Znáte Dunning-Krugerův efekt? Možná může za vaše neúspěchy

 

Kdysi jsem diskutoval s jedním člověkem, který nemohl najít práci. Stěžoval si, že má dva červené diplomy z amerických univerzit a přesto o pořádné zaměstnání nezavadí. Hlavní problém byl samozřejmě v tom, že práci ve skutečnosti nehledal. Čekal, až k němu sama přijde. Stejně si ale nemůžeme nevšimnout, jak mnoho vzdělaných a kompetentních lidí nemá úspěch. A naopak, hodně z těch, kteří mnoho neumějí a neznají, bez problému stoupá k výšinám a vydělává spoustu peněz. Hlupáci jsou příliš sebevědomí a inteligentní lidé si naopak nevěří. Jste-li chytří, jak posílíte svoji sebedůvěru?

 
Znáte Dunning-Krugerův efekt?

Nedivme se, že mezi úspěšnými je tolik lidí, kteří nejsou žádní myslitelé. Přílišné obavy z nedokonalosti vedou k nízkému sebevědomí, a to je pro úspěch potřebné. Naštěstí se to dá změnit. Intuitivní podnikatelé to vědí.

 
S teorií, že jedni věří svému úspěchu a druzí ne, asi nevystačíme, protože věřící i nevěřící jsou tam i tam.

Vysvětlením může být Dunning-Krugerův efekt. Říká, že lidé s malými schopnostmi či kompetencemi mají ve zvyku své výsledky přeceňovat a lidé s velkými schopnostmi a vzděláním se zase podceňují. Často totiž se Sokratem říkají: „Vím, že nic nevím“.

Můj citát o úspěchu:
"Lidé s velkými schopnostmi a vzděláním se podceňují."


Úspěšní podnikatelé si se svými předpoklady nelámou hlavu

Málo schopný má tedy paradoxně lepší vyhlídky na úspěch, protože si se svými kompetencemi neláme hlavu. Je zkrátka dobrý. Schopnější s uplatněním svých znalostí a dovedností otálejí, jelikož mají pocit, že ještě nemají dostatečnou úroveň. Výsledkem pak je, že třeba na internetu se setkáte spíš s těmi prvními a skutečně důležité informace od lidí, kteří vědí, můžete snadno přehlédnout ( Sáhněte si zdarma: Nepřehlédněte e-book Úspěšný týden)

Někdy prostě musíte nechat rozum stranou a jít do akce, i když si myslíte, že na to úplně nemáte. Odhodlejte se. S úspěchem roste sebevědomí a zanedlouho vaše sebedůvěra vzroste tak, že o sobě nebudete pochybovat. Lidé bez sebevědomí nikdy nebudou mít svůj život pod kontrolou. Chcete-li si splnit své sny, nechte pochybností a jděte do toho. Mám pro vás ideu, jak zvětšit svůj úspěch: Proberte tento článek se svými přáteli, kolegyněmi a kolegy, zákazníky. Více o sdílení myšlenek zde.


Nebezpečný Dunning-Krugerův efekt

Dunning-Krugerův efekt je ovšem nebezpečný i pro lidi s nízkými schopnostmi. Pokud nemají dostatek kritičnosti, mohou se snadno zesměšnit, jak to ukazuje třeba i toto video:


Jak překonat neúspěchy:

  • ujasněte si své vize a cíle
  • nesnažte se být hned perfektní, ale zdokonalujte se cestou
  • srovnávejte se jen sami se sebou a sledujte své pokroky


Inspirace pro vás:

Intuitivní podnikatelé jsou si vědomi, že nikdy nebudou vědět dost. Je proto zbytečné čekat. Vykročte teď hned a učte se za pochodu. Sebekritický postoj využijte k tomu, abyste stáli nohama na zemi, ale ne aby vás k té zemi srážel. Dodejte si sebevědomí. Pojďte dělat byznys se mnou, nebo si to třeba jen nezávazně vyzkoušejte:

 

Seznamte se se Strategii úspěšného života

 
Stáhněte si informační brožuru a přečtěte si, jak žít podle svého a splnit si své sny:

Informace o nakládání s osobními daty zde