Znáte Dunning-Krugerův efekt? Možná je příčinou vašich neúspěchů

 

Kdysi jsem diskutoval s jedním člověkem, který nemohl najít práci. Stěžoval si, že má dva červené diplomy z amerických univerzit a přesto o pořádné zaměstnání nezavadí. Hlavní problém byl samozřejmě v tom, že práci ve skutečnosti nehledal. Čekal, až k němu sama přijde. Stejně si ale nemůžeme nevšimnout, jak mnoho vzdělaných a kompetentních lidí nemá úspěch. A naopak, hodně z těch, kteří mnoho neumějí a neznají, bez problému stoupá k výšinám a vydělává spoustu peněz.

 
Znáte Dunning-Krugerův efekt?
 
S teorií, že jedni věří svému úspěchu a druzí ne, asi nevystačíme, protože věřící i nevěřící jsou tam i tam.

Vysvětlením může být Dunning-Krugerův efekt. Říká, že lidé s malými schopnostmi či kompetencemi mají ve zvyku své výsledky přeceňovat a lidé s velkými schopnostmi a vzděláním se zase podceňují. Často totiž se Sokratem říkají: „Vím, že nic nevím“.

"Lidé s velkými schopnostmi a vzděláním se podceňují."


Intuitivní podnikatelé si se svými předpoklady nelámou hlavu

Málo schopný má tedy paradoxně lepší vyhlídky na úspěch, protože si se svými kompetencemi neláme hlavu. Je zkrátka dobrý. Schopnější s uplatněním svých znalostí a dovedností otálejí, jelikož mají pocit, že ještě nemají dostatečnou úroveň. Výsledkem pak je, že třeba na internetu se setkáte spíš s těmi prvními a skutečně důležité informace od lidí, kteří vědí, můžete snadno přehlédnout ( nepřehlédněte e-book Úspěšný týden)

Buďte v obraze. Zaregistrujte se k odběru newsletterů Intuitivního marketingu!


Nebezpečný Dunning-Krugerův efekt

Dunning-Krugerův efekt je ovšem nebezpečný i pro lidi s nízkými schopnostmi. Pokud nemají dostatek kritičnosti, mohou se snadno zesměšnit, jak to ukazuje třeba i toto video:

Co z toho vyplývá: Intuitivní podnikatelé jsou si vědomi, že nikdy nebudou vědět dost a nikdy nedojdou na konec vzdělání. Je tedy zbytečné čekat. Vykročte teď hned a sebekritický postoj využijte k tomu, abyste stáli nohama na zemi. Ne na to, aby vás brzdil a srážel k zemi. Použijte IM+ Strategii úspěchu. Stáhněte si informační brožuru:
Stáhněte si brožuru IM+ Strategie úspěchu


Nezapomeňte si zaregistrovat odběr newsletterů:

Informace o nakládání s osobními daty zde