dostat. Hodně lidí nedosáhne úspěchu právě proto, že se soustředí jen na jednu cestu ( viz také článek Pět důvodů, proč se bavit vyděláváním peněz).

"Úspěšné podnikatele vytvářím už více jak deset let."


Nestyďte se za sen o bohatství

Ani prostou touhu po zbohatnutí nelze považovat za něco odsouzeníhodného. Mnozí bohatí se stejně časem doberou poznání svého životního poslání a vize. K tomu jsou totiž kromě jiného potřeba i životní zkušenosti. Klidně si tedy řekněte, že chcete být bohatí a úspěšní. Budete-li tomu věřit, dovede vás taková myšlenka k cíli stejně, jako třeba ušlechtilá potřeba pomáhat lidem.

Hůře se však vymýšlí, v čem tedy podnikat, abyste svého cíle dosáhli. Naštěstí dnes existují způsoby, které by se daly považovat za univerzální. Nevyžadují hlubokou znalost oboru nebo konkrétní dovednost, spíš podnikatelské, obchodní a manažerské schopnosti. Jedním z nich jsou franšízy. Poskytovatelé vás naučí všechno, co k jejich provozování potřebujete, tedy pokud jde o odborné znalosti. Vy k tomu přidáte své osobní dovednosti a nadšení. Jediným problémem jsou vstupní poplatky a náklady, které zvláště u kamenných provozoven dosahují nepříjemné výše.

Víte, že... I když akce platí dodavatelé, proděláváte na nich, a to hned dvakrát? Jednak na snížené marži a tržbách za akční zboží, jednak proto, že zákazníci nekupují zboží mimo akce. Není to tedy zrovna nejlevnější způsob, jak přilákat zákazníky.


Je potřeba mít podnikatelské schopnosti

Druhou možností jsou programy, které po vás žádné peníze nechtějí, protože je "splácíte" svými podnikatelskými výkony. Stejně jako v předchozím případě stačí, abyste měli odpovídající osobní schopnosti, know-how a odborná školení už dodá poskytovatel. Výhodou těchto systémů je, že můžete prakticky bez počátečních nákladů vybudovat firmu s milionovými obraty. Ani toto podnikání však není pro každého. Nemáte-li podnikatelské schopnosti, nemá cenu se do něj pouštět ( také v článku Franšízy se hrnou jako lavina).

To je také odpověď na nekonečné lamentace, odsuzující na internetu všechny snahy zbohatnout jinak, než jako zaměstnanec nebo drobný řemeslný živnostník (tedy vlastně nezbohatnout). Spousta lidí se pustí do podnikání, aniž by t tomu měli schopnosti. S rostoucími náklady a bez odpovídajících příjmů se i takové podnikání, které můžete vybudovat z nuly, brzy stane noční můrou. Málokdo samozřejmě přizná, že si to způsobil sám ( je potřeba si také přečíst e-book Prosperita na dosah).

 

Stáhněte si informace: